Jak długo trwa projektowanie domu jednorodzinnego?

biuro architektoniczne warszawa

Projektowanie domów jednorodzinnych to bardzo rozbudowany i czasochłonny proces, niezależnie od tego czy dany budynek ma być małej, średniej, czy dużej wielkości.

Projektowanie domów jednorodzinnych – długotrwały i wymagający proces

Architekci powinni traktować dany projekt indywidualnie, ponieważ każda aranżacja opiera się na innym, często bardzo zróżnicowanym programie użytkowym i funkcjonalnym. Wszystko dlatego, że klienci mają różne wizje swojego przyszłego domu, więc w dużej mierze od nich uzależniony jest wygląd danego obiektu i jego projekt. Każdy inwestor ma różne potrzeby oraz możliwości finansowe i bardzo istotne jest, aby architekt szczegółowo rozmawiał z klientami o przyszłej inwestycji – poznał ich oczekiwania i wysłuchał uwag. Projekt powinien w pełni spełniać potrzeby przyszłych mieszkańców, dlatego nieodłącznym elementem jest ich zaangażowanie w daną aranżacje. 

Różnorodność projektów przejawia się rozmaitymi obrysami domów, wieloma koncepcjami brył – obiektu, jak i jego dachu. Ponadto każdy dom jednorodzinny powinien posiadać własny styl i koncept – być oryginalny i niepowtarzalny. Celem architekta jest zrealizowanie takiego projektu, który w pełni zadowoli inwestorów, mieszcząc się jednocześnie w założonym budżecie. Warto zaznaczyć, że przy tworzeniu koncepcji budynków jednorodzinnych nieodłączna jest znajomość prawa – przepisy dokładnie regulują kwestie związane z funkcjonowaniem obiektów mieszkalnych. Przed projektantem stoi wielkie wyzwanie, dlatego bardzo ważne jest, aby był on osobą profesjonalną i doświadczoną w danej branży. 

Projektowanie domu jednorodzinnego – ile zajmuje?

Proces aranżowania domów jednorodzinnych jest wieloetapowy, dlatego projekt nie jest możliwy do zrobienia w ciągu kilku dni. Najczęściej prace architekta trwają kilka tygodni, a wszystko dlatego, że musi on kierować się programem funkcjonalnym, wizją i potrzebami przyszłych mieszkańców, mieszcząc się jednocześnie w założonym budżecie. Projekt powinien również spełniać wszelkie wytyczne prawne – między innymi warunki zagospodarowania danej działki, które zazwyczaj ściśle narzucają, jak dany obiekt ma wyglądać. Stworzenie takiego konceptu jest dla architekta dużym wyzwaniem. Projektant powinien biegle poruszać się w przepisach i znać dokładnie ten sektor. Ponadto ważne jest, aby architekt charakteryzował się wyczuciem, cierpliwością i oryginalnym stylem. 

biuro projektowe warszawa
Biuro architektoniczne Warszawa tworzy funkcjonalne i stylowe projekty, dopracowane nawet w najmniejszym detalu.

Bardzo istotna jest rozmowa między klientami, a projektantem – wówczas inwestycja przebiegnie pomyślnie, a przyszli mieszkańcy będą zadowoleni z efektu końcowego. Czas realizacji zlecenia w dużej mierze uzależniony jest od wielkości danego budynku – bardzo popularne są domy parterowe, obiekty piętrowe, jak i budynki z poddaszem użytkowym. Zdarzają się sytuacje, w których występują problemy i komplikacje – ma to zazwyczaj miejsce, gdy działka nie spełnia określonych standardów i wybudowanie domu jednorodzinnego jest na niej problematyczne. Zazwyczaj dotyczy to działek podmokłych, o nierównej powierzchni, jak również małych i wąskich. Wówczas okres projektowania może się wydłużyć, gdyż architekt musi włożyć więcej pracy w realizację takiego zlecenia. 

Co powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego?

Projektowanie domów jednorodzinnych wiąże się z wieloma regulacjami, które powinien spełniać dany obiekt. Wniosek powinno złożyć się do urzędu, który rozpatruje czy dana inwestycja jest zaplanowana prawidłowo. Projekt domu powinien być odpowiednio przygotowany, dlatego istotna jest odpowiednia wiedza architekta. Przepisy zmieniają się praktycznie w każdym roku i ważne, aby projektant dokładnie był z nimi zaznajomiony. 

Projekt domu jednorodzinnego powinien zawierać schemat zagospodarowania działki, w którym powinno ukazane być usytuowanie budynku oraz układ komunikacyjny. Nieodłącznym elementem jest projekt architektoniczno-budowlany, który ma ukazywać układ przestrzenny obiektu oraz wykaz zaprojektowanych rozwiązań technicznych. Architekt musi dokładnie zaaranżować rzuty kondygnacji, dachu, rysunki elewacji, przekroje pionowe obiektu, a ponadto ważne są szkice konstrukcyjne oraz zestawienie wszystkich okien i drzwi. Bardzo istotny jest również projekt techniczny, który określa szczegółowo rozwiązania instalacyjne i konstrukcje. Opis techniczny powinien dokładnie ukazywać rozwiązania funkcjonalne budynku oraz wszelkie parametry istotne dla danego domu. 

Jak widać projekt domu jednorodzinnego jest bardzo wymagający i dlatego bardzo ważny jest wybór profesjonalnego biura architektonicznego, które posiada doświadczenie w tej dziedzinie.