Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

dziecko bawi się klockami w przedszkolu

Dziecko powinno być dużo wcześniej przyzwyczajane do faktu pójścia do przedszkola, ponieważ jest to zasadnicza zmiana w jego życiu. Zamiast rodziców opiekować się nim będzie obca osoba, zmieni się rozkład dnia malucha, miejsce pobytu przez wiele godzin, pojawią się nowe, obce dzieci, z którymi będzie wchodziło w różne relacje przez okres pobytu w przedszkolu. To sporo zmian dla małego, często trzyletniego, a może nawet dwuipółletniego dziecka, dlatego jest to trudny czas zarówno dla rodziców jak i dziecka.

Nauka pozostawania dziecka bez rodziców

Dziecko od momentu urodzenia spędza czas przede wszystkim z rodzicami w domu, który jest bezpiecznym, znajomym maluchowi miejscem. Pozostaje cały czas w centrum ich uwagi, ponieważ całe życie rodziców jest podporządkowane opieką nad maluchem.  Innymi osobami, z którymi się styka jest rodzeństwo, jeśli takie jest, dziadkowie, najbliższa rodzina. Sytuacja diametralnie zmieni się w przedszkolu, gdy dziecko będzie musiało zostać pod opieką pani, dlatego jest to bardzo stresująca dla malucha sytuacja. Wobec tego trzeba oswoić je z faktem pozostawania na jakiś czas bez rodziców. Dobrze jest zaangażować w proces oswajania malucha babcie, dziadków, ciocie, wujków. Na początek niech to będzie niedługi okres, na przykład pół godziny pobytu u babci lub cioci, a potem stopniowo można ten czas wydłużać. To zagwarantuje nam zmniejszenie stresu, które przeżywa dziecko w ciągu pierwszych dni pobytu w przedszkolu.

Nauka samodzielności

Nauka samodzielności jest kluczowa. Umiejętność samodzielnego ubierania się i jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety ułatwi dziecku pobyt w przedszkolu. Warto przyzwyczaić malucha do wcześniejszego wstawania i przejrzeć ubrania, wybierając na przykład buty zapinane na rzepy, spodnie na gumce, bluzy ubierane przez głowę, a nie zapinane na zamek. To ułatwi dziecku „samoobsługę” i nie będzie angażowało w ubieranie dziecka panią, która ma pod opieką jeszcze całą grupę maluchów. Trzeba nauczyć dziecko komunikowania swoich potrzeb, ponieważ  w przedszkolu pani będzie osobą, do której zwróci się ze swoimi problemami.

sala w przedszkolu

Uczestniczenie w zajęciach adaptacyjnych w przedszkolu

Przedszkola organizują zajęcia adaptacyjne po to, aby zmniejszyć do minimum stres związany z rozpoczęciem przez dziecko edukacji przedszkolnej. W trakcie nich maluch poznaje dzieci, różne pomieszczenia, takie jak: szatnie, sale zajęć, łazienki, stołówkę, plac zabaw. Celem zajęć adaptacyjnych jest również ułatwienie dzieciom nauki współpracy w grupie z innymi maluchami, poznanie jej reguł. Przygotowanie się do obecności pani, która w przedszkolu będzie sprawowała opiekę nad dzieckiem i obdarzenie jej zaufaniem, ponieważ pomoże w każdej sytuacji. W trakcie zajęć adaptacyjnych dzieci bawią się ze starszymi kolegami i koleżankami, poznają osoby tam pracujące, dlatego będzie im łatwiej wrócić do tego miejsca we wrześniu, jako już sobie znanemu.

Przedszkole niepubliczne – najlepszy wybór?

Uczestniczenie malucha w zajęciach adaptacyjnych to wielki krok ku samodzielności, przeżywanie radości ze wspólnej zabawy z rówieśnikami i panią nauczycielką. Wzmacniają one także poczucie własnej wartości dziecka i satysfakcję, że poradziło sobie ono bez pomocy mamy. Kluczowe w procesie przygotowania pociechy do przedszkola jest opowiadanie o jego zaletach i o tym, jak było w przedszkolu, gdy tata lub mama byli przedszkolakami. Także czytanie bajeczek, których bohaterowie chodzą do przedszkola. Warto w pierwszych dniach pobytu w tego typu placówce pozostawić dziecko na krótszy czas, a potem stopniowo wydłużać jego pobyt. To pozwoli mu łatwiej przejść ten pierwszy okres w nowym miejscu. Proces adaptacji dziecka będzie łatwiejszy w przedszkolu prywatnym, ponieważ indywidualne podejście do każdego malucha, poświęcanie mu większej uwagi niż w przedszkolach publicznych ułatwi mu ten pierwszy, trudny okres. Atrakcyjność zajęć w przedszkolach niepublicznych pozwoli maluchowi zapomnieć o tęsknocie za bliskimi, zaadaptować się do nowej sytuacji.

Przygotowanie dziecka do przedszkola to ważne i niełatwe zadanie dla rodzica, dlatego warto zaplanować działania dużo wcześniej, aby uniknąć wielu stresów.