Jak często należy badać wzrok i odwiedzać optyka?

najlepszy optyk słubice

Wiele osób nie odczuwa potrzeby chodzenia do optyka, nawet jeśli zauważa pogorszenie jakości widzenia. Badania okulistyczne są zazwyczaj wykonywane pod przymusem i dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Niestety brak prawidłowej higieny oczu może spowodować nawet utratę wzroku. Kiedy należy wykonać badania wzroku i jak często odwiedzać optyka?

Badanie wzroku w salonie optycznym

Ocena ostrości widzenia to tylko jeden z powodów dla których badanie wzroku jest koniecznie. Najczęściej kojarzy się z badaniem przeprowadzanym podczas bilansu w szkole lub ubiegając się o pracę i wykonując badania w przychodni lekarza medycy pracy. Wizyta u optyka często pozwala stwierdzić czy nasz wzrok nie pogorszył się oraz przede wszystkim zapobiega przed rozwojem schorzeń, które optyk może zauważyć, wykonując badanie wzroku. Do rutynowych badań należy badanie ostrości z daleka i z bliska, ocena reakcji na światło oraz test rozpoznawania kształtów i barw.

Profilaktyka narządu wzroku powinna być nawykiem każdego z nas. Dzieci uczą się, że trzeba myć ręce przed jedzeniem czy zęby przed pójściem spać – te nawyki zostają zazwyczaj do końca życia. Nikt jednak nie zwraca uwagi, że o oczy również należy dbać. Regularne badania okulistyczne zapewniają bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Wczesne wykrycie wad umożliwia szybkie podjęcie leczenia, brak konieczności noszenia okularów, a nawet uniknięcie operacji.

Jak często wykonywać badania wzroku?

Badanie wzroku u osób dorosłych powinno być wykonywane minimum raz na dwa lata. Jest to czas, aby podzielić się z optykiem swoimi obserwacjami, porozmawiać o możliwych niebezpieczeństwach oraz przede wszystkim wykonać badanie wzroku. Częściej, bo raz na rok, powinny chodzić do optyka osoby starsze oraz te, które mają już stwierdzoną wadę wzroku.

W przypadku dzieci kontrolne wizyty powinny na stałe wpisać się w plan dbania o jego prawidłowy rozwój. Badanie wzroku i chodzenie z dzieckiem do okulisty powinno się stać rutynową czynnością raz na dwa lata lub częściej, jeśli u dziecka zostanie stwierdzona jakaś wada wzroku lub w rodzinie występowały poważne schorzenia oczu.

optyk słubice

W jakich sytuacjach należy wymienić okulary?

Okulary korekcyjne trzeba wymienić zwłaszcza wtedy, gdy zmienia się wada wzroku. Jej ustalenie jest możliwe tylko dzięki badaniom wzroku wykonanym przez specjalistę. Noszenie okularów z nieodpowiednimi szkłami nie poprawia jakości widzenia, a wręcz może pogarszać wzrok, nawet jeśli na przestrzeni czasu jakość widzenia znacznie wzrosła.

Wymiana okularów może być również fanaberią i chęcią zmiany wizerunku. Jeśli wada wzroku nie ulega zmianie, wtedy zazwyczaj wystarczy wymienić tylko oprawki. Wymiana okularów jest także potrzeba zawsze, gdy stare okulary ulegną zniszczeniu.

Dlaczego nie warto zwlekać?

Choroby oczu to poważny problem, który często wymaga operacji. Bagatelizowanie problemów i nawet drobnych zmian w jakości widzenia mogą spowodować nawet utratę wzroku. Badania wzroku wykonane w salonie optycznym w Słubicach zapobiegają rozwojowi chorób, pozwalają wykryć nieprawidłowości oraz pozbyć się różnych dolegliwości.