Dom dla jednej osoby – czy warto taki budować?


Wbrew pozorom naprawdę wiele osób decyduje się na zupełnie samodzielne zaspokajanie swoich potrzeb mieszkaniowych. Mogą być przedstawicielami różnych grup wiekowych, od młodych osób wkraczających dopiero na rynek pracy po poszukujących spokoju emerytów.

Wydawać, by się mogło, że jedynym rozwiązaniem dostępnym dla singli jest mieszkanie w wielorodzinnym bloku. Ma ono jednak wiele minusów. Mieszkając na parterze lub tuż naprzeciwko sąsiedzkich okien mamy mniej prywatności. Jesteśmy również stale narażeni na hałasy generowane przez innych lokatorów. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by pojedyncza osoba wybudowała wymarzony dom – tylko dla siebie.

Jak powinien wyglądać dom jednorodzinny dla singla?

W tej sekcji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytanie, co powinien uwzględniać projekt domu jednorodzinnego dla singla i jakie kwestie powinieneś poruszyć podczas rozmowy z architektem.

Metraż

Jak nietrudno się domyślić, nie ma potrzeby, by metraż domu dla jednej osoby był zbyt duży. Oczywiście, jeśli lubimy przestrzeń i mamy konkretne pomysły na jej wykorzystanie, nie ma sensu przesadnie ją ograniczać. Budowa domu dla singla nie jest przecież konkursem na najbardziej imponujące skompresowanie sypialni. Jeśli jednak zmieścisz się na powierzchni 70 m2, będziesz mógł wybudować swój dom bez pozwolenia na budowę.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Większość domów dla jednej osoby posiada dwie sypialnie – jedną dla właściciela i drugą dla gości. Poza tym w modzie są przestrzenie otwarte i łączenie salonu z kuchnią oraz salonu z korytarzem wejściowym. Takie rozwiązanie optycznie powiększa wnętrze nawet najmniejszych mieszkań.

Funkcjonalność

Funkcje, jakie będzie spełniał Twój dom powinny być dobrane bezpośrednio do Twoich potrzeb. Tylko Ty możesz zdecydować, czy integralną częścią budynku powinien być garaż. A może zawsze marzył Ci się warsztat narzędziowy lub pokój do realizowania swoich artystycznych aspiracji?

Dom dla singla bez pozwolenia na budowę

Budując dom dla jednej osoby, możemy skorzystać z rozwiązania prawnego pozwalającego na wzniesienie budynku bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. W końcu nie będzie niczym trudnym sprawić, by dom dla jednej osoby spełniał następujące warunki:

  • Jego powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 70 m2;
  • Dom powinien być budynkiem wolnostojącym i stanowić jedyny taki obiekt na 5 arów działki;
  • Wyznaczony zgodnie z przepisami obszar oddziaływania domu powinien w całości mieścić się na działce, na której go wznosimy;
  • Osoba planująca przedsięwzięcie jest właścicielem działki i oświadcza, że stawia budynek w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • Budynek powinien mieć maksymalnie dwie kondygnacje;
  • Budynek powinien zachowywać wymagane prawem odległości od granic działki i spełniać inne postanowienia prawa budowlanego.

Formalności, które czekają nas, jeśli zdecydujemy się na wzniesienie jednoosobowego domu bez pozwolenia na budowę obejmują zgłoszenie budowy, którego można dokonać online. Zgłoszenie nie wymaga żadnej zgody urzędu i zaraz po jego wykonaniu możemy przystąpić do naszej inwestycji. W ramach zgłoszenia musimy oświadczyć, że przyjmujemy odpowiedzialność za kierowanie budową (jeśli postanowiliśmy nie zatrudniać kierownika budowy) oraz że dołączona dokumentacja jest kompletna.

Możliwe są dwa scenariusze:

  • Jeżeli wznosimy dom na obszarach pozbawionych planu miejscowego, musimy uzyskać warunki zabudowy, na wydanie których urząd gminy ma 21 dni;
  • Jeśli planujemy postawić dom na terenie posiadającym plan miejscowy, wystarczy samo zgłoszenie budowy. W tym wypadku jednak należy przesłać do nadzoru budowlanego i projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót.

Projekt domu dla jednej osoby – gdzie go szukać?

W Internecie odnajdziemy wiele gotowych projektów domów jednorodzinnych dla singli. Warto przyjrzeć się ofertom i ocenić, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w naszej sytuacji. Ostatecznie jednak zamiast decydować się na jedną z nich, warto zamówić w sprawdzonym biurze architektonicznym projekt indywidualny. W ten sposób upewnimy się, że organizacja mieszkania będzie w maksymalnym stopniu odzwierciedlała nasze potrzeby. Projekt indywidualny uwzględni także walory widokowe działki, oświetlenie słoneczne, ukształtowanie terenu i inne wytyczne zgodnie z naszymi życzeniami.