Idealna agencja reklamowa dla ciebie


Wybór odpowiedniej agencji reklamowej to poważna decyzja, gdyż od niej w dużej mierze będzie zależeć efekt promocji twojej firmy. Na ogół cały proces rekrutacji agencji reklamowej ciągnie się miesiącami, dlatego też w przedstawimy wam najważniejsze wskazówki tak, aby ten proceder usprawnić

Wybór potencjalnych agencji reklamowych

Na rynku działa setki agencji reklamowych, naszym zadaniem będzie wstępne wyselekcjonowanie tych agencji które najlepiej spełniają nasze wszystkie wymagania i oczekiwania. Radzimy ograniczyć się do wyboru maksymalnie 10 firm tak aby nie skomplikować sobie wyboru. Kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z wybranymi agencjami i poproszenie ich o wysłanie tzw. Credentials, czyli autoprezentacji, w której agencja przedstawia swoje portfolio i ogólną sylwetkę. Przed wysłaniem takiej prośby, powinniśmy skonkretyzować nasze oczekiwania, czyli wyjaśnić z jakich konkretnych usług będziemy chcieli skorzystać. Kiedy już zapoznamy się z Credentials, powinniśmy wyłonić maksymalnie 4 agencje reklamowe, które najbardziej nas przekonały. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, w którym nasza czwórka będzie mogła zawalczyć o podpisanie z nami kontraktu. Ich zadaniem będzie przedstawienie propozycji kampanii reklamowej pod katem naszych oczekiwań.

Organizacja przetargu

Współpraca z agencjami reklamy wymaga wymiany różnych informacji, nawet tych naprawdę cennych. Dlatego właśnie powinniśmy się zabezpieczyć i podpisać odpowiednią umowę o poufności, czyli tak zwany endiej (NDA). Oczywiście i w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek i rozwagę, nie możemy wymagać odszkodowania w wysokości miliona złotych, kiedy nasze zlecenie jest warte 100 000 złotych.

Nieodłącznym elementem takiej współpracy jest przesłanie briefu, czyli dokumentu inicjującego każde większe działania marketingowe. Bez tego dokumentu, większość agencji reklamowych nawet nie przystąpi do przetargu. Co powinien zawierać w sobie brief?

  • Podstawowe informacje o marce i jej otoczeniu
  • Wszelkie informacje o grupie docelowej, jej opis i insighty
  • Cel naszej kampanii reklamowej
  • Informacje uzupełniające, które będą przydatne dla agencji
  • Określenie budżetu kampanii reklamowej
  • Nasze wszelkie oczekiwania
  • Harmonogram prac

Można też urządzić spotkanie briefujące dla wszystkich zaproszonych agencji, gdzie dokładnie przedstawimy im nasze oczekiwania.  Kolejnym etapem będzie debriefing, ponieważ z pewnością każda z wybranych agencji będzie miała jakieś pytania i wątpliwości. Powinniśmy znaleźć dla agencji czas, tak aby z cierpliwością i wyczerpująco odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Niech wygra najlepszy

W dniu prezentacji projektów, każda agencja stawia się w wyznaczonym miejscu z minimum 2 dopracowanymi projektami. Dobrze jest poprosić agencję, aby zarekomendowała nam jeden z przedstawionych pomysłów i przekonała nas, dlaczego winniśmy się zdecydować właśnie na ten. Wtedy też dochodzi do omówienia kwestii finansowych i ewentualnych zasad współpracy.

Wybierając zwycięzcę nie będziemy się kierować jedynie przedstawionymi pomysłami, ale również subiektywnymi opiniami i wrażeniem, jakim na nas wywarły osoby prezentujące. Jak natomiast potraktować odrzucone projekty? Powinniśmy konkretnie i jasno wyjaśnić, co spowodowało, że nie zdecydowaliśmy się na te pomysły. Taka agencja będzie miała wtedy szansę wyciągnąć wnioski i następnie móc zweryfikować swoje sposoby działania.

Szukasz agencji reklamowej? Turon z pewnością spełni Twoje oczekiwania.