Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu snowboardowego?

sprzęt snowboardowy

Wypożyczenie sprzętu snowboardowego jest szczególnie opłacalne dla tych, którzy w góry wybierają się dość sporadycznie lub dopiero zaczynają swoje przygody z deską bądź nartami, i nie do końca wiedzą na jaki sprzęt się zdecydować. Działające na stokach wypożyczalnie sprzętu oferują zwykle bardzo szeroki asortyment, począwszy od podstawowego zestawu narciarskiego i snowboardowego, po odzież i akcesoria niezbędne do bezpiecznego szaleństwa na śniegu. Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu snowboardowego i kiedy opłaca się bardziej niż zakup?

Wypożyczenie sprzętu na stoku – ile to kosztuje? 

Całkowity koszt wypożyczenia sprzętu narciarskiego bądź snowboardowego na stoku będzie zależał od kilku czynników. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko rodzaj wypożyczanego sprzętu, ale też czas wypożyczenia, dodatkowe akcesoria, a nawet popularność danego stoku i wypożyczalni. Z reguły zawsze bardziej opłacalną opcją będzie wypożyczenie sprzętu na dobę bądź dłużej i w komplecie, a nie pojedynczych elementów (np. samych nart, samych butów, czy samej odzieży) na 2, 3, 4 godziny. 

Próbując uśrednić koszty wypożyczenia sprzętu snowboardowego i narciarskiego w szczycie sezonu, będziemy posiłkować się cennikiem jednej z wypożyczalni nart i snowboardów w Białce Tatrzańskiej. Za komplet, czyli narty, buty + kijki trzeba zapłacić tu od 20 zł za 2 godziny wypożyczenia (+5 zł za każdą kolejną godzinę) lub od 39 za pełną dobę (im dłuższy czas wypożyczenia, tym taniej). Dla porównania, wypożyczenie takiego samego zestawu osobno kosztowało by 15+15+6 zł a więc 36 zł za dwie godziny jazdy w pełnym komplecie narciarskim. W przypadku snowboardu ceny kształtują się podobnie, dla sprzętów dziecięcych są nieco niższe.

Do ceny kompletu narciarskiego bądź snowboardowego nie wlicza się zwykle gogli, kasków, ochraniaczy, spodni i kurtek, które również są dostępne w wypożyczalniach sprzętu snowboardowego i mogą być dobrym sposobem na szybkie zastąpienie własnej odzieży, gdy ta się zniszczy lub całkowicie przemoczy. 

Sprzęt snowboardowy: wypożyczać, czy kupić? 

Patrząc na orientacyjny koszt wypożyczenia sprzętu snowboardowego bezpośrednio na stoku, nie trudno oprzeć się wrażeniu, że opcja ta jest wyjątkowo opłacalna. Dostępność sprzętu na miejscu pozwala uniknąć konieczności jego transportowania w samochodzie czy pociągu, a przy braku własnego sprzętu daje szansę na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednorazowym wyjeździe. Istnieją jednak sytuacje, w których kupno może opłacać się bardziej: dla snowboardzistów zaawansowanych, którzy na stok wybierają się często; dla osób, które preferują konkretny styl jazdy i mogą mieć problem ze znalezieniem dobrze przygotowanej, odpowiedniej dla siebie deski w szczycie sezonu; a także w przypadku wyboru odzieży ochronnej czy bielizny sportowej, którą zdecydowanie lepiej mieć na własność. 

wypożyczalnia snowboard

Koszt wypożyczenia snowboardu na 4 doby to 135 zł (w komplecie deska i buty). Zakup takiego kompletu trzeba szacować na minimum 2 tysiące złotych, co z perspektywy amatorów jazdy na snowboardzie, może się nie opłacać. Wypożyczalnia to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli znana jest z jakości swoich desek i pracowników dbających o stan sprzętu nie tylko w szczycie sezonu. Do kosztów wynajmu warto doliczyć jednak jednorazowy koszt kupienia kasku, gogli czy odzieży ochronnej, która przetrwa kilka wypraw w góry, ale którą trudno zastąpić odzieżą z wypożyczalni. Wybierając się po raz pierwszy na stok snowboardowy i planując wynajem sprzętu, warto przygotować się na dodatkowe koszty około 1000-1500 zł za komplet snowboardowej kurtki, spodni, bielizny sportowej, rękawic, kasku i gogli

Jeśli jeździsz na desce regularnie i planujesz odwiedzać stok przynajmniej kilka razy w roku, wypożyczanie sprzętu na początku przygody i inwestowanie stopniowo w sprzęt na własność będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak wyjazd na snowboard jest raczej przygodą amatorską i jednorazową, wynajęcie sprzętu bezpośrednio na stoku opłaca się o wiele bardziej.