Jak powinny być wyposażone gabinety do integracji sensorycznej?

sprzęt do integracji sensorycznej

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej powinny być obowiązkowo pod opieką profesjonalnego terapeutycznego gabinetu. Terapia sensorycznej integracji jest dla dziecka metodą naprawdę bardzo interesującą. Pochłania w zasadzie bez reszty jego aktywność. Jest to bardzo skuteczna oraz także bardzo nowoczesna forma zarówno samej terapii jak i także diagnozy. A co jest podstawą terapii integracji sensorycznej? Podstawa terapii integracji sensorycznej to przede wszystkim kliniczna obserwacja dziecka. Musi ona być swobodna. Konieczny jest także wywiad szczegółowy z rodzicami dziecka jak i także testy. Na podstawie przeprowadzonych wyników testów oraz na podstawie przeprowadzonych badań opracowuje się zasady rehabilitacji dla dzieci. Rehabilitacja ta obejmuje stymulację dokładnie wszystkich poszczególnych zmysłów. A co jest najważniejszym zadaniem rehabilitacji?

Najważniejszym zadaniem rehabilitacji jest eliminowanie lub też przynajmniej hamowanie negatywnych bodźców takich jak trudności w koncentracji czy też nadpobudliwości ruchowej. Te czynności odbywają się poprzez pewną stymulację. Najlepiej to powinniśmy to robić za pomocą zabawy. Metoda ta jest bardzo często nazywana nauką poprzez zabawę. Gdy dziecko rehabilitujemy to również musimy pamiętać, że udział aktywny jest wręcz warunkiem koniecznym. Rodzice na właśnie tychże rehabilitacjach ucząc się jak poprawnie postępować z dzieckiem we własnym domu. Gabinety terapeutyczne, gdzie w ogóle rehabilitacje się odbywają muszą być obowiązkowo posiadać wysokiej jakości sprzęt do integracji sensorycznej. Oprócz sprzętu tego konieczna są także zabawki sensoryczne oraz różnego rodzaju jeszcze inne pomoce dydaktyczne. W gabinecie profesjonalnym podstawowe wyposażenie to maty sensoryczne oraz materace.

Zarówno pierwsze jak i drugie wyposażone są w miękkie wypustki, które zapewniają dodatkowy efekt stymulacji stref tak zwanych reflektorycznych. Wyróżniamy także maty w formie modułowej. Umożliwiają zastosowanie innych terapeutycznych przyborów, które zwiększają zakres możliwości zastosowania danej maty. Powierzchnia maty jest powierzchnią antypoślizgową, która amortyzuje wszelkie upadki. Mata ta jest także łatwa do czyszczenia. Materace zaś służą do wszelkich ćwiczeń gimnastycznych. Mam tutaj na myśli przewroty czy też asekuracje podczas stania na rękach. Materace do integracji sensorycznej są wykonane na zewnątrz z bardzo przyjemnego oraz miękkiego w dotyku materiału. W środku zaś są wypełnione pianką czy też poliuretanową miękkości średniej. Takie materace zdecydowanie przydadzą nam się także w domu. W gabinecie otrzymamy prezentację ćwiczeń, które zdecydowanie zaleca się wykonywać także w gabinecie. Bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się także baseny suche, które są wypełnione plastikowymi piłeczkami. Jak widzimy możliwości sprzętu do integracji sensorycznej jest naprawdę wiele.