Etapy alkoholizmu – czy jest już za późno na leczenie?

alkohol

Zajmujący się badaniem uzależnienia od alkoholu amerykański biostatystyk i fizjolog, Elvin Morton Jellinek, zwrócił uwagę na fakt, że choroba ta nie ujawnia się nagle, lecz jest poprzedzona występowaniem określonych objawów ostrzegawczych. Na tej podstawie wyróżnił kilka etapów rozwoju alkoholizmu. 

Etapy alkoholizmu 

Alkoholizm to choroba, w przebiegu której można wyróżnić cztery etapy. 

  1. Etap pierwszy – faza wstępna 

Pierwszym etapem choroby alkoholowej jest tak zwana faza wstępna, określana również mianem prealkoholowej. Sprowadza się do picia okazjonalnego, u którego podstaw leży chęć odprężenia, relaksu, poprawy humoru i socjalizacji. Tym, co odróżnia nieproblemowe, rekreacyjne spożycie alkoholu od początków uzależnienia, jest nastawienie osoby pijącej. Duża przyjemność, jaką czerpie ona z krótkotrwałych skutków działania alkoholu, powoduje chęć stwarzania większej ilości okazji do sięgania po napoje wyskokowe. Faza prealkoholowa uzależnienia może trwać nawet kilka lat. W tym czasie może dojść do zwiększenia tolerancji na alkohol osoby pijącej, poza tym jednak nie daje objawów wywołujących niepokój. 

  1. Etap drugi – faza ostrzegawcza 

Drugim etapem uzależnienia od alkoholu jest tak zwana faza ostrzegawcza. Jej rozpoczęcie sygnalizuje wystąpienie pierwszej spowodowanej upiciem się luki pamięci. Epizody tego typu zaczynają się powtarzać, a osoba pijąca coraz częściej sięga po napoje wyskokowe bez okazji, także w samotności. Spożyciu alkoholu towarzyszą wyrzuty sumienia oraz poczucie wstydu związane z nieprzystającym do zasad społecznych zachowaniem w stanie upojenia. Osoba uzależniona zaczyna pić w ukryciu, wciąż jednak nie dopuszcza do siebie myśli o nałogu. 

  1. Etap trzeci – faza krytyczna 

Etap trzeci, czyli faza krytyczna, rozpoczyna się z momentem utraty kontroli nad piciem przez osobę uzależnioną. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu pociąga za sobą silną potrzebę przyjęcia kolejnych dawek tej substancji. Na tym etapie zaczynają się pojawiać pierwsze fizyczne objawy uzależnienia, a alkoholik zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe i domowe, relacje z bliskimi oraz własny wygląd. Jego życie zostaje w pełni podporządkowane alkoholowi i czynnościom związanym z jego spożywaniem. Osoba uzależniona wciąż nie chce stawić czoła swojemu problemowi. Szuka wymówek, a na krytykę reaguje w sposób agresywny. 

  1. Etap czwarty – faza przewlekła 

Czwartym i ostatnim etapem uzależnienia jest tak zwana faza przewlekła. Dotknięta nałogiem osoba pije w sposób ciągły, wykazując przy tym obniżoną tolerancję na działanie alkoholu. Nie odczuwa wyrzutów sumienia i zahamowań. Na tym etapie zaprzestanie spożywania alkoholu powoduje wystąpienie silnych objawów odstawienia – bóli głowy, nudności, wymiotów, drżenia kończyn i języka, a także zaburzeń snu i stanów lękowych. Alkoholik zaczyna także odczuwać długotrwałe skutki nadużywania alkoholu w postaci chorób wątroby i trzustki oraz zaburzeń funkcjonowania układów krążenia, trawiennego i nerwowego. Osoba pijąca w fazie przewlekłej praktycznie nie trzeźwieje. Powoduje to skrajne wyczerpanie organizmu i może w efekcie prowadzić do śmierci. 

alkohol

Kiedy powinno się rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu? 

Leczenie uzależnienia od alkoholu należy rozpocząć najszybciej, jak to tylko możliwe. Alkoholizm jest chorobą postępującą, która z biegiem czasu powoduje coraz większe szkody dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także dla jego życia społecznego. Zapobieganie negatywnym skutkom uzależnienia jest tym łatwiejsze, im szybciej zmagająca się z nałogiem osoba zda sobie sprawę z posiadanego problemu. Wczesne rozpoczęcie stosownej terapii pozwala alkoholikowi uniknąć ciężkich chorób, takich jak marskość wątroby, zapalenie trzustki czy też różnorodne schorzenia układu pokarmowego i układu krążenia. Zgłoszenie się na leczenie we wczesnej fazie uzależnienia to również sposób na zapobieganie utracie szacunku ze strony otoczenia i przywrócenie swojego życia na właściwe tory. 

Czy kiedyś jest już za późno na leczenie alkoholizmu? 

Nigdy nie jest za późno na leczenie alkoholizmu. Choć najlepiej jest reagować jak najwcześniej, a każda chwila zwłoki sprawia, że terapia staje się trudniejsza, tak długo, jak jest chęć, jest również nadzieja na wyjście z nałogu. Istotne jest, by osoba uzależniona otrzymała profesjonalną pomoc ze strony wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Leczeniem alkoholizmu we Wrocławiu zajmuje się prywatny ośrodek Nasz Gabinet. Placówka ta oferuje odtruwanie alkoholowe, leczenie ambulatoryjne i awersyjne, a także wsparcie psychologiczne w formie psychoterapii. Dzięki leczeniu w Naszym Gabinecie alkoholik może zerwać z nałogiem i powrócić do normalnego, zdrowego życia.