Jak poprawić koordynację ruchową?

sport

Koordynacja ruchowa wydaje się czymś istotnym tylko dla dzieci i ludzi uprawiających sport, bo przecież, po co ona komuś, kto nie ma z ćwiczeniami i grami nic wspólnego? To bardzo błędne myślenie, ponieważ prawidłowa koordynacja przydatna jest w codziennym życiu każdego z nas. Wykorzystujemy ją nawet w zwyczajnych aktywnościach, o czym niejednokrotnie nie mamy bladego pojęcia.

Czym jest koordynacja ruchowa?

Koordynacja ruchowa to inaczej zdolność do wykonywania określonych przestrzennie i czasowo ruchów oraz reagowanie i rozwiązywanie nieoczekiwanych sytuacji ruchowych. W jej skład wchodzą takie zdolności jak: zwinność, zręczność, orientacja przestrzenna, szybkość reakcji, pamięć ruchowa, poczucie rytmu, a także czucie mięśniowe. Jeśli posiadasz zdolność do utrzymania równowagi, łączenia i różnicowana ruchów oraz ich zrytmizowania i precyzowania, a także nagłej zmiany pozycji i dostosowania jej do sytuacji, możesz być pewien, że Twoja koordynacja jest bezbłędna!

Umiejętności te kształtują się w wieku od 8 do 12 lat, dlatego ważne jest aktywizowanie dzieci w domu i zachęcania ich do uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego w szkole.

W jakich sytuacjach może przydać się prawidłowo rozwinięta koordynacja ruchowa?

W codziennym życiu możemy docenić swoją koordynację podczas gdy pozwoli nam ona uniknąć kontuzji. Umiejętność zachowania równowagi i omijania przeszkód przyda się nie tylko w czasie uprawiania sportu, ale także gdy pędzimy do pracy czy szkoły, jesteśmy na wycieczce rowerowej lub spieszymy się na autobus. Niebezpieczeństwo czyha na nas wszędzie, dlatego dobra koordynacja ruchowa jest bardzo istotna. Nawet osunięcie się stopy na kamieniu czy nierówności chodnika może prowadzić do złamań, czy skręceń, które na długo wykluczą nas z życia zawodowego i towarzyskiego. Koordynację powinni także ćwiczyć oczywiście sportowcy, dzięki czemu poprawią oni swoje wyniki, zmniejszą ryzyko kontuzji oraz przeciążenia mięśni.

Jakie ćwiczenia poprawią koordynację ruchową?

Koordynację mogą poprawić popularne i znane ćwiczenia, które często wykonujemy dla zdrowia czy wyrzeźbienia figury. Należy do nich m.in. pilates, który służy do ćwiczenia i wzmacniania mięśni głębokich. Dzięki ćwiczeniom pilatesu pozbywamy się bólu kręgosłupa, poprawiamy posturę, a także ćwiczymy koordynacje, a to za sprawą wykonywanych często ćwiczeń na piłce, na której, aby się utrzymać, musimy wykazać się refleksem i znakomitą równowagą. Kolejnym sportem świetnie wpływającym na koordynację jest pływanie. Ono także wzmacnia mięśnie, pomaga w walce z bólami kręgosłupa i wadami postawy, poprawia wydolność oddechową oraz oczywiście koordynacje. Nasze ruchy, by utrzymać się na wodzie, muszą idealnie ze sobą współgrać, a nauka nowych stylów tylko umacnia tę umiejętność. Znakomicie sprawdzą się także ćwiczenia na skakance, którą bawiliśmy się często od najmłodszych lat. Aby skoczyć w odpowiednim momencie i ominąć przeszkodę, potrzeba przecież bardzo dobrze rozwiniętej koordynacji ruchowej.
Istnieją też konkretne ćwiczenia na koordynacje, takie jak jaskółka polegająca na staniu na jednej nodze, pochyleniu się do przodu, rozłożeniu rak i wytrzymaniu w takiej pozycji kilka sekund. Przydatne jest także chodzenie z książką czy innym stabilnym przedmiotem na głowie, co nie tylko świetnie ćwiczy równowagę, ale wpływa również na trenowanie prostej postawy.

sport

Jakie akcesoria można wykorzystać do ćwiczeń na koordynację ruchową?

Ćwiczenia na koordynację można wykonywać bez sprzętu, jednak czasem efekty będą dużo lepsze, gdy wyposażymy się w parę przedmiotów. Przydatne będą zabawki znane nam od dzieciństwa, takie jak wyżej wymieniona skakanka czy piłka do gry. Rzucanie piłki w dwie osoby to idealne ćwiczenie na koordynacje. Można także kopać piłkę do bramki, dzięki czemu zarówno osoba próbująca “strzelić” jak i ta broniąca będą rozwijać koordynację ruchową. Jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach, możemy zakupić profesjonalne akcesoria mające na celu jak najwydajniejsze poprawienie koordynacji. Należą do nich koła koordynacyjne, piłki gimnastyczne czy płotki koordynacyjne, które mają wiele zastosowań – mogą stanowić prowizoryczną bramkę czy przeszkodę do przeskakiwania. Dzięki wykorzystaniu akcesoriów możesz zachęcić do ćwiczeń również dzieci, dla których koordynacja ruchowa także jest bardzo istotna.