Drewniane drzwi zewnętrzne – czy sprawdzą się wszędzie?

drzwi zewnetrzne szczecin

Drzwi zewnętrze to wizytówka każdego domu. Wybór odpowiednich drzwi może być bardzo trudny z uwagi na spory wybór różnych rodzajów, kształtów, kolorów czy też materiałów, z jakich stworzone są drzwi. Szczególnie rodzaj materiału ma w tym przypadku bardzo duże znacznie, ponieważ to od niego zależy w głównej mierze wytrzymałość, trwałość, stopień izolacji i wygląd drzwi zewnętrznych.

Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się drewniane drzwi zewnętrze, które w wielu przypadkach będą najlepszym wyborem. Dlaczego drzwi wykonane z drewna są tak popularne i jakie są ich wady i zalety?

Zalety drewnianych drzwi zewnętrznych 

Największą zaletą drzwi drewnianych jest to, że wykonane są one z naturalnego materiału. Niesie to za sobą wiele zalet, których nie znajdzie się w drzwiach wykonanych z innych materiałów. Drewno to tradycyjny materiał, z którego wykonuje się drzwi od wielu pokoleń i zawsze uważane było za materiał idealny do tego celu. Drewno posiada znakomite właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła w drewnianych drzwiach zewnętrznych może wynosić około 0,7 – 0,8 W/m2K, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zapewniają one również bardzo dobrą izolację akustyczną, przez co świetnie sprawdzą się w miejscach o dużym natężeniu hałasu. Drzwi drewniane są także bardzo wytrzymałe i bardzo ładnie się prezentują, nadając ciepły i przyjemny nastrój. Do produkcji drewnianych drzwi zewnętrznych najczęściej stosuje się drewno dębowe lub sosnowe, natomiast ich rama wykonywana jest z wysokiej jakości wielowarstwowej sklejki drewnopochodnej, która zapewnia dobrą sztywność i stabilność całej konstrukcji. Często w drewnianych drzwiach wykorzystywane są także metalowe elementy, które mają na celu wzmocnienie całej konstrukcji i zapewnienie lepszej sztywności.

Wady drewnianych drzwi zewnętrznych 

Oczywiście drewniane drzwi zewnętrze posiadają także wady. Jedną z nich jest niewątpliwie konieczność ich regularnej konserwacji. Nie trzeba tego robić bardzo często, jednak raz na kilka lat warto odnowić drewniane drzwi po to, aby służyły one długo i piękne się prezentowały. Największy wpływ na zużycie drzwi drewnianych mają warunki atmosferyczne. Ekspozycja na słońce, opady atmosferyczne, wysoka wilgotność i innego rodzaju niekorzystne warunki pogodowe, mają spory wpływ na trwałość drewnianych drzwi zewnętrznych. Drzwi drewniane pod wpływem wilgoci mogą zmienić nieznacznie swoje wymiary, a to może uniemożliwić ich użytkowanie. Dlatego nie w każdym miejscu drzwi drewniane będą najlepszym wyborem. Drewno jest też dość delikatnym materiałem, dlatego szczególnie podczas transportu takich drzwi trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, aby ich nie uszkodzić. 

drzwi zewnętrzne szczecin
Firma Pointa posiada bogaty wybór drzwi zewnętrznych Wrocław, które zapewnią bezpieczeństwo i piękny wygląd Twojemu domowi.

Gdzie najlepiej sprawdzą się drzwi drewniane?

Drewniane drzwi zewnętrze będą idealnym wyborem dla osób posiadających większy budżet i chcących zakupić drzwi, które będą prezentowały się bardzo elegancko i stylowo. Drewniane drzwi będą także dobrym wyborem np. dla domów pasywnych, ponieważ zapewniają one bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, przez co są wspaniałym izolatorem. Drewnianych drzwi zewnętrznych nie powinno stosować się w miejscach, w których będą one stale narażone na mocne nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy też dużą wilgotność. W takich miejscach warto zainwestować w drzwi z innych materiałów, np. stali czy aluminium, które zdecydowanie lepiej poradzą sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych. Decydując się na drzwi drewniane, należy pamiętać o ich regularnej konserwacji co kilka lat. Dzięki temu utrzymają one swój piękny wygląd i będą służyły przez długi czas.