Gdzie mieszka najwięcej Polaków w Niemczech?

polacy na zachodzie

Planujesz przeprowadzkę za zachodnią granicę w celach zarobkowych, ale nie czujesz się jeszcze pewnie, posługując się językiem niemieckim?

Być może chciałbyś spróbować swojego szczęścia w miejscu, w którym ułożyła sobie już życie duża ilość naszych rodaków. W ten sposób zyskasz polskojęzycznych znajomych i system wsparcia, tak bardzo potrzebny podczas stawiania pierwszych kroków w obcym kraju. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie w Niemczech mieszka najwięcej Polaków i jak wygląda ich codzienność.

Najbardziej polskie regiony w Niemczech

Szacuje się, że po zachodniej stronie Odry może mieszkać nawet dwa miliony Polaków. Tam, gdzie znajdują się ich największe skupiska, szczególnie łatwo jest dojechać bezpośrednim autobusem z kraju lub wysłać priorytetową przesyłkę zagraniczną.

Wszystko to dzięki temu, że istnieje ścisły związek interesów pomiędzy tymi regionami a terenami przygranicznymi w Polsce. Dodatkowo na tych terenach w mniejszym stopniu będzie Ci dokuczać bariera językowa i tęsknota za typowo polskimi produktami spożywczymi.

700 tysięcy naszych rodaków rezyduje w Nadrenii Północnej Westfalii. To według statystyk najbardziej polska prowincja Niemiec. Na drugim miejscu znajduje się Bawaria, gdzie mieszka około 204 tysięcy Polaków, zaraz za nią plasuje się Badenia–Wirtembergia (około 202 tysięcy Polaków) i wreszcie Dolna Saksonia (około 201 tysięcy Polaków).

Jak bardzo polski jest Berlin?

W samej stolicy Niemiec zameldowanych jest około 180 tysięcy imigrantów z Polski. Stanowią oni zatem około 4,9% wszystkich mieszkańców tej metropolii. Taki odsetek może nie wydawać się dużą liczbą, ale warto przypomnieć, że 180 tysięcy osób to więcej niż liczba mieszkańców miast takich jak Gliwice, Zabrze, Bytom lub Olsztyn.

Z tego powodu w Berlinie znajdziemy przedsiębiorców adresujących swoje usługi konkretnie do Polaków i dostosowujących je do polskich potrzeb. Na przykład pod tym adresem znajdziesz w Berlinie firmę zajmującą się doradztwem przy wyborze dostawcy Internetu i sieci telefonicznej. Teleberlin.pl świadczy swoje usługi całkowicie w języku polskim, pomaga znaleźć taniego i niezawodnego operatora oraz sfinalizować umowę.

Życie Polaków w Niemczech – fakty i mity

Jeszcze kilka lat temu wyjazd do Niemiec wiązał się dla większości Polaków z emigracją czysto zarobkową. Większość wyruszała po to, by zarobić pieniądze na lepsze życie w Polsce, budowę własnego domu, bardziej luksusowe produkty dla dzieci. Obecnie model emigracji się zmienia. Polacy wyjeżdżają z kraju, ponieważ nie są zadowoleni z realiów mieszkania nad Wisłą a za granicą chcą osiedlić się na stałe.

W związku z tym Polacy w Niemczech to już nie tylko pracownicy fizyczni odkładający do walizki grube pliki euro. Wielu z nich żyje skromnie, by inwestować w samorozwój i naukę nowego języka a ten sposób zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Coraz więcej naszych rodaków aktywnie angażuje się w życie lokalnych społeczności, korzysta z wydarzeń kulturalnych i po prostu czerpie przyjemności z życia za granicą.

polacy w niemczech

Po wyjeździe do Niemiec Polacy muszą dostosować się do panującej tam kultury prawnej, biurokracji i rygorystycznego przestrzegania zasad. Wiele osób zaskoczonych jest obowiązkiem meldunkowym, obowiązkiem wykupu ubezpieczenia czy opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego nawet wtedy, gdy nie posiada się radia ani telewizora.

Dlatego przed wyjazdem do Niemiec warto zaplanować swoje pierwsze kroki i zgromadzić oszczędności na przetrwanie pierwszego miesiąca.

Niemieckie prawo dużo skuteczniej i bardziej surowo kara nielegalne pobieranie muzyki lub filmów z Internetu z naruszeniem praw autorskich. Za zachodnią granicą musimy więc bardziej uważać na nasze zachowanie w sieci. Kolejnym zdziwieniem mogą być umowy na abonament, które przedłużają się automatycznie i należy je wypowiadać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Członkowie Polonii w Niemczech udzielają sobie nawzajem wsparcia oraz tworzą lokalne grupy na Facebooku i innych forach. Przed przeprowadzką warto się do nich dodać i korzystać z doświadczenia rodaków, którzy zadomowili się już za zachodnią granicą. Warty uwagi jest również portal mypolacy.de, na którym można poznać nowych polskojęzycznych znajomych, przeglądać oferty pracy albo wynajmu mieszkania.