Jak często odwiedzać ginekologa?


Wizyta u ginekologa to dla większości kobiet jedna z najbardziej wstydliwych konieczności medycznych, której wiele z nich stara się za wszelką cenę unikać. W rzeczywistości jednak panie, które chcą faktycznie zadbać o swoje zdrowie i mieć tak ważny aspekt swojej kobiecości pod stałą kontrolą powinny pojawiać się u ginekologa regularnie, nawet gdy nie pojawiają się u nich żadne niepokojące objawy. Opinie na temat tego jak często powinno się odwiedzać ginekologa są różne i właściwie każdego roku ktoś ma na ten temat zupełnie nową, rewolucyjną opinię. Jak jest w rzeczywistości? Kiedy wizyta u ginekologa jest konieczna, a kiedy wynika z czystej profilaktyki?

 

Regularne wizyty u ginekologa – jak często powinny się odbywać?

Stwierdzenie, że każda dbająca o siebie kobieta odwiedza ginekologa regularnie często powtarza się jak mantrę, nie do końca samemu wierząc lub praktykując takie podejście. Prawdą jest, niestety, że wizyty u specjalisty są dla kobiet zwyczajnie wstydliwe i lekko nieprzyjemne, dlatego każda z nich zawsze wiąże się ze sporymi obawami, niechęcią i zwyczajnym stresem, często zupełnie nieuzasadnionym.

Wiele kobiet uważa nawet, że regularne wizyty powinny być zarezerwowane dla kobiet po 40 roku życia i to tylko ze względu na zwiększone ryzyko raka piersi. Wszystkie powyższe stwierdzenia odnośnie tego jak regularnie należy odwiedzać ginekologa są błędne.

wizyta ginekolog

Amerykańscy lekarze stwierdzili niedawno, że zalecane dotąd wizyty kontrolne u ginekologa co najmniej raz w roku są tak naprawdę zbędnym wydatkiem, gdyż w większości przypadków nie wnoszą one niczego do poprawy zdrowia. W środowisku ginekologicznym zrobiło się na ten temat dość głośno, gdyż okazuje się, że większość specjalistów zupełnie się z tym nie zgadza.

Opieka ginekologiczna polega w dużej mierze właśnie na upewnianiu się, że tak istotna część organizmu kobiety jest całkowicie zdrowa i kontrolowana. Udając się do ginekologa regularnie, czyli właśnie co najmniej raz w roku (w przypadku kobiet nie stosujących antykoncepcji hormonalnej) i co pół roku dla pań stosujących tabletkę, masz pewność, że żadne niepokojące zmiany nie umknęły twojej wiedzy i że jeśli się pojawiły, działania prewencyjne i lecznicze zostaną podjęte odpowiednio szybko.

Kiedy wizyta u ginekologa jest niezbędna?

Pozostając w tematyce antykoncepcji, to właśnie ona jest najczęstszym powodem wizyt kobiet u ginekologów i dla wielu z nich wydaje się być jedynym powodem, dla którego wizyty takie są w ogóle konieczne.

Zanim przejdziemy do sytuacji, w których kontrola ginekologiczna jest niezbędna, warto wspomnieć jeszcze jeden element wołający o regularne badania ginekologicznerak szyjki macicy. Badania cytologiczne powinno wykonywać się regularnie, a jeśli pojawią się podejrzane zmiany, nawet częściej. To, że choroba pojawia się wyłącznie u kobiet starszych jest błędnym przeświadczeniem, podobnie jak w przypadku problemów z piersiami – guzki mogą pojawić się zawsze, a ich kontrolowanie to podstawa pewności zdrowia – ostrzega lekarz ginekolog z województwa dolnośląskiego.

Do wypadków, w których kobieta powinna udać się do ginekologa niemal bezzwłocznie, zaliczamy przede wszystkim nieregularne i bolesne miesiączki, zmiany w kolorze śluzu, bóle w okolicy podbrzusza lub piersi i generalne objawy nie będące normą.

lekarz ginekolog

Dlaczego warto badać się regularnie?

O konieczności dbania o własne zdrowie nie trzeba przekonywać chyba każdego. Wielu kobietom wydaje się jednak, że skoro organizm nie pokazuje żadnych fizycznych symptomów problemów, prawdopodobnie ich nie ma. Jak wysokie jest jednak to prawdopodobieństwo i czy faktycznie warto ryzykować dla chwili wstydu, który w rzeczywistości można przełamać?

Standardowe wizyty ginekologiczne w ramach profilaktyki składają się zwykle z podstawowego sprawdzenia stanu wnętrza pochwy, sprawdzenia stanu macicy i jajników oraz w wielu gabinetach wykonania USG piersi. Dodatkowo warto regularnie stawiać na cytologię oraz badania krwi i moczu, wykluczające jakiekolwiek negatywne zmiany i pozwalające wyłapać je w odpowiednim czasie.

Po 40 roku życia do regularnych badań powinna dojść mammografia. Dlaczego warto badać się regularnie? Dla własnego zdrowia. Układ rozrodczy to jeden z najbardziej wrażliwych elementów kobiecego ciała, a jednocześnie element niezwykle istotny z punktu widzenia życia rodzinnego. Warto zadbać o niego tak, jak dbamy o poziom witamin czy zdrowe odżywianie się.