Jak przygotować kilkuletnie dziecko do EEG

badanie eeg we wrocławiu

Badanie EEG głowy, to w dużym skrócie sprawdzenie czynności bioelektrycznej mózgu. Przeprowadza się je za pomocą elektrod mocowanych do skóry. Wyniki odczytuje z kolei za pośrednictwem generowanych sygnałów.

I choć na ogół badanie to wykonywane jest w bardzo specyficznych przypadkach, to nadal stanowi główną metodę diagnostyczną, gdy chodzi o epilepsję (potocznie nazywaną padaczką) i wszelkie zaburzenia snu. Jeśli pacjent jest w śpiączce, badanie EEG umożliwia też ocenę jej rodzaju. 

Jakie są wskazania do wykonania EEG u dziecka?

Badanie EEG powinno być wykonane, jeśli dziecko cierpi z powodu zaburzeń snu, nagłych omdleń czy bóli i zawrotów głowy. Poza tym, warto również przyjrzeć się maluchowi, gdy ten wykazuje opóźnienia w rozwoju psychoruchowym lub agresywne zachowania. Stanowy lękowe, przebyte urazy głowy lub ataki padaczki również muszą być wśród bezwzględnych wskazań do wykonania badania wymienić należy także zapalenie opon mózgowych, zaburzenia uwagi i koncentracji, a także obecność guza mózgu. A co z przeciwwskazaniami? Czy takowe w ogóle występują?

Otóż, okazuje się, że nie. Jako, że badanie EEG całkowicie dla dziecka bezpieczne, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Po czasie nie występują też jakiekolwiek powikłania czy skutki uboczne. CO więcej, samo badanie jest całkowicie bezbolesne. Przed jego wykonaniem nie ma więc konieczności aplikowania żadnego znieczulenia. Warto wiedzieć też, że EEG – jeśli tego akurat wymaga sytuacja – może być wykonywane w trakcie snu. Do tego rodzaju diagnostyki należy jednak dziecko odpowiednio przygotować. 

EEG we śnie wymaga przestrzegania pewnych zasad i zaleceń. W innym przypadku wynik może być niemiarodajny lub w ogóle niemożliwy do uzyskania.

Przygotowania dziecka do badania EEG

badanie fal mózgowychGdy chodzi o zwykłe badanie EEG, to przed jego wykonaniem należy umyć włosy dziecku. Nie trzeba jednak przygotowywać je w szczególny sposób. Ważne, by w tracie maluch był spokojny. Nerwowe ruchy mogą bowiem zakłócić badanie i wpłynąć na uzyskane w ten sposób wyniki.

Jeśli chodzi jednak o EEG w trakcie snu, to w takim przypadku dziecko musi spontanicznie zasnąć. Przy czym tą metodę badania zazwyczaj wykonuje się w podejrzeniu padaczki i diagnostyki zespołów padaczkowych, jak również wtedy, gdy podejrzane objawy chorobowe występują głównie w nocy.

EEG we śnie wykonywane jest zawsze w połączeniu z rejestracją zapisu czuwania przed samym zaśnięciem. By wynik badania był jednak miarodajny nie wolno podawać maluchowi żadnych leków wywołujących senność. Sen musi przyjść w sposób naturalny. Właśnie dlatego małe dzieci należy zapisywać na wykonanie badania EEG w ich zwyczajowych, dziennych porach drzemek. 

Najlepiej by maluch był też po posiłku. Niektóre pracownie, takie jak na przykład BADANIA EEG we Wrocławiu – Prywatna Praktyka Lekarska Jerzy Kochański umożliwiają nakarmienie dziecka tuż przed badaniem.Niemowlęta i noworodki można nakarmić wówczas w pracowni EEG.

Mali pacjenci, którzy przygotowywani są do badania EEG we śnie lub po deprywacji snu, muszą być też pod stałym nadzorem dorosłej osoby. Nie wolno dopuścić bowiem do tego, by maluch w trakcie dojazdu na miejsce wykonania badania zasnął w samochodzie. Zniweczy to wszystkie starania. Niewskazana jest nawet kilkuminutowa drzemka. Należy o tym pamiętać i bezwzględnie tego pilnować!