Gdzie można sadzić ozdobne trawy?

jak dobierać rośliny ozdobne

Trawy ozdobne to współcześnie modny akcent w każdym ogrodzie. Rośliny często są wykorzystywane jako podstawa, a zarazem główny element aranżacji całego ogrodu. I nic w tym dziwnego – trawy ozdobne świetnie prezentują się przez cały rok.

Dawniej trawy ozdobne traktowane były po macoszemu, wykorzystywane jedynie do ozdobienia rabat kwiatowych lub tych miejsc w ogrodzie, na które nikt nie miał pomysłu.  Aktualnie ponownie wracają do łask i coraz częściej są sadzone przez właścicieli domów jednorodzinnych. Efektowne, a zarazem proste w utrzymaniu zyskują coraz więcej wielbicieli.

Poniżej przedstawiamy główne cechy traw ozdobnych, które przygotowaliśmy wraz ze specjalistami ze szkółki ogrodniczej Bodnar.

Trawy ozdobne – co warto o nich wiedzieć?

Trawy ozdobne cieszą się ogromną popularnością nie bez powodu. Są mało wymagające, niezwykle proste w utrzymaniu i świetnie wyglądające nawet zimą. Ilość odmian sprawia, że świetnie pasują do każdej aranżacji, uzupełniając ją w nowoczesny sposób. Niektóre odmiany traw, zwłaszcza miskanty, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem.

trawa dekoracyjna szkółkaUniwersalność w wyglądzie traw ozdobnych sprawia, że świetnie wyglądają obok roślin, które już dawno przekwitły, odwracając od nich uwagę. Tworzą one okazałe kępy, które nawet posadzone pojedynczo robią ogromne wrażenie – zwłaszcza kiedy mają okazałe kwiatostany.

Trawy ozdobne są również niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a efektowne kwiatostany – trwałe. Co ciekawe – nie wymagają codziennego podlewania – nawet w okresie letnim. Dopiero podczas upałów warto je podlewać, aby nie wyschły. Trawy ozdobne nie stanowią również obiektu zainteresowań szkodników czy innych robaków.


Zobacz również: http://www.twojwroclaw.com/dlaczego-warto-wybrac-sadzonki-drzew-iglastych/


Gdzie sadzić trawy ozdobne?

Wbrew pozorom trawy ozdobne nie mogą być posadzone na nieprzygotowanym terenie. Nie mogą się także znajdować w każdym miejscu naszego ogrodu. Zanim przystąpimy do sadzenia warto wiedzieć, że trawy ozdobne raczej nie przepadają za cieniem – zdecydowana większość gatunków traw doskonale radzi sobie w pełnym słońcu.

rośliny ozdobne w domu

Gatunki o wielokolorowych liściach wolą natomiast światło rozproszone i osłonięte od wiatru miejsce w ogrodzie. Natomiast w przypadku traw ozdobnych nie ma znaczenia rodzaj wybranej gleby – większość roślin rośnie na każdej glebie, a jednocześnie niezwykle szybko przystosowuje się nowego środowiska. Najlepiej jednak rosną na średnio wilgotnej i przepuszczalnej zwykłej ziemi ogrodowej. Niektóre gatunki mogą nawet rozrastać się na glebach całkowicie wilgotnych (oprócz tych nieodpornych na mróz) lub glebie piaszczystej.

Mimo tego, że trawy ozdobne dobrze znoszą każde środowisko lepiej unikać mocno wilgotnej, zbitej ziemi – zwłaszcza gliny. Kilka gatunków traw, w tym przede wszystkim odmiana pampasowa, gnije na takim podłożu.

Jak sadzić trawy ozdobne?

Z racji tego, że trawy ozdobne prezentują się ładnie w każdej aranżacji, nie trzeba się specjalnie przejmować miejscem ani sposobem ich sadzenia. Niektóre z nich, zwłaszcza te rozłożyste, będą zdecydowanie lepiej prezentowały się posadzone osobno. W taki sposób można sadzić na przykład miskanta chińskiego, który w większym skupisku nie jest już tak samo efektowny. Inne odmiany natomiast będą świetnym sposobem na podkreślenie aranżacji rabat kwiatowych.

Trawy ozdobne to rośliny, które nadają się do każdego ogrodu. Z racji tego, że są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, nie chorują, a także nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, aby się rozwijać – można je posadzić niemal wszędzie. Warto jednak przed posadzeniem poznać charakterystykę wybranej odmiany.