Jak rozmnożyć muchołówkę

jak dbać o muchołówkę

Fascynacja uprawą roślin to hobby, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób zaczyna się interesować różnymi gatunkami kwiatów i co ciekawe nie wybiera popularnych storczyków czy skrzydłokwiatów, a bardziej oryginalne okazy.

Może to mieć związek z tym, że samo dbanie o kwiat nie świadczy o byciu pasjonatem. Hobbiści decydują się zazwyczaj na bardziej wymagające okazy, przy których mogą wykazać się swoją wiedzą i zaangażowaniem. Jednym z takich okazów jest muchołówka.

Jak wygląda muchołówka?

Jest to roślina z rodziny rosiczkowatych, czyli mięsożernych, której liście przypominają pułapki. Wabi ona swoje ofiary (owady) słodkim nektarem, a następnie łapie je za pomocą włosków czułkowatych umieszczonych na końcu liści. 

Ubarwienie muchołówki zależy od nasłonecznienia. Najczęściej jest ona soczyście zielona z elementami czerwieni, która również potrafi skutecznie przyciągnąć potencjalne ofiary. 

Jak uprawiać muchołówkę? 

Wbrew pozorom pielęgnacja muchołówki nie jest trudna. Trzeba jedynie zapewnić jej odpowiednie warunki, takie jak:

  • Kącik w jasnym miejscu skierowanym na południe 
  • Wilgotne powietrze oraz glebę
  • Latem dostęp do świeżego powietrza i słońca
  • Zimą zaś dostarczać powietrza nieprzekraczającego temperatury 15 stopni Celsjusza
  • Systematycznie podlewać miękką wodą (destylowaną lub deszczówką)
  • Doniczkę ustawić na podstawce, do której nalewamy wody, by roślina mogła z niej korzystać – nie można dopuścić, by woda w doniczce wyschła
  • Podłoże muchołówki to mieszkanka kwaśnego torfu i gruboziarnistego piasku – jej odczyn powinien być stale lekko kwaśny
  • Podczas pielęgnacji  nie można dotykać włosków w pułapkach rośliny, ponieważ może ją to osłabić i doprowadzić do jej obumarcia. 

Nawożenie muchołówki jest kwestią indywidualną – jeśli ma ona ciągły dostęp do łapanych owadów, wówczas ma zapewnione wszystkie substancje odżywcze, jeśli zaś nie ma możliwości, by się żywić czymś więcej niż fotosyntezą, wówczas nawóz może być bardzo pomocny. 

jak rozmnożyć muchołówkę

Dla kogo muchołówka będzie odpowiednia? 

Widać więc, że choć należy spełnić kilka warunków, by utrzymać muchołówkę w dobrej kondycji, to nie są one tak wymagające, by najmniejszy błąd doprowadził do zwiędnięcia.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to kaktus, którego raz można podlać, a raz nie. Ten rodzaj rośliny traktuje się jak domowego pupila, trzeba wykazywać się przy nim odpowiedzialnością i delikatnością

Ponadto jeśli szukamy jakiejś rośliny na początek naszych przygód z ogrodnictwem, to niekoniecznie powinniśmy od niej zaczynać. Doświadczenie gra tu dużą rolę, więc odradza się ją początkującym.

Rozmnożenie muchołówki 

Przy tym rodzaju rośliny bardzo często mówi się o sposobach jej rozmnażania. Można nawet dodać, że wiele hobbistów decyduje się na jej zakup, by właśnie podjąć się tego działania. Jak to zrobić? Sposoby są dwa:

Pierwszy opiera się na oddzieleniu młodszych stożków wzrostu od podstawy rośliny i umieszczeniu ich w nowej doniczce. Po 3 miesiącach systematycznego podlewania, nasłoneczniania i dbania o odpowiednią temperaturę będzie można zauważyć pierwsze ukorzenione młode liście.

Drugi sposób jest już dużo prostszy – polega on na wyhodowaniu muchołówki z nasion, które można albo kupić w sklepie, albo zebrać z własnej, dojrzałej rośliny. Odpowiednia pielęgnacja również zapewni szybkie rezultaty. 

Można więc zauważyć, że pasja do hodowania roślin nie wymaga tylko chęci, ale też odpowiedniej wiedzy. Istnieje wiele wymagających gatunków, do których trzeba podejść z dużą odpowiedzialnością, jednak gdy już zdobędziemy wszystkie kluczowe informacje o hodowli, możemy śmiało zacząć tę przygodę i zdobywać doświadczenie nawet z takimi roślinami jak muchołówka