Jak dbac o płuca – ćwiczenia i profilaktyka


Panosząca się pandemia covid-19, niemal wszechobecny smog i spaliny – bieżący sezon zimowy nie może być nazwany przyjaznym okresem dla naszych płuc. Czy możemy jakoś zadbać o ich zdrowie i poprawić wydolność oddechową po zetknięciu się z tymi szkodliwymi czynnikami? Na szczęście istnieje sposób, który pomoże Ci ćwiczyć płuca we własnym domu i to zupełnie za darmo!

W jaki sposób funkcjonują Twoje płuca?

Płuca to niezwykle ważny organ naszego organizmu, w którym dochodzi do nasycenia krwi tlenem i pozbywania się z niej zbędnego dwutlenku węgla. Płuca zbudowane są z maleńkich pęcherzyków. Zdrowy człowiek może posiadać ich nawet 300 milionów. Żeby lepiej zobrazować sobie tę liczbę, musimy uświadomić sobie, że powierzchnia rozłożonych pęcherzyków płucnych odpowiada powierzchni kortu tenisowego!

Powietrze, które nabierasz przez nos, zostaje oczyszczone i nawilżone, po czym trafia do tchawicy a następnie oskrzeli. Oskrzela i mniejsze oskrzeliki przypominają gałęzie drzewa, na którym niczym kiście winogron umocowane są pęcherzyki płucne. Każdy pęcherzyk otoczony jest malutkimi naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu może dojść do wymiany dwutlenku węgla na życiodajny tlen.

Wydolność płuc – co może jej zagrażać?

Czy wiesz, że w ciągu jednej minuty wykonujesz od dwunastu do siedemnastu oddechów, przepuszczając przez Twoje płuca średnio aż 6 sześć litrów powietrza? Dzięki temu masz energię, by poruszać się, pracować lub podjąć się wysiłku fizycznego, kiedy masz na to ochotę. Jednak, kiedy wydolność płuc pogarsza się, zaczynasz szybciej się męczyć i całe Twoje ciało czuje się gorzej.

Do niewydolności płuc mogą prowadzić różne choroby, jak na przykład mukowiscydoza lub pylica. Pylica to choroba zawodowa związana z wdychaniem cząstek szkodliwych pyłów, wskutek którego dochodzi do włóknienia miąższu płucnego i utraty elastyczności organu. Ogromnie negatywny wpływ na płuca ma również palenie tytoniu prowadzące do nadprodukcji śluzu w pęcherzykach płucnych i zmniejszenia zdolności wymiany gazowej.

W przypadku pogorszenia się stanu naszych płuc powinniśmy zdecydować się na rehabilitację i popracować nad kondycją tego organu. Te działania są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy zupełnie nowe zagrożenie dla zdrowia i wydolności naszego układu oddechowego stanowi koronawirus. Czy po przebytej infekcji warto zdecydować się na ćwiczenia oddechowe? Covid pozostawia wielu ozdrowieńców z irytującymi problemami w oddychaniu. W sekcjach niżej znajdziesz porady, jak przyspieszyć regenerację swoich płuc.

Jak przygotować się do wykonywania ćwiczeń oddechowych?

Zanim przystąpisz do wykonywania ćwiczeń oddechowych, wybierz odpowiednie miejsce, w którym będziesz mógł wygodnie siedzieć lub leżeć i w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Postaraj się, by Twoje ubranie było komfortowe, nieuciskające i nieograniczające ruchów. Jeśli masz taką możliwość i nie mieszkasz przy ruchliwej ulicy, wywietrz pokój i wpuść do niego nieco świeżego powietrza. Do niektórych ćwiczeń będziesz potrzebować butelki z wodą.

Ćwiczenia oddechowe poprawiające kondycję płuc

Domowa rehabilitacja płuc musi być systematyczna, dlatego nie warto podejmować się zbyt wyszukanych, skomplikowanych technik. Proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia oddechowe na płuca to:

Oddychanie z unoszeniem rąk
Znajdując się w pozycji siedzącej, weź wdech i unieś ręce wysoko do góry. Następnie opuść je wraz z powolnym, wydłużonym wydechem;

Oddychanie z obserwacją przedmiotu unoszącego się na brzuchu
Połóż się na plecach a na swoim brzuchu umieść książkę. Oddychaj głęboko, obserwując, jak unosi się ona do góry;

Wydychanie powietrza do wody
Napełnij butelkę do połowy wodą i umieść w niej plastikową słomkę. Nabieraj powietrze a potem przez usta i słomkę z całej siły wydychaj je do wody. To ćwiczenie bardzo skutecznie angażuje międzyżebrowe mięśnie oddechowe do pracy;

Oddychanie ze wspinaniem się na palcach
To ćwiczenie wykonuje się na stojąco. Weź wdech, stań na palcach i unieś ręce, by maksymalnie wydłużyć swoje ciało. Podczas powolnego wydechu znów stój na całych stopach, opuść ręce i wykonaj skłon w przód.

Ćwiczenia oddechowe to dobry sposób na poprawienie kondycji płuc oraz relaksację. Powodzenia!