Jak przygotować rakietę tenisową do grania?


Nowa rakieta w dłoni to niezapomniane uczucie dla każdego tenisisty. Początkujący gracze, którzy dopiero zaczynają przygodę z kortem, nie mają pojęcia o znaczeniu naciągu i owijek. Prawdziwą radość ze sportu da nam spersonalizowany sprzęt. Można oczywiście grać w tenisa rakietą z fabrycznym naciągiem i owijkami, ale warto zainwestować w lepszy, bardziej pasujący do nas osprzęt.

Wymiana naciągu — fanaberia czy konieczność?

Dlaczego wymieniać naciąg w nowej rakiecie tenisowej, skoro ten fabryczny wydaje się wystarczająco dobry? Jest kilka podstawowych rodzajów naciągu i każdy znajdzie dopasowany do swojej siły i stopnia zaawansowania. Naciąg fabryczny zawsze pozostawia wiele do życzenia. Nawet początkujący zawodnik jest w stanie odczuć różnicę. Nowy gracz może wybrać niedrogi, naciąg syntetyczny, nie jest to wybór z najwyższej półki, ale zwiększa precyzję i siłę uderzenia. Naciąg syntetyczny jest wytrzymały i nie pęka zbyt często. Jeśli masz już doświadczenie w tenisie, możesz wypróbować inne rodzaje naciągów. Bardzo wysoko ceniony naciąg naturalny jest wykonany z krowich jelit, daje on wrażenie, że rakieta to przedłużenie dłoni. Warto poznać zalety naciągu wielowłóknistego. Ma on podobne właściwości co naturalny naciąg, niestety podobnie jak on nie jest zbyt wytrzymały. Popularność zyskuje naciąg hybrydowy, nawet wśród profesjonalistów, łączy on zalety naciągu naturalnego z syntetycznym. Wydaje się, że ten rodzaj to przyszłość współczesnego tenisa.

Wymiana owijek jako element personalizacji rakiety tenisowej

Rakietę tenisową kupisz z fabrycznie owiniętymi rączkami, ale warto zdecydować się na wymianę tego elementu już na samym początku. Wygodny i pewny chwyt to dla zawodnika konieczność. Owijka na rakietę tenisową ma go mu zapewnić. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś jakiś sport, używając rakiety, wiesz, że rączka powinna być szczelnie owinięta taśmą. Użycie odpowiedniego rodzaju produktu pomoże utrzymać rakietę stabilnie. Sprzęt nie przesunie się w chwili zamachu, a wilgoć z dłoni szybko zostanie zaabsorbowana. Fabrycznie nowe rakiety mają rączki wyposażone w owijkę bazową. Jest to podstawowa wersja owijki do rakiety tenisowej. Na nią musimy założyć owijkę wierzchnią, która zapewnia lepszy chwyt i precyzję uderzenia oraz chroni owijkę bazową. Owijka wierzchnia bardzo szybko się przeciera i brudzi, dlatego należy ją często wymieniać.

Jak dopasować rakietę do swoich potrzeb i umiejętności?

W celu dobrania poprawnych parametrów do swojej rakiety możesz skonsultować się ze specjalistą. Serwisy zajmujące się sprzętem sportowym chętnie pomogą Ci dobrać odpowiedni naciąg i go założą. Podobnie rzecz ma się w sprawie owijek, tych bazowych i wierzchnich. Z czasem pewnie będziesz sam dbał o wymianę owijki wierzchniej, nie wymaga to aż tak zaawansowanych umiejętności. Z wymianą naciągu musisz iść do profesjonalnego serwisu. Istnieją nawet specjaliści, którzy pomogą Ci wysyłkowo. Pakujesz rakietę i wysyłasz ją do nich, a oni wymieniają elementy według twoich wymogów. To rozwiązanie jest bardzo wygodne. Jeśli w Twojej okolicy brakuje dobrego serwisu sportowego, warto skorzystać z usługi wysyłkowej.

Odpowiednie przygotowanie nowej rakiety tenisowej do gry składa się głównie z wymiany naciągu i owijek. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych warunkach trenowania, powinieneś poważnie wziąć pod uwagę wykonanie tych kroków. Nowy naciąg pomoże nawet początkującemu tenisiście, pozwoli uniknąć kontuzji łokcia i ramienia, odpowiednio przygotowana rakieta jest przedłużeniem ręki. Musimy czuć pełnię komfortu, trzymając ją w dłoni. Na osiągnięcie tego stanu ma wpływ odpowiednia dla nas owijka na rączkę. Bazowa, która ma za zadanie wchłanianie i odprowadzanie wilgoci i wierzchnia o działaniu antypoślizgowym i ochronnym. Oba te parametry, jeśli dopasujemy je do siebie, będą podnosić nasze umiejętności i pozwolą wyciągnąć z rakiety to, co najlepsze.

Aktywnie spędzony czas powinien być maksymalnie komfortowy, dlatego zadbaj o swoją rakietę tenisową już na początku. Taka postawa zminimalizuje ryzyko porzucenia trenowania. Sprzęt powinien jak najlepiej spełniać Twoje oczekiwania. Jakość narzędzi nie zapewni Ci startu w ważnych zawodach, ale z pewnością go ułatwi. Przyczyni się także do bardziej naturalnego wejścia w nowe hobby, nieważne czy kupujesz rakietę dla siebie, czy dla swojego dziecka.