W ostatnich latach, znacznie wzrosła popularność fundamentowych płyt grzewczych. Obecnie, jest to coraz częściej rozpoznawalny rodzaj ogrzewania, który stosowany jest w budynkach. Zwiększa się ilość firm, które do swojej oferty dołączają montaż oraz instalację fundamentowych płyt grzewczych. Rosnącą popularność, ogrzewanie podłogowe zawdzięcza swoim właściwościom i zaletom. Wiele jest cech, które pozwalają użytkownikom płyt obniżyć koszty i zapewnić sobie komfort w mieszkaniu.
Co wpływa na wybór fundamentowych płyt grzewczych?
- Niskie koszta montażu – płyty grzewcze montowane w fundamentach domu, charakteryzują się o wiele niższymi kosztami, niż ogrzewanie tradycyjne. Dzięki zastosowaniu takich płyt, możliwe jest obniżenie kosztów całej budowy domu.
- Prosty i nieskomplikowany montaż i instalacja – płyta grzewcza jest bardzo łatwa w montażu. W fundamentach, niezbyt głęboko, montowane są płyty. Umieszcza się w nich rury, które są ze sobą połączone, dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest równomiernie. Rury muszą być specjalnie zespolone, by uniemożliwić jakąkolwiek awarię. Po instalacji rur, nanoszona jest bardzo gładka i równa warstwa wierzchnia. Można na niej bezpośrednio umieścić wybrany rodzaj posadzki.
- Ogrzewanie rurowe za pomocą powietrza i wody – w płytach można zamontować dwa typy ogrzewania. Najczęściej wybierane są rury wypełnione ciepłą wodą. Wiele osób decyduje się również na rury, w których krąży powietrze. Każda instalacja posiada określoną liczbę agregatów, skąd czerpana jest energia cieplna.
- Możliwość sterowania temperaturą – aby dowolnie zmieniać i ustalać temperaturę grzania, wystarczy zainstalować specjalny ekran na ścianie w wybranym pomieszczeniu. Dzięki takiemu ekranowi, możliwe jest ustawienie temperatury grzania w dzień i w nocy. Dodatkowo, możemy wybrać inną temperaturę dla każdego pomieszczenia.
- Równomierne rozprowadzanie ciepła w każdym miejscu w mieszkaniu – rury są rozmieszczone na całej powierzchni pod fundamentami. Gwarantuje to równomierne rozprowadzanie się ciepła. Każde pomieszczenie w naszym domu będzie tak samo ogrzane. Poza tym, warto znać różnicę między ogrzewaniem tradycyjnym, a fundamentowym. Ciepłe powietrze unosi się do góry. W przypadku zastosowania płyt grzewczych, możemy liczyć na taką samą temperaturę w różnych miejscach pomieszczenia. Natomiast, grzejniki tradycyjne, zapewniają wysoką temperaturę na odległość metrów lub dwóch – im dalej grzejnika jesteśmy, tym temperatura jest niższa.
- Osuszanie gleby – niemożliwe jest przeniknięcie wilgoci do naszego mieszkania, zwłaszcza od strony podłogi. Fundamenty, które są ogrzewane dzięki instalacji, mogą również osuszyć glebę, w przypadku ulew i zimniejszych pór roku. Ciepło co prawda jest dostarczane do naszego domu, dzięki świetnej izolacji. Dzięki funkcjonalności płyt, możliwe jest osuszenie ziemi pod naszym domem.
Opłacalność płyt grzewczych
Warto jest zainwestować w nowoczesny system grzewczy, w przypadku budowy nowego domu lub gmachu publicznego. Fundamentowe płyty grzewcze są wykorzystywane coraz częściej w Polsce. Dzięki niskim kosztom i szybkiej instalacji, możemy nie tylko przyspieszyć budowę naszego domu, ale znacznie obniżyć jej koszty. W dzisiejszych czasach, liczy się przede wszystkim innowacja i pomysł.
Ogrzewanie domu za pomocą fundamentowych płyt grzewczych, jest bardzo proste i z pewnością wytrzyma wiele lat. Płyty grzewcze zapewnią komfort każdemu domownikowi. Cena płyt jest znacznie niższa, niż w przypadku tradycyjnych grzejników – dodatkowo, ogrzewanie fundamentowe zapewnia taką samą temperaturę w całym domu. Wszystkie wyżej wymienione cechy są dowodem na to, że fundamentowe płyty grzewcze warto zainstalować.