Jak przygotować się do pierwszej wizyty na onkologii?

lekarz

Wielu pacjentów, którzy muszą udać się na swoją pierwszą wizytę u onkologa nie czuje się z tą myślą komfortowo. Warto jednak pamiętać, że wizyta na onkologii nie zawsze oznacza wyrok śmierci, a wręcz odwrotnie – spore szanse na wyzdrowienie jeśli nasza choroba zostanie szybko zdiagnozowana. Aby wizyta i rozmowa z onkologiem przebiegła sprawnie, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zaoszczędzimy w ten sposób czas przeznaczony na wykonanie badań, co przyspieszy sam proces leczenia nowotworu.

Pacjenci odwlekają swoją pierwszą wizytę u onkologa ze względu na obawę, iż od razu usłyszą tylko jedną diagnozę – nowotwór. Nic zatem dziwnego, że odczuwają strach i niekiedy dochodzą do głosu silne emocje, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Pomimo obaw, wizyty u onkologa nie ma co się bać, a tym bardziej odwlekać. Szybka diagnoza pozwala na podjęcie leczenia, a tym samym zyskujemy większe szanse na pozbycie się nowotworu lub innego schorzenia z naszego organizmu. 

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u onkologa? Czym się różni wizyta na oddziale onkologii, a badanie wykonane w gabinecie laryngologicznym? 

Czym zajmuje się onkolog?

Onkolog to lekarz, do którego specjalizacji należy profilaktyka, diagnoza oraz leczenie nowotworów. Oprócz tego lekarz zajmuje się również diagnozowaniem powikłań i różnego rodzaju stanów przednowotworowych. Warto tutaj pamiętać o tym, iż onkolog w całym procesie diagnozowania, a następnie terapii, indywidualnie planuje leczenie dla każdego pacjenta. Stan zdrowia pacjenta ma tutaj ogromne znaczenie o decyzji o podjęciu jednej z trzech rodzajów terapii – farmakologicznej, radiologicznej oraz chemioterapeutycznej.

Onkolog w ramach leczenia może również pobierać do badań wycinki tkanek, a w razie konieczności – wykonywać drobne zabiegi chirurgiczne. Jego praca w głównej mierze opiera się na nieustannym nadzorowaniu procesu leczenia, a tym samym jego modyfikację jeśli nie daje ona żadnego efektu. 

Zaletą wizyty u onkologa jest fakt, iż ściśle współpracuje on z innymi specjalistami, którzy mogą mieć wpływ na poprawę zdrowia jego pacjenta. 

Pierwsza wizyta u onkologa – jak wygląda? 

Pomimo tego, że pierwsza wizyta u onkologa wywołuje wiele obaw i silnych emocji u pacjenta, warto zachować zimną krew i dokładnie się do niej przygotować. Sama wizyta będzie miała charakter konsultacyjny, podczas której pacjent przedstawi swój problem, dotychczasowe wyniki badań oraz wątpliwości dotyczące stanu zdrowia. Onkolog na podstawie dostępnych mu materiałów, przeprowadzi badanie za pomocą dostępnego w gabinecie sprzętu, a w razie konieczności – zleci ich wykonanie w laboratorium. 

Na samą wizytę należy zabrać spis wszystkich chorób przewlekłych, opis przebytych zabiegów chirurgicznych i listę zażywanych leków. Warto także przeprowadzić dokładny wywiad rodzinny pod kątem chorób onkologicznych. Zaleca się także, aby przynieść ze sobą listę wszystkich niepokojących objawów wraz częstotliwością ich występowania. 

Jeśli czujemy się nieswojo z całą sytuacją – warto poprosić bliską osobę o wsparcie i przyjść na wizytę właśnie z nią. 

Onkolog ma za zadanie wyjaśnić pacjentowi wszystkie aspekty związane z jego chorobą, sposobami leczenia oraz badaniami, jakie będą konieczne do wykonania. Onkolog w Wałbrzychu w takcie wizyty dokładnie analizuje zebrane od pacjenta dane, stara się rozwiać jego wątpliwości, a planując leczenie bierze pod uwagę wszystkie aspekty, jakie mogą mieć wpływ na jego powodzenie. 

Czego można się spodziewać po pierwszej wizycie na oddziale onkologicznym? 

Pierwsza wizyta u onkologa najczęściej skutkuje koniecznością wykonania specjalistycznych badań, które można przeprowadzić jedynie w warunkach szpitalnych. W efekcie pacjent może spodziewać się, iż na kilka dni trafi na oddział onkologiczny po to, aby sprawnie i w odpowiednich odstępach przeprowadzić dodatkową diagnostykę. Dzięki temu szybko uzyska pełną diagnozę i będzie mógł przygotować się dalszego leczenia lub odetchnąć z ulgą. 

różowa wstążka

Pacjenci onkologiczni są wyposażeni w specjalną kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, dzięki czemu nie muszą oni czekać na badania w długich kolejkach. 

Na oddział onkologiczny należy stawić się w umówionym terminie. Podczas wizyty onkolog dokładnie powie, w jaki sposób należy się do badań przygotować, a także jak będą one wyglądały. Niekiedy na oddziale chirurgicznym koniecznością jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego wycięcia zmiany bądź pobrania jej fragmentu do badania.