Jak odpowiednio zapoczątkować terapię przy seplenieniu?


Seplenienie to trudności w mowie lub artykulacji, które polegają na umieszczeniu języka między zębami, kiedy wypowiadamy dźwięki. Małe dzieci często seplenią i zdrabniają na początku, kiedy uczą się mówić. Powinno to zaniknąć w wieku około 4 lat bez żadnych interwencji. Jednak jeżeli dziecko sepleni w wieku 6 czy 7 lat to potrzebuje pomocy logopedycznej.

Kiedy zacząć leczenie seplenienia?

Dzieci naukę mowy zaczynają od gaworzenia. Zdrabniają i przekręcają wyrazy, a także seplenią i jest to całkowicie normalne. Nie musimy się więc martwić, kiedy dziecko na początku nie wypowiada się z idealną dykcją. Jednak jeżeli maluch ma już cztery i pół roku, i nie widać poprawy warto skonsultować się z logopedą. Jest to dość wczesna interwencja jednak im dłużej zwlekamy, tym silniejszy jest nawyk i tym więcej czasu będziemy potrzebować, aby nauczyć malucha poprawnej wymowy.

Niestety, większość terapeutów szkolnych nie jest w stanie leczyć seplenienia do wieku 7 lub 8 lat, bo dopiero wtedy dziecko trafia do szkoły. Co gorsza, w niektórych obszarach, jeśli seplenienie nie wpływa na edukację dziecka, logopedzi w szkołach w ogóle nie są w stanie pomóc maluchom. W takich przypadkach najlepiej udać się do logopedy prywatnie, aby uzyskać pomoc.

Różne przyczyny seplenienia

Pod ogólnym pojęciem seplenienia możemy rozumieć różne dźwięki i problemy. Problem może wynikać z tego, że język przechodzi pomiędzy przednimi zębami lub uderza w zęby podczas wymawiania poszczególnych głosek. Problem może pojawić się także, gdy powietrze uchodzi z boków języka lub gdy język uderza w miękkie podniebienie podczas wydawania dźwięków. Warto wiedzieć, że istnieją różne przyczyny seplenienia, ponieważ inaczej się je leczy. Jeżeli chodzi o seplenienie boczne lub związane z podniebieniem to nie jest to typowy błąd popełniany przez maluchy, które uczą się mówić.

Oznacza to, że dzieci rzadko wyrastają z popełniania takich błędów i im szybciej udamy się do logopedy i rozpoczniemy terapię, tym szybciej przyniesie ona rezultaty.

Jak rozpocząć leczenie seplenienia?

W zależności od poziomu trudności z wymową logopedzi opracowują zindywidualizowany plan leczenia dla każdego dziecka. Tak naprawdę, żeby odpowiednio zacząć terapię należy dokonać szczegółowej oceny mowy za pomocą formalnych i nieformalnych narzędzi.

Podczas diagnozy i terapii bardzo przydają się różnego typu pomoce terapeutyczne. Zwłaszcza najmłodsi odbierają je jako zabawki i z chęcią z nich korzystają. Dzięki temu maluchy są stymulowane poprzez zabawę do właściwej artykulacji każdej głoski. Dla dzieci może być to naprawdę trudne, więc im atrakcyjniejsze pomoce logopedyczne i ciekawsze ćwiczenia, tym lepsze będą rezultaty.

Musimy pamiętać, że leczenie seplenienia wymaga wielu ćwiczeń. Logopeda podczas terapii ćwiczy z maluchem, ocenia jego postępy i pokazuje mu nowe zadania. Jednak bardzo ważne jest tutaj zaangażowanie rodziców, którzy w domu również codziennie będą przeprowadzać wszystkie zalecone ćwiczenia. Bez codziennej praktyki nasz maluch nie zmieni swoich nawyków i nie zrobi postępów.

Z tego względu jeżeli nasze dziecko ma problemy z seplenieniem warto zakupić również do domu specjalistyczne pomoce logopedyczne, które będą traktowane przez malucha jak zabawki. Zmotywuje to go do ćwiczeń i pomoże uzyskać najlepsze rezultaty.

Zawsze jednak przed zakupem zapytajmy logopedę jakie pomoce logopedyczne będą najlepsze oraz jak ich używać. Specjaliści będą nam w stanie polecić również najlepsze sklepy internetowe, które mają szeroki wybór produktów.

,