Gdzie kupię soczewki okularowe w Szczecinie?

soczewki okularowe

Od soczewek okularowych zależy jakość i komfort widzenia.

Oprócz korekcji wzroku chronią również oczy przed niekorzystnym wpływem światła.

Różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane. Możemy je podzielić według różnych kryteriów. Ze względu na rodzaj materiału z jakiego powstały, współczynnik załamania światła, moc, konstrukcję oraz przeznaczenie. Wybierając okulary dla siebie warto skorzystać z pomocy optyków, którzy dobiorą soczewki okularowe z odpowiednich materiałów, dopasują okulary do kształtu twarzy, upodobań oraz wymagań zdrowotnych.

Oferta obecnie jest szeroka, ciekawa i oryginalna. Każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie i dopasuje soczewki do wady wzroku i zaleceń optyka. Wybór ułatwi kilka informacji na temat soczewek okularowych.

Podział soczewek ze względu na materiał

Najstarszymi są soczewkami mineralne wykonane ze szkła. Ich zaletą jest mniejsza grubość i możliwość zarysowania, natomiast są ciężkie, dlatego dzisiaj już rzadziej stosowane do korekcji wad wzroku. Soczewki wykonane z plastiku, tak zwane organiczne najczęściej stosuje się w optyce okularowej. Są przede wszystkim lekkie i odporne na stłuczenia w przeciwieństwie do szklanych.

W procesie ich wytwarzania nakłada się na ich powierzchnię powłoki, które sprawiają, że są one odporne na zniszczenie, zarysowanie i inne niekorzystne warunki. Współczesne soczewki z plastiku posiadają właściwości mineralnych, jeśli chodzi o jakość i przejrzystość. Kolejnymi tego typu produktami są wykonane z poliwęglanu.

szkło okularowe

Ich zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne oraz twardość przy jednoczesnej lekkości i cienkości. Są doskonałe dla osób aktywnych fizycznie, między innymi sportowców i wszystkich, którzy zmagają się z częstymi uszkodzeniami mechanicznymi okularów z powodu upadków lub uderzeń o twarde nawierzchnie, na przykład dzieci.

Rodzaje soczewek ze względu na współczynnik załamania światła

Współczynnik załamania światła określa się pojęciem indeksu. Wyższe wartości indeksu oznaczają, że soczewka jest cieńsza. Tradycyjna soczewka szklana ma indeks na poziomie 1,5. Są natomiast takie, których wartość sięga 1,9, co jest uzależnione od materiału z jakiego zostały wykonane. Te o wysokim indeksie umożliwiają wyprodukowanie niezwykle cienkiej soczewki, a co za tym idzie lekkich okularów, wygodniejszych w użytkowaniu.

Trzeba dodać, że moce optyczne są takie same bez względu na grubość szkieł. Soczewki o wysokich indeksach, czyli niezwykle cienkie sprawdzają się doskonale w przypadku poważniejszych i większych wad wzroku.

Podział soczewek okularowych ze względu na moc i geometrię

Ze względu na moc i geometrię soczewki dzielimy na tak zwane plusy i minusy. Za pomocą soczewek okularowych dodatnich dokonuje się korekcji nadwzroczności. Jej grubość jest w centralnej części większa niż na krawędziach. Natomiast minusy służą do korekcji krótkowzroczności i w centralnej części grubość soczewki jest mniejsza niż na krawędziach.

Podział soczewek ze względu na konstrukcję

Ze względu na konstrukcję soczewki dzielimy na sferyczne i asferyczne. Soczewki sferyczne są jednymi z najdłużej stosowanych w optyce. Ze względu na swoją budowę przypominającą sferę powodują nie tylko rozmazanie obrazu na krawędziach, ale również jego zniekształcenie.

W trakcie ich noszenia bardzo niekorzystnym zjawiskiem jest efekt powiększonych oczu w plusach lub pomniejszonych w minusach. Natomiast soczewki asferyczne w przeciwieństwie do sferycznych nie powodują na krawędziach zniekształcenia i rozmazania obrazu, dlatego komfort ich użytkowania jest zdecydowanie wyższy.

Obraz widziany przez tego rodzaju soczewki jest wiernie odwzorowany i brak w nim zniekształceń. Konstrukcja asferyczna soczewki jest polecana użytkownikom z poważnymi wadami, wymagającymi większej korekcji lub z astygmatyzmem. Dodatkową ich zaletą jest brak zniekształceń oczu w przeciwieństwie do soczewek sferycznych.

Podział soczewek ze względu na przeznaczenie i różnice budowy

Ze względu na przeznaczenie i budowę wyróżniamy soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe i progresywne. Soczewki jednoogniskowe korygują wadę krótkowzroczności i nadwzroczności. Wykorzystuje się je do codziennego noszenia lub czytania. Soczewki dwuogniskowe zaś zbudowane są jakby z dwu części.

Jedna z nich, czyli górna koryguje widzenie dali, a dolna przeznaczona do czytania koryguje widzenie do bliży. Natomiast soczewki progresywne korygują widzenie dali, bliży, a także odległości pośrednich. To lepsze rozwiązanie niż soczewki dwuogniskowe.