Dowiedz się, jak zaplanować swoją podróż po Namibii i Botswanie

pustynia Namibia

Podróż po Namibii i Botswanie pozostanie niezwykłym doświadczeniem dla poszukiwaczy bliskich kontaktów z egzotyczną i dziką naturą, tak odmienną od tej znanej nam w Europie. To również doskonałe miejsce dla entuzjastów fotografii i miłośników niezwykłych widoków. Namibia i Botswana zadziwią kontrastami. Obok dzikiej przyrody, ogromnych pustyń, wodospadów, gór na szlaku podróży można odwiedzić miasta, takie jak na przykład Walvis Bay. Bezpieczeństwo turystom zapewnią miejsca kempingowe lub hotele położone w sercu dzikiej przyrody.

Wycieczka po Namibii i Botswanie

Namibia i Botswana nie należą do drogich krajów. Koszty podróży zależą oczywiście od tego, czy wybieramy drogie hotele, wypożyczamy samochód oraz jakie atrakcje wybierzemy. Trzeba liczyć się jeszcze z kosztami biletu lotniczego. Jeszcze przed podróżą należy zapłacić za niektóre noclegi, wynajęcie samochodu w celu zagwarantowania rezerwacji.

Baza noclegowa w Namibii należy do jednej z najlepszych. Na trasie podróży z reguły znajduje się mnóstwo kempingów z doskonałymi warunkami sanitarnymi w postaci pryszniców, grilla lub miejsca na ognisko. Podróżując samochodem po Namibii i Botswanie trzeba liczyć się z opóźnieniami związanymi z jazdą po trudnych, szutrowych drogach i możliwymi awariami auta.

pustynia w Namibii

Przykładowa trasa wycieczki po Namibii i Botswanie

Przylatujemy do stolicy Namibii Windhoek z Warszawy z przesiadką we Frankfurcie. Windhoek jest największym miastem położonym w środkowej części kraju, liczącym sobie ponad 300 tysięcy mieszkańców, którzy stanowią reprezentantów niemal wszystkich grup etnicznych zamieszkujących Namibię.

W tym mieście warto zwiedzić Ogród Botaniczny. Następnym celem podróży będzie pustynia  Namib, a głównie Spitzkoppe, czyli granitowy masyw powstały w ciągu 120 milionów lat z dawnego wulkanu. Na płaskim terenie pustynnym wznosi się, stanowiące ucztę dla oczu, siedemsetmetrowe wzniesienie, przypominające grzbiet smoka.

Labirynty skalne stanowią ciekawą trasę podróży dla miłośników wspinaczki górskiej. Atrakcją masywu są naskalne malunki Buszmenów, które w większości zostały zniszczone przez wandali, a zachowane można podziwiać z przewodnikiem.

Kolejnym celem podróży jest niewielka osada Uis, powstała dla robotników kopalni rudy żelaza, która została zamknięta w 1990 roku, do której prowadzą mijane po drodze wioski Herero, którzy oferują turystom do sprzedaży swoje wyroby jako pamiątki z pobytu w Afryce.

Kolejnym celem wyprawy są góry Brandenberg z najwyższym szczytem Konigstein, liczącym sobie 2573 metrów n.p.m. z naskalnymi rysunkami jako dziedzictwem prehistorycznej Afryki. Góra Brandenberg nazywana jest górą ognia, gdyż zachodzące słońce sprawia wrażenie, jakby wzniesienie płonęło.

W Omaruru– mieście w regionie Erongo warto zobaczyć pierwszą winiarnię w Namibii i winnice oraz galerie sztuki afrykańskiej. Zaś Otavi zachwyci rezerwatem przyrody. W mieście Grootfontein nasze kroki powinny się skierować do miejscowego muzeum, w którym znajdziemy opis największego meteorytu na Ziemi, położonego w jego pobliżu, na terenie farmy Hoba West oddalonej od Grootfontein o 24 kilometry.

Następnie kierujemy się do miasta Rundu z szeroką i na wysokim poziomie ofertą hotelową. Atrakcją tego miejsca są muzea historii naturalnej i muzea historyczne. W pobliżu miasta, około 15 minut od Rundu znajduje się wioska plemienia Mbunza, gdzie można cofnąć się w czasie, oglądając tańce i śpiewy plemienne oraz doświadczyć wycieczki łódką.

Kolejnym celem jest Divundu, a w jego pobliżu wodospady Popa, rezerwat dla zwierząt Mahango oraz most w Divundu. Obszar chroniony Mahango Game Park na terenie Parku Narodowego Bwabwata jest położony na pograniczu z Botswaną na rozległych rozlewiskach rzeki Okawango. Udajemy się do Buitepos, małej osady na pograniczu z Botswaną, a następnie Gobabis. Po przekroczeniu granicy jesteśmy już w Botswanie, w której udajemy się do miasta Maun. Atrakcją tego miejsca jest przelot nad Deltą rzeki Okawango, która rozlewa się po pustyni Kalahari. Fenomenem jest tu niezwykła fascynująca natura.

Afryka zachwyca i fascynuje swoją niezwykłością i tajemniczością nieokiełznanej dzikiej natury. Warto wybrać się na wycieczkę objazdową po Namibii i poznać ten niesamowity kraj.