Integracja firmowa – inspiracje


Nie od dziś wiadomo, że dobrze zgrany zespół jest podstawą sukcesu w firmie. Aby nasi pracownicy potrafili skutecznie współpracować, ważna jest integracja. Jeśli chcemy, żeby grupa dobrze się poznała, najlepiej zorganizować odpowiednie zajęcia poza miejscem pracy. Jak powinna wyglądać skuteczna integracja i dlaczego warto organizować takie zajęcia?

Jak powinna wyglądać integracja firmowa?

Głównym celem integracji pracowniczej jest scalenie zespołu, co ma na celu zapewnić dobrą atmosferę w miejscu pracy, która będzie motywować do większej efektywności. W każdej grupie pojawiają się osoby o różnych temperamentach i charakterach, a różnice te mogą powodować napięcia i konflikty. Dlatego wspólny relaks i poznanie się poza pracą sprawia, że między pracownikami nawiązują się więzi i prościej dojść do porozumienia.

Ponadto wyjazd czy wyjście z innymi pracownikami może sprawić, że osoby trzymające się raczej z boku, poczują się pełnoprawnym członkiem zespołu. To wpłynie na efektywność pracy i skupienie, bo tylko wtedy pracownik będzie sprawował swoją funkcję efektywnie i da z siebie wszystko. Wiele badań motywacji pracowniczej wskazuje na to, że największą zachętą do wzmożonej pracy nie są pieniądze, ale atmosfera i dobre kontakty z innymi pracownikami. Dlatego w interesie każdego przedsiębiorcy jest to, aby jego pracownicy czuli się dobrze w swoim towarzystwie.

Integracja firmowa może odbywać się w różnych miejscach jednak ostatnio bardzo popularne są hotele.

Integracja pracownicza może przybierać różne formy, ponieważ wiele zależy od tego, gdzie pracownicy czują się dobrze. Popularne są wyjazdy, na których pracownicy grają w gry zespołowe, dzięki którym uczą się współpracy, w wolnym czasie mogą porozmawiać i poznać się od tej bardziej prywatnej strony. Coraz częściej tego rodzaju wyjazdy, ale też integracja w miejscu pracy połączona jest z wykładami motywacyjnymi. Na te kwestie kładzie się współcześnie duży nacisk, ponieważ pracodawcy chcą łączyć przyjemne z pożytecznym. Innym sposobem na zorganizowanie integracji jest szkolenie, które często polega na grach edukacyjnych, które nie tylko scalają grupę, ale pozwalają pracownikom na rozwój umiejętności i naukę nowych rzeczy związanych z zawodem.

Tak zwana grywalizacja jest jedną z najlepszych metod integracji, a także szkolenia. Oczywiście bardzo popularne są też po prostu wspólne wyjścia po dniu pracy, przykładowo do kina, teatru czy po prostu na kawę. Na rynku jest mnóstwo firm, które organizują integrację firmową, która nieraz przybiera naprawdę ekstremalne formy. Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów jest tzw. próba ognia, która polega na przejściu boso po rozżarzonych węglach, inne polegają na graniu na bębnach, warsztacie robienia sushi, czy zajęciach tanecznych.

Dlaczego integracja firmowa jest ważna?

Integracja w firmie jest elementem tzw. strategii team buildingu. Pozwala nam kreować pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, a także na linii pracownicy-pracodawca. Jest to także urozmaicenie często nużącej pracy biurowej, a także nauka wzajemnej pomocy i motywacji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ sprawia, że atmosfera pracy staje się przyjemna, a co za tym idzie, zmniejszają się problemy ze stresem u pracowników.

Integracja firmowa pomaga w nawiązywaniu głębszych relacji pomiędzy pracownikami.

Dzięki temu nawet w najbardziej nerwowych sytuacjach można zachować zimną krew i spokój. Nastrój w pracy sprzyja także rozwojowi pracowników i wielokrotnie zwiększa chęć podjęcia inicjatywy i co za tym idzie, pozwala nam to na efektywną pracę. Spotkania w ramach integracji niwelują również napięcia, a także uczą efektywniejszej komunikacji, co ma realny wpływ na zwiększenie wydajności całej grupy. Ponadto integracja zmniejsza rotację w firmie, ponieważ pracownik związany ze swoim zespołem nie chce przejść do konkurencji, oraz bardziej przykłada się do swojej pracy.

Podsumowanie:

Integracja pracowników to nie tylko przejaw zachodniej mody, lecz także przede wszystkim realna korzyść dla firmy. Jeśli chcemy, aby wyjazd, czy spotkanie integracyjne przyniosło jak największą korzyść dla naszych pracowników, powinniśmy skorzystać z oferty specjalistycznych firm, które organizują tego typu wydarzenia. Warto zastanowić się także nad grami specjalnie stworzonymi dla pracowników, które nie tylko integrują zespół, ale pozwalają pracodawcy przyjrzeć się temu, jak podwładni radzą sobie w sytuacjach wymagających myślenia i współpracy.


Polecamy integrację firmową w Hotelu Jasek <<<