Elektroodpady – oddać czy wyrzucić?

elektrośmieci

Ludzie na całym świecie generują ogromną ilość różnego rodzaju odpadów. Obecnie jednak coraz większą część śmieci stanowią różnego rodzaju elektroodpady. Rozwój gospodarki i technologii sprawia, że tego typu śmieci będzie coraz więcej.

Tendencję tę widać już teraz i z tego właśnie względu konieczne było wdrożenie rozwiązań, których celem będzie zminimalizowanie lub całkowite zneutralizowanie negatywnego wpływu elektrośmieci na środowisko i człowieka. Obecnie ważną rolę w tym zakresie pełni prawidłowo segregacja odpadów oraz ich odpowiednia utylizacja. Jednak aby ten proces był skuteczny i możliwy do realizacji, należy wiedzieć, czym są dokładnie elektroodpady, dlaczego jest ich coraz więcej, jakie przepisy regulują postępowanie z elektrośmieciami i dlaczego nie wolno wyrzucać tego typu odpadów do zwykłych śmietników?

Czym są elektroodpady?

Elektrośmieci często oznaczane skrótem ZSEE, to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który nie nadaje się już do użytku lub jest po prostu niepotrzebny jego użytkownikowi. Do grupy tej mogą zaliczać się zarówno urządzenia działające w oparciu o prąd zmienny dostarczany za pomocą spalanego zasilana i przewodu, ale także urządzenia bezprzewodowe zasilane prądem stałym magazynowanym w różnego rodzaju akumulatorach czy też bateriach. Elektroodpady można podzielić na wile różnych rodzajów, których sposób utylizacji często może się znacząco różnić od siebie. Można tutaj wyszczególnić takie rodzaje elektroodpadów jak: wielkogabarytowe urządzenia AGD, małogabarytowe urządzenia AGD, urządzenia telekomunikacyjne i teleinformatyczne, urządzenia RTV, sprzęt oświetleniowy, elektronarzędzia, zabawki, gadżety oraz urządzenia sportowe, przyrządy medyczne, urządzenia kontrolujące oraz automaty.

Dlaczego elektrośmieci jest coraz więcej?

Według wyliczeń i szacunków ilość elektrośmieci wygenerowanych na całym świecie liczona jest w dziesiątkach milionów ton. Jest to ogromny wynik, który wielu osobom może wydawać się nierealny. Jednak są to prawdziwe dane, które pokazują, jak dużym problemem są tego typu śmieci, tym bardziej że tylko niewielka część z nich poddawana jest obecnie recyklingowi. Co gorsza, ilość elektroodpadów, jakie produkuje ludzkość, z roku na rok jest coraz większa. Z czego wynika taki wzrost? Odpowiedź jest bardzo prosta. Rozwój technologii sprawił, że obecnie różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne są praktycznie niezbędne w wielu nawet najprostszych czynnościach. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć jak wiele tego typu urządzeń nas otacza. Warto mieć na uwadze, że każde urządzenie, z jakiego obecnie korzystamy lub jakie kupimy, prędzej czy później zużyje się, zepsuje lub będzie po prostu nieużywane i stanie się elektroodpadem.

Jakie przepisy regulują postępowanie z elektrośmieciami?

W Polsce segregowanie i odpowiednia utylizacja elektroodpadów jest obowiązkowa. Wynika to z przepisów, jakie obowiązują obecnie a naszym kraju. Wszelkie kwestie związane z tym, jak postępować z tego typu odpadami, reguluje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 11 września 2015 roku. Znaleźć można w niej różnego rodzaju przepisy i zasady postępowania, których celem jest ochrona środowiska i zdrowia ludzi przez zapobieganie negatywnym skutkom produkowanie elektroodpadów i ich nieprawidłowym segregowaniu oraz utylizacji. Jeśli nie będziemy stosować się do tych przepisów może nam grozić kara grzywny, której wysokość sięga nawet 5 tysięcy złotych. Warto więc dokładnie zapoznać się z tymi przepisami i stosować się do nich, ponieważ w taki sposób można chronić środowisko i zapobiegać jego zaśmiecaniu.

elektrośmieci

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłych śmietników?

Elektrośmieci nie są zwykłymi odpadami i w związku z tym ich wyrzucanie do zwykłych pojemników na odpady może mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko. Często urządzenia elektryczne i elektroniczne posiadają wiele elementów i części wytworzonych z mocno szkodliwych materiałów. Z tego względu tak ważną kwestią jest odpowiednia utylizacja tego typu sprzętu, który nie nadaje się już do użytku. Jeśli będziemy pamiętać o segregacji i utylizacji elektrośmieci, z pewnością będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli nie wiemy, gdzie można oddać tego typu odpady, można skorzystać z usług firm, które oferują darmowy odbiór elektroodpadów, co jest bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem.