Jak przygotować ogród na okres wakacyjny?

pielęgnacja ogrodu

Ogród jest wizytówką domu. Od właściwej pielęgnacji wiosną, zależy jego wygląd w okresie letnim. Wiosna jest najgorętszym czasem w ogrodzie. Już od lutego bądź marca zaczynają się prace związane z przycinaniem drzew i krzewów. A potem systematycznie należy podejmować dalsze działania, takie jak: grabienie liści, przycinanie roślin, wysiew nasion w inspektach, sadzenie i przesadzanie roślin, pielęgnacja trawnika. I na tym zestaw prac w ogrodzie przed okresem wakacyjnym się wyczerpuje, co nie znaczy, że kończy w ogóle, ponieważ  w okresie letnim wykonuje się wiele prac pielęgnacyjnych.

Przycinanie drzew i krzewów

Systematyczne przycinanie drzew w ogrodzie jest koniecznością, bez niego rośliny będą się zagęszczać, chorować, mniej owocować. Ważny jest termin cięcia, który jest różny dla roślin. Drzewa owocowe wymagają systematycznego formowania korony, żeby nie rosły w górę i dawały wysokie plony. Jabłonie i grusze przycinamy zanim rozpocznie się wegetacja, najczęściej jest to luty lub marzec, podobnie krzewy ozdobne, takie jak: hortensje, hibiskusy, lawendy, pięciorniki krzewiaste, róże, śnieguliczki, tawuły japońskie oraz krzewy owocowe: agresty, aronie, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki. Natomiast delikatniejsze brzoskwinie, śliwy, morele, nektaryny tniemy z początkiem kwietnia. W czerwcu przycina się: forsycje, jaśminowce, lilaki, pigwowce, żylistki, migdałki, karagany syberyjskie. W przypadku krzewów ozdobnych zabieg ich przycięcia powoduje wzrost rośliny, pozwala jej utrzymać zwartą formę i poprawia odporność na różne choroby. Natomiast wiśnie i czereśnie przycina się po zbiorach, jeszcze latem.

Prace porządkowe w ogrodzie

Zanim posadzimy rośliny lub wysiejemy nasiona, należy wykonać wiele prac porządkowych, takich jak: grabienie liści pozostawionych jesienią, czyszczenie rabat z obumarłych części roślin, zdjęcie osłon założonych na zimę, przekopanie ziemi, również wokół drzew i krzewów oraz usuwanie chwastów, aby dać możliwość wzrostu młodym pędom. Te części roślin zasilą przydomowy kompostownik.

Wysiew nasion, sadzenie i przesadzanie roślin

Jeśli mamy inspekt lub małą szklarnię marzec jest idealnym miesiącem do wysiewu nasion: sałaty, rzodkiewki, dymki na szczypior, porów, pomidorów i papryki na sadzonki. Okres sadzenia roślin trwa od marca, poprzez kwiecień, aż do początku maja. Należy pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin w tym czasie. Zaletą sadzenia w okresie wiosennym jest gwarancja, że rośliny nam nie przemarzną. W tym okresie możemy również sadzić do gruntu byliny. Przed sadzeniem trzeba usunąć chwasty i spulchnić ziemię, a rośliny przesadzamy z całą bryłą korzeniową.

aranżacja ogrodu

Pielęgnacja trawnika

Pierwszymi pracami pielęgnacyjnymi, jakie należy wykonać, jest wygrabienie suchej trawy. Może się okazać, że będzie potrzebna wertykulacja trawnika, czyli usunięcie obumarłych części roślin, mchu i filcu poprzez nacięcie darni. W ten sposób trawa będzie lepiej napowietrzona, będzie miała lepszy dostęp do wody i trawnik odzyska dawny blask. Zabieg ten można wykonać przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Marzec jest również dobrym czasem na założenie trawnika.

Założenie oczka wodnego i renowacja architektury ogrodowej

Słoneczne miejsce w ogrodzie jest idealne na założenie oczka wodnego, dzięki któremu będziemy mogli się zrelaksować, wyciszyć, słuchając szumu wody. Mały staw może stać się miejsce wyjątkowym, również dzięki oryginalnym roślinom wodnym, a także rybom, jeśli takie zdecydujemy się umieścić w oczku wodnym. Oświetlając takie wyjątkowe miejsca w ogrodzie, uzyskamy magiczny i niezwykle oryginalny efekt. W pobliżu oczka zawieśmy hamak i czegóż chcieć więcej dla relaksu i odpoczynku w niezwykłej scenerii. Zabiegiem koniecznym może okazać się również renowacja architektury ogrodowej,  do czego okazać się może przydatne skorzystanie z profesjonalnych usług ogrodniczych w Warszawie.