Jak odpowiednio uprawiać truskawki

sadzonki truskawek frigo

Truskawka – smaczny, słodki owoc będący stworzoną przez człowieka krzyżówką dwóch odmian poziomki. Choć nie występuje w przyrodzie naturalnie, szybko zyskał sobie miano jednego z najsmaczniejszych owoców letnich i stał się prawdziwym przysmakiem w całej Europie. Truskawki to jedne z pierwszych pojawiających się owoców sezonowych – niektóre odmiany dają plony już w maju zwiastując wśród ludzi nadejście upragnionego lata.

Sam owoc truskawki jest bardzo zdrowy, bogaty w witaminy z grupy A, C, E i B oraz fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, sód i cynk. Żal nie korzystać z tak naturalnego źródła wszelkich składników odżywczych, dlatego też truskawki są coraz częściej wybieranym przez ogrodników owocem i są chętnie sadzone na obszarze całej Polski. Jak jednak odpowiednio uprawiać truskawki, by te dawały satysfakcjonujące plony i smaczne, czerwone owoce?

Odmiany truskawek

Dzięki możliwościom nowoczesnego ogrodnictwa i umiejętnościom ogrodników na rynku pojawia się dziś coraz więcej odmian truskawek, które można generalnie podzielić na truskawki owocujące jednorazowo oraz truskawki powtarzające, czyli te owocujące kilka razy. Odmiany owocujące jednorazowo zbierane są najczęściej w czerwcu, a wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy między innymi Dukat, Elkat, Honeoye, Senga Sengana, Albion, czy Everest.

Odmiany owocujące wielokrotnie oferują szersze możliwości zbiorów – niektóre z nich owocują już wczesną wiosną i mogą zakończyć swoje owocowanie nawet późną jesienią. Będą to między innymi odmiany Selva, Aromas, czy Albion. Ciekawym wariantem truskawek jest odmiana Pink Panada, która jest odmianą truskawki ananasowej – truskawka ta może być hodowana także w skrzynkach, a więc doskonale sprawdzi się na balkonach i tarasach.

Sadzenie truskawek

Truskawki hodowane w ogrodzie nie wymagają zbyt wiele, jednak aby dawały dobre plony należy odpowiednio przygotować dla nich glebę. Podstawą będzie oczywiście oczyszczenie jej z chwastów oraz zbadanie pH gleby – truskawki nie rożna w zbyt kwaśnej lub zbyt zasadowej ziemi. Truskawki rosną szczególnie dobrze na glebie wzbogaconej obornikiem lub kompostem – jako przedplon warto posadzić na ich przyszłym miejscu rośliny bobowate, mieszanki strączkowo-zbożowe oraz rzepak lub gorczycę.

Rozpocznij uprawę i sprawdź ceny sadzonek truskawek!

Truskawki z sadzonek doniczkowych można sadzić przez cały sezon, jednak wśród wielu ogrodników pokutuje przekonanie, że najlepszym dla truskawek okresem sadzenia jest lato. Truskawki sadzimy w rzędach rozstawionych co około 50 centymetrów i z zachowaniem odległości około 25 centymetrów między sadzonkami. Choć sadzonki sadzone latem będą miały czas na rozwinięcie systemów korzeniowych, warto wybierać te wyglądające zdrowo i z silnymi korzeniami.

Pielęgnacja truskawek

Podczas uprawy truskawek warto pamiętać o płodozmianie – generalne zasady dotyczące truskawek podpowiadają, by co około 3-4 lata wykopywać krzaczki i założyć w ich miejscu uprawę innych roślin. Na to samo miejsce truskawki mogą wrócić dopiero po 4 latach, gdy gleba odzyska swoje bogactwo mineralne. Podczas pielęgnacji truskawek warto pamiętać o tym, że ziemia pod truskawki uwielbia nawożenie przed wsadzeniem sadzonek. W trakcie sezonu glebę można uzupełniać o potas, który korzystnie wpłynie na owocowanie, przy czym pamiętać należy że w nawozach do truskawek konieczne jest unikanie chloru. Rośliny podlewamy szczególnie w okresie wzrastania i dojrzewania owoców, a także w sierpniu i wrześniu gdy te wytwarzają kwiatostany na następny rok. Korzystne jest oczywiście podlewanie deszczówką, choć warto uważać by nie zamoczyć całych roślin. Dobrze pielęgnowane truskawki powinny dawać soczyste owoce przez co najmniej trzy sezony.