Jak dbać o podzespoły w laptopie?

użytkowanie laptopa

Dla jednych narzędzie pracy, dla drugich niezbędna rzecz do rozrywki, jednak w obu przypadkach wymaga podstawowej pielęgnacji. I wcale nie mówimy o wycieraniu kurzu, czy używaniu pokrowca w celu uniknięcia zarysowań, ale ukrytych we wnętrzu podzespołach. Wiele użytkowników błędnie uważa, że laptopy nie wymagają szczególnej troski i konserwacji, a samo trzymanie ich z dala od wody w zupełności wystarczy. Tymczasem właściwa pielęgnacja przełoży się nie tylko na dłuższą wydajność, ale odczuwalną sprawniejszą pracę.

Prawidłowo ładuj baterię

W miarę upływu czasu, bateria w Twoim laptopie wymaga coraz częstszego ładowania, a Ty stale musisz mieć przy sobie ładowarkę? To wynik nieprawidłowej eksploatacji. Dlatego pamiętaj o kilku niezbędnych krokach:

  • Kiedy proces ładowania się skończy, koniecznie odepnij ładowarkę od laptopa.
  • Unikaj całkowitego rozładowywania baterii.
  • Zawsze ładuj baterię do końca.

Regularnie czyść obudowę laptopa

Szczególnie klawiaturę, w której zbiera się kusz, brud i resztki jedzenia. Do usuwania zabrudzeń używaj sprężonego powietrza. Nigdy nie wyciągaj klawiszy.

czyszczenie laptopa
W przypadku większych problemów z laptopem warto skorzystać z usług serwisu komputerowego Nano-Serwis, specjalizacyjnego się w naprawie laptopów, komputerów stacjonarnych czy monitorów.

Sięgaj tylko po dedykowane środki

Prawidłowe i bezpieczne czyszczenie laptopa powinieneś przeprowadzić, sięgając po specjalnie przeznaczone do tego środki. Używaj tylko lekko zwilżonych miękkich szmatek. Zbyt mokre mogą spowodować przedostanie się wody do środka. Nigdy nie stosuj płynu do szyb, gdyż zawarte w nim substancje, a szczególnie wysokie stężenie alkoholu, może uszkodzić ekran ciekłokrystaliczny. Stosuj specjalne ściereczki do monitorów LCD lub te, których używa się do czyszczenia szkieł okularowych. Ekran czyść specjalnym płynem do monitorów. Dopuszczalne jest delikatne oczyszczenie matrycy za pomocą sprayu, do szkieł okularowych. Nie trzyj ekranu na siłę, nie skrob paznokciem lub innym ostrym elementem. Jeśli masz do czynienia z trudnym zabrudzeniem, spryskaj je kilkukrotnie płynem i wycieraj do skutku.

Zadbaj o sprawną wentylację

 Najczęściej zaniedbywanym podzespołem w laptopach jest wentylacja. To część, która pracuje intensywnie i może jej grozić przegrzanie. Stawianie laptopa na kocu, pościeli, i innych miękkich powierzchniach zatyka otwory wentylacyjne i upośledza prawidłowy przepływ powietrza. W rezultacie sprzęt zaczyna się nagrzewać, co grozi przegrzaniem i zwarciem. Dlatego, jeśli chcesz korzystać z laptopa siedząc na łóżku, ustaw go na specjalnej podstawce, która nie tylko pomoże właściwie zadbać o sprzęt, ale będzie wygodna do pracy.

Nie wystawiaj laptopa na skoki temperatury

 Unikaj wysokich wahań temperatury, szczególnie zimą. Po przyniesieniu sprzętu do domu, nie włączaj go od razu, ale poczekaj około 15 min, aż się zaaklimatyzuje. Unikniesz dzięki temu zwarcia. Unikaj również wilgotnych pomieszczeń, np. kuchni, w której przygotowuje się aktualnie posiłki. Wilgoć bardzo łatwo dostaje się do wnętrza sprzętu i skraca żywotność jego podzespołów.

jedzenie przy laptopie

Unikaj jedzenia i picia przy laptopie

Nawet wyposażone w wodoodporne powłoki nowoczesne modele sprzętu, nie mają szans z colą, drinkiem, gorącymi napojami i alkoholem. Nawet z pozoru niegroźne zalanie laptopa cieczą grozi zwarciem. Dostające się natomiast pod klawisze okruchy jedzenia blokują ich prawidłową pracę lub je sklejają.

Poprawnie otwieraj i zamykaj klapę laptopa

 Nigdy nie otwieraj laptopa, trzymając go za jeden róg. Sposób ten najczęściej kończy się uszkodzonymi zawiasami, zbyt mocnym naprężaniem matrycy (co również grozi jej uszkodzeniem). Otwieranie i zamykanie klapy wykonuj, zawsze trzymając ją za środek.