Jeśli masz małą lub średnią firmę, a księgowość prowadzisz w formie księgi przychodów i rozchodów lub jesteś tzw. VAT-owcem, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z księgowości internetowej. Opłaca się to szczególnie w przypadku, gdy musisz rozliczać dużo faktur na niskie kwoty – to duża oszczędność. Na czym to polega? Otóż księgowość online to oferta, którą kierują do Ciebie specjalistyczne portale internetowe w celu ułatwienia Ci zarządzania firmą. To bardzo wygodna, bezpieczna, a przede wszystkim tania forma prowadzenia księgowości.
Firma i rozliczenia
Wady:
– jako że samemu będziesz wprowadzał dane do aplikacji internetowej, będziesz osobiście odpowiedzialny za ewentualne błędy – biura księgowe posiadają ubezpieczanie OC, także w razie pomyłek możesz ubiegać się o odszkodowania, kiedy prowadzisz księgowość internetową, nie masz takiej możliwości;
Zalety:
- cena, która nie przekracza 40 zł miesięcznie – jest to więc rozwiązanie bardzo konkurencyjne dla biura księgowego, którego minimalny miesięczny koszt wynosi 150 zł;
- funkcjonalność – w serwisie księgowym można wystawiać faktury bezpośrednio, dzięki czemu automatycznie się one księgują, co oszczędza bardzo dużo czasu; dane wystarczy wprowadzić raz; system sam numeruje wszelkie dokumenty księgowe;
- księgowość internetowa działa w każdej przeglądarce internetowej i nie wymaga dodatkowego oprogramowania czy sprzętu;
- dane są na bieżące archiwizowane, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wprowadzone przez Ciebie dane nie zostaną utracone;
Jak widać prowadzenie księgowości internetowej jest proste i znacznie tańsze niż wynajmowanie biura księgowego. Dzięki niej można wiele zaoszczędzić – mowa tu nie tylko o pieniądzach, ale także o czasie, którego w dzisiejszym świecie jest coraz mniej…
Podatniku – rozliczaj się przez internet
Urzędy skarbowe w Polsce z każdym rokiem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników, dbając przede wszystkim o ich wygodę i cenny czas. Doskonałym tego przykładem jest chociażby wprowadzenie składania deklaracji podatkowych PIT przez internet. To spore udogodnienie zyskało już wielu zwolenników. System składania takich e-deklaracji odbywa się bowiem bez konieczności kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To właśnie konieczność jego zakupu była wcześniej główną przyczyną niskiej popularności takich rozliczeń.
Ogólnopolska akcja składania pit-ów za pośrednictwem internetu weszła w życie stosunkowo niedawno, bo od kwietnia 2009 roku – tuż po wprowadzeniu nowelizacji ordynacji podatkowej oraz stosownego Rozporządzenia Ministra Finansów. Dotyczy ona zarówno dokumentu PIT-37 (dla osób osiągających dochody między innymi z tytułu umowy o pracę), jak i PIT-36 (prowadzenie własnego biznesu), PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. S. Pamiętajcie aby rozliczać się we współpracy z profesjonalistami. Dobrym pomysłem jest wynajęcie w tym celu biura rachunkowego Meritum, które pomoże Wam rozwiązać każdą sprawę dot. rozliczeń.
Interaktywny formularz, za pomocą którego istnieje możliwość wypełnienia i wysłania corocznego zeznania podatkowego, każdy podatnik może pobrać ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. To właśnie tam znajdzie on wszelkie wskazówki jak prawidłowo wypełnić taką deklarację. Mogą z nich korzystać nie tylko podatnicy rozliczający się indywidualnie, ale również wspólnie z małżonkiem. W tym ostatnim przypadku jeden z małżonków musi jednak wydać odpowiednie upoważnienie drugiemu z nich do złożenia deklaracji podatkowej w jego imieniu (pełnomocnictwo w formie papierowej na druku UPL-1).
Dowodem, a zarazem potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego przez internet jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Każdy podatnik rozliczający się w ten sposób otrzymuje je po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu swojego zeznania.