Doklejenie koralików i cekinów do ubrania – jaki klej do tego wybrać?

cekiny

Przy szyciu ubrań wykorzystuje się nici, igły, maszynę do szycia, dodatki krawieckie w postaci koronek, haftów, aplikacji, guzików i innych. Okazuje się, że w wielu sytuacjach niezbędny będzie dobry  klej do tkanin. Wykorzystywany jest do mocowania niektórych elementów odzieży lub przy wykonywaniu szybkich poprawek krawieckich. Pasmanterie oprócz wielu akcesoriów do szycia oferują również skuteczne kleje przeznaczone do tkanin.

W jaki sposób wykorzystuje się klej do tkanin?

Klej do tkanin jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji konieczności wprowadzenia szybkich poprawek lub przymocowania aplikacji. Osoby trudniące się szyciem ubrań stosują go najczęściej przy dekorowaniu odzieży. Jest także niezbędny w miejscach, w których chcemy uniknąć widocznych szwów. Rynek oferuje różne rodzaje kleju do tkanin, w który można się zaopatrzyć w pasmanteriach.

Jakie kleje do tkanin oferują pasmanterie?

Pasmanterie oferują:

  • Kleje do tkanin w proszku, które służą do klejenia wszelkiego rodzaju tkanin przy użyciu żelazka. Doskonale nadaje się do zaklejania dziur, skracania lub podwijania rękawów, przyklejania aplikacji i łatek. Jest odporny na detergenty, więc można ubrania prać w pralce. Sklejenie tkaniny jest bardzo proste. Najpierw należy posypać materiał, który ma zostać połączony z inną tkaniną. Następnie trzeba nagrzać żelazko do temperatury 160 stopni. Potem należy przykryć naszywkę lnem lub papierem do pieczenia i zaprasować tkaninę żelazkiem. Tą metodę klejenia tkanin nazywamy klejeniem na gorąco.
  • Kleje do tkanin w arkuszu, do stosowaniu na tkaninach za wyjątkiem poliestrów. Łączenie kleju z tkaniną odbywa się za pomocą żelazka nagrzanego do  temperatury 110 stopni Celsjusza. Wymiary arkusza wynoszą zazwyczaj  12 na 45 centymetrów, 30 na 150 centymetrów. Klej do tkanin w arkuszu wykorzystywany jest do naprawy odzieży i tekstyliów, a także do przyklejania aplikacji krawieckich, czy naszywek.
  • Taśmę do podklejania brzegów na przykład mankietów. Na tkaninie należy zrobić zakładkę, a następnie zaprasować kant obrębienia i umieścić taśmę wewnątrz w taki sposób, aby nie wystawała poza materiał. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie żelazkiem z parą nagrzanym do temperatury 150 stopni Celsjusza przez 8 sekund. Po wykonaniu tej czynności należy zostawić tkaninę do wystygnięcia na co najmniej 20 minut. Pasmanterie posiadają taśmy o szerokości 2, 3, i 10 centymetrów.
  • Taśmę do podklejania brzegów z papierem. W tego rodzaju produkcie warstwa kleju naniesiona jest na papier. Można nią podklejać brzegi mankietów. Na materiale należy zrobić zakładkę i zaprasować, następnie umieścić taśmę z klejem wewnątrz zakładki na tkaninie papierem do góry i przeprasować taśmę po papierze żelazkiem ustawionym na bawełnę. Po zerwaniu papieru klej pozostanie na materiale, do którego należy przyłożyć drugi i powoli, delikatnie przeprasować. Sklejone warstwy trzeba zostawić na około 10 minut do wystygnięcia.
  • Pisak z klejem do fastrygowania służy na przykład do umiejscowienia zamka, właściwego ułożenia lub podwinięcia tkaniny bez użycia szpilek. Po połączeniu tkanin przeszywa się je na maszynie lub ręcznie. Po wyschnięciu klej się krystalizuje, a ulega usunięciu po pierwszym praniu.
  • Klej do tkanin Gutermann jest uniwersalnym produktem wykorzystywanym do łączenia różnych rodzajów powierzchni na zimno. Stosując zwykłą metodę klejenia należy nanieść klej cienką warstwą na jedną z części, która będzie klejona, odczekać 2 minuty aż warstwa produktu będzie prawie sucha, następnie połączyć obie części i lekko docisnąć. Jeśli mamy do czynienia z delikatnym i cienkim materiałem klej należy nanosić punktowo bez rozprowadzania i wciskania go w materiał, aby uniknąć przebijania produktu. Dobrze jest w przypadku niezwykle cienkich tkanin przetrzeć warstwę kleju ściereczką. Jeśli chcemy trwale przykleić materiał należy nanieść cienką warstwę kleju Gutermann na dwa materiały, które chcemy skleić, następnie odczekać 10 minut aż produkt wyschnie i ponownie nanieść warstwę kleju i natychmiast połączyć ze sobą obydwie tkaniny i mocno docisnąć. Jeśli pojawią się plamy kleju, to można je łatwo usunąć za pomocą acetonu. Materiał klejony produktem Gutermann jest odporny na czyszczenie chemiczne oraz pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

sukienka z koralikami

W jaki sposób należy prawidłowo kleić koraliki i cekiny?

Najlepszym klejem do tkanin z pasmanterii jest produkt Gutermann. Pozwala on przyklejać na zimno niezwykle małe elementy.  Poza tym nie jest wskazane użycie żelazka przy mocowaniu do materiału takich elementów, jakim są zdobienia w postaci koralików i cekinów, dlatego wykluczone jest zastosowanie jakiegokolwiek kleju do mocowania na gorąco. Pasmanteria.eu oferuje szeroką gamę klejów do tkanin wysokiej jakości, dlatego każdy klient wybierze produkt dla siebie, który zaspokoi jego potrzeby i oczekiwania i sprawdzi się w każdej sytuacji.