Wiara to stosunkowo trudna tematyka, gdyż często traktuje o problemach, które potrafią być bardzo różnie odbierane przez społeczeństwo.
Opowiadanie o wierze jest trudne, natomiast pokazywanie jej wydaje się być jeszcze trudniejsze. Czy jednak pokazywanie wiary musi odbywać się w sposób bezpośredni, taki jaki przychodzi nam na myśl w pierwszych sekundach? Czy musi to być opowieść snuta przez osobę oświeconą, nawróconą, bezpośrednio związaną z wiarą? Okazuje się, iż niekoniecznie. Do wiary można podchodzić w różny sposób, zaś wartości, jakie wiążą się z daną wiarą mogą być wyrażone w różnorodne sposoby.
W ostatnich latach do najpopularniejszego sposobu przekazywania pewnych wartości, kultów, trendów najsilniej przyczynia się kino. Kinematografia nie stawia przed sobą wyraźnych murów, dlatego zakres tematyczny bardzo się rozszerzył.
Filmy traktujące o wierze katolickiej
Czy filmy o wierze muszą pokazywać ją bezpośrednio? Odpowiedź na to pytanie udzielona została już wcześniej i brzmi nie. Wiara to oczywiście Bóg, zbliżenie się do zbawienia oraz teoretycznie praktykowane kultu związanego z wiarą. Przekazywanie wartości, które zbliżają do Boga i bycia osobą wierząca mogą być w filmach wyrażone w różny sposób. Naturalnie podstawowym jest pokazywanie właśnie życia Jezusa, osób, które były z nim związane, historii tamtych czasów czy historii, która wywiązała się poprzez wzrost zainteresowania się Chrześcijaństwem.
Innym sposobem jest przekazywanie historii związanych z osobami świętymi lub tymi, które były bezpośrednio związane z wiarą – np. kapłani, biskupi czy najwyżsi dostojnicy kościelni. Jeszcze inną metodą przekazującą wartości chrześcijańskie jest przedstawienie historii, które tylko pośrednio mówią o Bogu, jednakże udaje im się przemycić uniwersalne wartości, które powinny kierować każdą osobą związaną z wiarą.
Do takich wartości należy przede wszystkim człowieczeństwo oraz szacunek do bliźniego. Innymi wartościami jest chociażby umiejętność zaakceptowania sytuacji w jakiej się znajdujemy i odejście od gniewu, na rzecz zrozumienia i próby zmierzenia się z przeciwnościami losu. Z tego też powodu łatwo dojść do wniosku, że filmy katolickie mogą być przedstawione w różny sposób i łatwo mogą być przedstawione w różnych gatunkach.
Gatunki filmów katolickich
Do gatunków, w które wpisują się filmy katolickie na pewno zaliczyć możemy filmy biograficzne, dramaty, filmy obyczajowe, filmy sportowe czy melodramaty. Każdy z tych gatunków może być miejscem osadzenia fabuły filmy katolickiego. Filmy te niekoniecznie muszą opowiadać o Bogu, wyznawaniu wiary chrześcijańskiej czy zbliżaniu się do Boga. Często omijają takie bezpośrednie zetknięcie człowieka z wymiarem boskim na rzecz pokazania siły samego człowieka i umiejętności wewnętrznych, które człowiek posiada w sobie a są mu niezbędne w umacnianiu swojego ducha.
Filmy katolickie to świetny sposób na edukację duchową dla wszystkich osób – szczególnie polecane są one osobom, u których dopiero kształtują się najważniejsze wartości i które wciąż szukają swojej drogi życiowej – mowa tutaj na przykład o gimnazjalistach czy licealistach. Filmy katolickie sprawdzą się ponadto podczas rekolekcji.
Różnorodne filmy o wierze katolickiej można znaleźć w księgarni katolickiej Rhema.