Jak szybko sprzedać samochód?


Sprzedaż samochodu to jeden z trudniejszych i intensywniejszych okresów w życiu każdego właściciela samochodu. Powodów do sprzedaży jest wiele, jednak pytanie łączące wszystkie z nich jest zawsze jedno: gdzie sprzedać samochód i jak zrobić to szybko i z korzyścią?

Obserwując obecny rynek samochodowy można stwierdzić, że ilu sprzedających, tyle opinii – podczas gdy jedni stawiają na wystawianie ofert w portalach ogłoszeniowych i gazetach, inni wybierają komisy samochodowe. Ostatnim możliwym rozwiązaniem wydaje się być zwykle skup aut. Czy to jednak faktycznie najgorsze wyjście z sytuacji i dlaczego warto rozważyć je ponownie? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdej z opcji.

Oferty sprzedaży w Internecie i lokalnych gazetach

Od czasu rozpowszechnienia się Internetu i pojawienia się go w życiu człowieka na coraz większą skalę liczba osób sprzedających samochody (oraz inne przedmioty codziennego użytku) na portalach internetowych nieustannie wzrasta. To dziś jeden z najszybszych i najbardziej niezawodnych sposobów na dotarcie z ofertą sprzedaży do jak najszerszego grona potencjalnych zainteresowanych i zdobycia kupca na używany samochód nawet na drugim końcu kraju. Niestety, nawet wyspecjalizowane portale zajmujące się sprzedażą samochodów nie gwarantują stuprocentowej skuteczności sprzedaży. Wiele osób miało już w swoim życiu do czynienia z kupcami, którzy w ostatniej chwili wycofywali się z kupna, sprzedawcami, którzy odmawiali sporządzenia umowy sprzedaży i próbowali wyłudzić za samochód więcej pieniędzy, niż ten był wart. Nie trzeba szukać daleko by przekonać się, że w parze z atutami szybkiej sprzedaży internetowej pojawia się też wiele zagrożeń, które mogą potencjalnie skończyć się większymi szkodami niż przewidziany zysk.

Lokalne gazety to też dość popularne rozwiązanie, choć ze względu na malejącą popularność słowa pisanego i prasy, znalezienie kupca w ten sposób może zająć naprawdę długo. Wiele osób decydujących się na sprzedaż samochodu chce, by ta przebiegła sprawnie i możliwie szybko, co w przypadku ogłoszeń w gazetach nie zawsze jest możliwe.

Komisy samochodowe

Podzielające dziś losy ogłoszeń w gazetach komisy samochodowe to dość ciekawe rozwiązanie, które przez wiele lat funkcjonowało dość dobrze na rynku samochodów używanych. Komis może bowiem odkupić od nas samochód gwarantując gotówkę od ręki lub, co jest znacznie częstszym przypadkiem, stać się pośrednikiem sprzedaży samochodu.

komis samochodowy
Komisy samochodowe w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Niestety – właściciele rzadko kiedy są w stanie zaoferować bardzo korzystne warunki. Dzieje się tak dlatego, że komis musi zarobić na sprzedaży auta oraz utrzymać pracowników.

Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim wśród osób, które chcą uzyskać ze sprzedaży jak największy przychód, jednak nie mają czasu na zajmowanie się procesem sprzedaży, poszukiwaniu potencjalnych klientów czy pokazywaniu im pojazdu.

Skup aut

Ostatnia, jednak zdecydowanie nie najgorsza w zestawieniu opcja dla osób posiadających niechciane samochody to sprzedaż pojazdu na skupie aut. Opcja mało popularna ze względu na krzywdzącą opinię o niskich zyskach ze sprzedaży poprzez skup. Ale czy na pewno ciągną się za nią same wady? Skup aut to przecież jedyna spośród wymienionych tutaj szansa na zyskanie gotówki do ręki, bez konieczności poszukiwania chętnych na kupno pojazdu. Skup to również gwarancja szybkiej sprzedaży, ponieważ w przeciwieństwie do niektórych wymienionych pomysłów nie jest ograniczona przez zapotrzebowania rynku. Wreszcie to skup daje sprzedającemu poczucie pewnej, doprowadzonej do samego końca transakcji po której sprzedający nie będzie musiał martwić się już żadnymi formalnościami i odpowiedzialnością za pojazd. Czy więc warto? Zdecydowanie tak – w końcu to właśnie szybka sprzedaż zdaje się być podstawowym kryterium właścicieli niechcianych aut.


Artykuł powstał dzięki współpracy z renomowanym skupem aut WIGMET: www.wigmet.pl.