Jesień życia to trudny czas dla naszych bliskich. Często, ze względu na ich nienajlepszy stan zdrowia oraz konieczność zapewnienia profesjonalnej opieki, której my w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie zapewnić, musimy rozważyć dom seniora. Dlaczego warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę? Poniżej największe korzyści, jakie zyskuje starsza osoba dzięki pobytowi w profesjonalnym domu opieki.
Szansa na nowe przyjaźnie
To naturalne, że starsze osoby nie chcą opuszczać rodzinnego domu, do którego się przywiązały, lecz czasami np. przez Alzheimera jest to konieczne. Pomijając jednak drastyczne przypadki, w domu opieki jest mnóstwo starszych osób, które są bardzo skore do rozmowy. Jest to coś, czego powinniśmy uczyć się od seniorów. Tworzą oni pokolenie, któremu odrębność i ekrany nowoczesnych urządzeń są obce, stawiają oni na komunikację z drugim człowiekiem, zatem w domu opieki bardzo łatwo jest nawiązać nowe przyjaźnie. Może to być lepsze rozwiązanie, niż samotne siedzenie w domu, co jest niestety bardzo częstą przypadłością.
Liczne opcje wyżywienia
Starsze osoby mieszkają często same, a to często oznacza, że nie żywią się w zbyt wyszukany sposób. Przyczyny są prozaiczne – seniorzy nie są skorzy do eksperymentów kulinarnych, a nierzadko zwyczajnie nie mają już siły do samodzielnego gotowania, a tym bardziej do udawania się na zakupy. W domu opieki za wyżywienie odpowiada personel, zatem odpada martwienie się, co też nasi dziadkowie lub rodzice zjedzą na obiad. Co więcej, posiłki dobierane są do stanu zdrowia i upodobań w sposób indywidualny, dzięki czemu poprawia się zdrowie i samopoczucie. Znika także powszechny problem niedożywienia.
Troska o samopoczucie
To normalne, że starszym ludziom bardziej zależy na kontakcie z rodziną, lecz często zwyczajny brak czasu i codzienny natłok obowiązków sprawiają, że nie jesteśmy zawsze w stanie poświęcić bliskim tyle uwagi, ile by chcieli jej od nas dostawać. Tymczasem jednym z głównych zadań personelu domu opieki jest dbanie o dobre samopoczucie pensjonariuszy, którzy też nie są przypadkowymi osobami z ulicy. Osoby pracujące w domach opieki osób starszych to ludzie empatyczni, pogodni i nastawieni na dbanie o starsze osoby w jak najlepszy sposób. Nierzadko zdarza się, że pomiędzy członkami personelu a seniorami zawiązują się dozgonne przyjaźnie.
Udogodnienia i programy terapeutyczne
W domach opieki zapewnia się pensjonariuszom atrakcje, by nie nudzili się oni podczas pobytu – turnieje szachowe, wieczorki towarzyskie lub wycieczki. Niektórych rzeczy nie będziemy w stanie zapewnić starszej osobie na własną rękę. Seniorzy potrzebują przyjaciół i odskoczni tak samo jak ludzie młodzi, a my, należąc do innego pokolenia, niekoniecznie wpiszemy się w klimat, jaki nasi seniorzy pamiętają jeszcze z młodych lat. Coraz bardziej popularne są najróżniejsze warsztaty plastyczne, dzięki którym można jeszcze opanować nową, niezbyt wymagającą umiejętność, a dzięki temu zapewnić starszej osobie zajęcie na długie godziny. Seniorzy potrafią być bardzo utalentowani, a odkrycie nowej umiejętności może bardzo pomóc w poprawie ich samopoczucia i samooceny.
Warto wspomnieć również o bieżącym dostępie do pomocy specjalistów, jeśli to konieczne. Starsi ludzie często borykają się z depresją, z którą w domowych warunkach często nie jesteśmy w stanie walczyć. Choć seniorzy na ogół są niechętni nowoczesnym rozwiązaniom, zdarza się, że spotkania terapeutyczne w grupie lub indywidualnie naprawde mogą pomóc, a dłuższe obracanie się wśród osób w podobnym wieku i z podobnym problemem może znacznie zmniejszyć poczucie osamotnienia, co pomoże przezwyciężyć problem.
Sprawdź ofertę – dom spokojnej starości Oleśnica.