Jak samemu zmienić obicie krzesła?

samodzielne obicie krzesła z tkaniny obiciowej

Przestrzeń, w której mieszkamy czasami przestaje nas zadowalać pod względem estetycznym. Niektóre sprzęty ulegają zniszczeniu i tracą swój nieskazitelny wygląd, dlatego drobne zmiany, polegające na przykład na renowacji mebli, a szczególnie krzeseł, używanych bardzo często są koniecznością. Zmiana obicia jest szansą na przywrócenie krzesłom dawnego blasku. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wykonać to zadanie, koszty będą zdecydowanie niższe od tych, jakie poniesiemy, gdybyśmy oddali je specjaliście. Dzięki kilku drobnym zmianom, połączonym z renowacją krzeseł, mieszkanie stanie się atrakcyjnym miejscem.

Jak wybrać tkaninę obiciową na krzesła?

Tkanina wykorzystywana do obijania mebli powinna idealnie pasować do aranżacji wnętrza, komponować się między innymi z kolorystyką ścian, firan i zasłon. Dobrze dopasowane tkaniny stworzą spójne estetycznie pomieszczenie, w którym dobrze będą się czuli wszyscy domownicy. Powinny one pasować do siebie nie tylko kolorem, ale również wzorem i fakturą materiału. Wśród wielu wariantów cenowych, kolorystycznych, bogactwa wzorów każdy znajdzie tę, która będzie realizowała jego koncepcję odświeżenia krzeseł, dzięki nowym tkaninom obiciowym. Solidny materiał zagwarantuje przetrwanie mebla w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Szeroki wybór obić zachęca do zestawiania materiałów na różne sposoby po to, aby uzyskać kolorowe lub bardziej stonowane i eleganckie wnętrze. Rynek oferuje duży wybór tkanin obiciowych na krzesła, których struktura została specjalnie zaprojektowana w ten sposób, aby nie ulegała uszkodzeniom. Tkaniny wykonane są z niezwykle trwałych materiałów, zapewniających zarówno wygodę użytkowania, jak i estetykę wyglądu. Szeroki wybór tkanin pozwoli na idealne skomponowanie tkaniny obiciowej z zasłonami, firanami zarówno w salonie jak i sypialni, czy kuchni. 

krzesło z tkaniny obiciowej

Zalety tkanin obiciowych

Dobrze dobrana tkanina obiciowa powinna nie tylko pięknie się prezentować i komponować z innymi materiałami, pojawiającymi się we wnętrzu, ale być funkcjonalna, czyli wytrzymała na wszelkie uszkodzenia, ale również odporna na działanie ognia. Współcześnie produkowane tkaniny są coraz częściej ognioodporne. W przypadku jakiegokolwiek zetknięcia z nim topią się, a nie palą, nie przenosząc pożaru dalej i nie wydzielając szkodliwych dla organizmu człowieka substancji chemicznych w postaci oparów. Wybierając materiał na obicie krzeseł powinniśmy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców domu. Plamoodporność to kolejna zaleta tkaniny obiciowej. Często w trakcie posiłku zdarza się nam wylać jakiś płyn na krzesło, dlatego możliwość usunięcia bez problemu plamy jest dużą zaletą tego materiału, tym bardziej jeśli w domu obecne są małe dzieci lub zwierzęta.

Naturalna tkanina obiciowa na krzesła, czy sztuczna?

Dobra tkanina obiciowa powinna być odporna na intensywną i długotrwałą eksploatację, dlatego należy rozważyć kupno takiego materiału, który będzie odporny na rozciąganie, rozerwanie, zaciąganie i płowienie kolorów. Naturalne tkaniny obiciowe wybierane są najchętniej przez zwolenników aranżacji wnętrza w zgodzie z naturą, na przykład w stylu skandynawskim. Stosowanie naturalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz, także w przypadku wyboru tkanin obiciowych, staje się coraz modniejsze i zgodne z najnowszymi trendami. Tego rodzaju materiały powstają z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To przede wszystkim bawełna, len i wełna. Tkaniny naturalne są dużo przyjemniejsze w dotyku, zdrowsze dla człowieka. Do ich zalet należy zdolność wchłaniania i oddawania wilgoci, poza tym są niezwykle wytrzymałe i odporne na zniszczenia oraz doskonale przepuszczają powietrze. Tkaniny obiciowe naturalne są przyjazne dla alergików i antystatyczne. Natomiast materiały sztuczne są o wiele odporniejsze na zabrudzenia, które, jeśli nawet pojawią się, to niezwykle łatwo je usunąć. 

Wybierając tkaninę obiciową na krzesła powinniśmy decydować się na taką, która nie tylko będzie pięknie i estetycznie wyglądała, ale zapewni długie użytkowanie.