Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?


Branża IT jest specyficzna – nierzadko wszystko działa odwrotnie od innych sektorów usługowych. Nie chodzi tu tylko o same wykonywanie pracy czy zatrudnionych pracowników, ale również o proces rekrutacji i elementy, na które zwracają uwagę osoby z agencji HR GO Recruitment podczas rozmowy. Czy i tutaj ubiór ma znaczenie?

Powszechnie wiadomo, że ubiór na rozmowę kwalifikacyjną jest niezwykle istotny – bardzo często agencje rekrutacyjne zwracają na niego ogromną uwagę, wyciągając odpowiednie wnioski odnośnie charakteru i jakości wykonywanych przez pracownika obowiązków. Najczęściej zatem mówi się, że strój powinien być czysty, schludny i elegancki, ale bez przesady w drugą stronę. Konieczne jest dostosowanie się do powszechnie panujących zasad. Jak to wygląda w branży IT, która jest specyficzna pod względem zatrudniania osób, jak i sposobów ich pracy? Czy ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej ma znacznie?

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – jak powinien wyglądać?

Teoretycznie uznaje się, że ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być dostosowany do rodzaju stanowiska, o które się staramy, oraz znaczenia firmy na rynku. W przypadku rozmów na stanowisko programisty sprawa wygląda trochę inaczej – głównie ze względu na specyfikę tego zawodu. Nierzadko osoby, które starają się o pracę w branży IT podchodzą do tej kwestii na luzie, podobnie jak agencja HR GO Recruitment nie zwraca na takie szczegóły uwagi. Istotne są natomiast umiejętności jakie może zaoferować programista oraz zdobyte doświadczenie. To, czy na rozmowę włoży ubranie codzienne czy koszulę i eleganckie buty często nie ma znaczenia.

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – luz czy elegancka klasyka?

W branży IT panuje przekonanie, że kiedy programista na rozmowę kwalifikacyjną włoży garnitur, zazwyczaj dopiero zaczyna swoją pracę w tym sektorze. Wszystko jednak zależy od charakteru firmy oraz jej znaczenia na rynku. Dlatego już wcześniej warto zorientować się, jakie warunki pracy panują na miejscu, a także czy pracowników obowiązuje konkretny dresscode. Jeśli do biura można przyjść ubranym w jeansy czy t-shirt, na rozmowę kwalifikacyjną nie ma co wkładać garnituru. Jeśli sytuacja wygląda inaczej – lepiej postawić na klasyczną elegancję. Programista nie powinien także przegiąć w drugą stronę – wyglądać za mało formalnie.

Programista na rozmowę kwalifikacyjną – jak się ubrać?

Idealny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną to taki, który będzie uniwersalny – z jednej strony codzienny, ale elegancki. Można spokojnie postawić na materiałowe spodnie oraz koszulę w jakiś ciekawy wzór. Jeśli staramy się o pracę w firmie o światowej renomie – góra powinna być jednolita i nierzadko uzupełniona krawatem. Inną sprawą są buty – po nich często jesteśmy oceniani przez agencje HR GO Recruitment. Dobrze jeśli są zabudowane, eleganckie i czyste. Typowy smart casual będzie świetnym rozwiązaniem na rozmowę kwalifikacyjną dla programisty.

rozmowa o pracę w IT we Wrocławiu

Czy agencja rekrutacyjna zwraca uwagę na ubiór?

Agencja rekrutacyjna zwraca uwagę na wygląd, ale raczej pod względem schludności. Warto zatem zadbać o to, aby ubrania były czyste, a koszula bądź T-shirt wyprasowany. Agencja HR GO Recruitment skupia się raczej na umiejętnościach i doświadczeniu kandydata, niż na jego ubiorze. Oczywiście niektóre elementy garderoby można zastąpić innymi – sandały czy klapki oraz krótkie spodenki sprawdzą się podczas rozmowy w usługach gastronomicznych, nie zaś na stanowisko programisty.

Programista na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma się czym martwić – istotne są umiejętności, doświadczenie oraz jakość wykonywanych obowiązków.