Jak pozbyć się zacieków po zalaniu na suficie?

powódź

Zacieki na suficie mogą mieć różnorodne przyczyny. Wilgotne, ciemnoszare plamy mogą świadczyć o zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, a pojawienie się kryształków soli najczęściej wskazuje na zły stan ocieplenia zewnętrznych ścian budynku.

Najczęstszymi przyczynami powstawania zacieków na suficie są jednak przede wszystkim:

  • nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • przeciek ze stropu,
  • przeciek z balkonu,
  • niewłaściwie wykonana izolacja prowadząca do skraplania się wody na suficie,
  • niedostateczne ocieplenie wnętrza,
  • zła wentylacja.

Bez względu na przyczynę, zacieki na suficie są nieestetyczne i skutecznie psują wygląd pomieszczenia, w którym doszło do ich powstania.

Dlaczego powinno się usuwać zacieki po zalaniu na suficie?

Zacieki na suficie powinno się usuwać nie tylko ze względu na chęć poprawy wyglądu wnętrza, lecz także z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników zalanego lokalu. Liczy się bowiem nie tylko usunięcie widocznych plam, leż także znajdującej się pod powierzchnią wilgoci, która może negatywnie wpływać na konstrukcję budynku, w określonych wypadkach prowadząc nawet do jej zniszczenia. Wilgoć powoduje także namnażanie się szkodliwych dla zdrowia i powodujących różnorodne choroby pleśni i grzybów, a także powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Dlaczego usuwanie plam po zalaniu stanowi trudne zadanie?

Usuwanie plam po zalaniu jest niezwykle trudne, gdyż zgromadzona w ścianie lub suficie wilgoć ma tendencję do przebijania przez nową warstwę farby. By skutecznie pozbyć się zacieku nie wystarczy więc go zamalować. Konieczne jest pomalowanie sufitu specjalną farbą na zacieki, a często także usunięcie poprzedniej warstwy farby i wyrównanie powstałej nierówności przy pomocy gipsu szpachlowego.

Usuwanie zacieków po zalaniu w celu przygotowania powierzchni do ponownego malowania

Usuwanie zacieków po zalaniu i przygotowywanie powierzchni do ponownego malowania można rozpocząć dopiero w momencie, gdy awaria powodująca przebarwienia została zlikwidowana, woda przestała już przeciekać przez konstrukcję, a powierzchnia sufitu nie rozwarstwia się i nie występuje ryzyko odpadnięcia tynku. Istotne jest również, by sufit był całkowicie suchy. Proces usuwania wodnego zacieku powinien przebiegać etapami.

  1. Usuwanie nierówności

W pierwszej kolejności należy usunąć powstałe na suficie na skutek oddziaływania wilgoci bąble i nierówności. W tym celu warto posłużyć się szpachelką i delikatnie je zdrapać.

  1. Gruntowanie

Pozostałe po zalaniu zacieki należy zagruntować, a następnie pozostawić sufit do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.

  1. Gipsowanie

Kolejnym krokiem w przygotowywaniu sufitu po zalaniu do ponownego malowania jest pokrycie jego powierzchni gipsem w celu zakrycia ubytków powstałych podczas usuwania łuszczącej się farby.

  1. Szlifowanie

Sufit należy następnie wyszlifować, używając w tym celu papieru ściernego.

  1. Malowanie

Wyszlifowany sufit można pomalować, wcześniej warto jednak zastosować specjalną farbę do zacieków, która pozwala na całkowite pokrycie przebarwień i zapobiega ich prześwitywaniu przez warstwę farby kryjącej.

W sytuacji, gdy zacieki są duże, a zalanie było obfite, do pozbycia się plam i przygotowania powierzchni sufitu do powtórnego malowania konieczne może okazać się osuszanie pomieszczenia. Do domowych sposobów osuszania po zalaniu należą wietrzenie, które przynosi jednak skutki tylko przy wysokich temperaturach zewnętrznych i niskiej wilgotności powietrza, oraz intensywne ogrzewanie pomieszczeń, które stanowi rozwiązanie niezwykle kosztowne. Obie metody są również długotrwałe i nie dają gwarancji powodzenia.

W celu osuszenia sufitu po zalaniu warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczenia, pozbywając się równocześnie nieprzyjemnego zapachu.

powódź

Inne działania, jakie warto podjąć po zalaniu sufitu

Po zalaniu sufitu warto zdecydować się także na wykonanie specjalistycznej dezynfekcji po zalaniach. Dezynfekcja pomieszczeń to usługa wykonywana przez profesjonalne firmy sprzątające. Polega na odkażeniu i zniszczeniu drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ich form przetrwalnikowych środkami chemicznymi i fizycznymi w celu zapobiegania zakażeniu. Przeprowadzenie dezynfekcji po zalaniu sufitu pozwala usunąć grzyby i pleśnie, które powstały w wilgotnym środowisku, a które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników danego lokalu.