Dobry webinar to przede wszystkim autentyczny webinar. Aby tak się stało i uczestnicy wynieśli pozytywne wrażenia poparte konkretną wiedzą, która pozostanie z nimi na dłuższy czas, musi złożyć się na to kilka czynników. Szkolenia online mają już na starcie utrudnione zadanie, ponieważ z powodu ograniczeń wynikających z braku kontaktu na żywo w ich trakcie pojawiają się trudności w przykuciu uwagi, większe niż w przypadku ich odpowiedników stacjonarnych takich jak wykłady, konferencje i seminaria. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie scenariusza, wybór dobrego reżysera i aktora w jednym, czyli trenera, opracowanie oraz wykorzystanie efektownej scenografii w postaci estetycznej szaty graficznej. Dobra jakość dźwięku, obrazu, profesjonalne oświetlenie, wykadrowanie trenera to czynniki rzutujące na świadomy i podświadomy odbiór prezentowanych materiałów. Na rodzaj publiczności nie ma się zbytnio wpływu, ale producent z reżyserem/aktorem trenerem powinni mieć świadomość, dla kogo ma być produkcja webinaru pod danym tytułem.
To samo od nowa
Wszystko już było grane, wszelkie sposoby przedstawiania prezentacji mają swój ugruntowany kodeks, jednak zmieniają się narzędzia. Duża część życia przenosi się do internetu, w związku z czym pojawiają się nowe możliwości, jednak zasady pozostają te same z drobnymi modyfikacjami dla nowych potrzeb. Wszystko powinno być dalej tak samo czytelne dla różnych ludzi bez względu na rodzaj poruszanego tematu. Przygotowanie do tworzenia webinaru należy rozpocząć przede wszystkim ,od zebrania informacji do kogo ma być skierowany. Informacje, które pomogą stworzyć dobre szkolenie pod daną grupę to:
- wiek, np. dla grupy starszych osób, będzie można odpowiednio wcześniej przygotować pełniejszą prezentację, jak połączyć się na dany webinar,
- narodowość – dobrze wiedzieć coś o kraju kursantów, informacje takie można także umieścić
w prezentacji, - zawód – jak bardzo dane osoby mogą być obeznane z zagadnieniami z webinaru,
- stopień znajomości języka, w którym będzie przeprowadzane szkolenie.
Im więcej, tym mniejszy dialog
Ważnym czynnikiem, który determinuje sposób przeprowadzenia szkolenia, jest ilość uczestników. Im więcej osób na szkoleniu tym mniejsza możliwość interakcji i bezpośredniego kontaktu z trenerem. Przy sesji szkoleniowej od 2 do 6 osób możliwy jest swobodny dialog jak na warsztatach, nie ma żadnych ograniczeń co do komunikacji między sobą. Przy szkoleniu 7- 20 osobowym opanowanie grupy wymaga od trenera wprowadzenia zasad i dialog jest już często ograniczony tylko do uzyskiwania informacji zwrotnych.
Prowadzący powinien przydzielać głosu uczestnikom, nie jest wskazane, aby wszyscy mieli włączone mikrofony. Dla dużej grupy praktykuje się pomoc moderatora, który kontaktuje się z grupą na czacie i jest ich pomostem w komunikowaniu się z prowadzącym. Może także pomagać, prowadzić szkolenie, jeśli jest ono rozbudowane o uczestnictwo dodatkowych ekspertów. Eksperci są wsparciem dla trenera w sytuacji, gdy temat wymaga rozleglejszej wiedzy. Dla dużych grup bez pomocy drugiej osoby jest możliwość kontaktu za pomocą przeprowadzania ankiet albo osobnych bloków, sesji, gdzie jest miejsce na zadawanie pytań tzw. Q/A.
Jak wyszkolić trenera?
Dobry webinar to dobry temat i trener. Zatem jak prowadzić szkolenia? Trener musi posiadać zdolności do przekazywania wiedzy w sposób ciekawy, zaangażowany i dynamiczny. Powinien mieć dobrą dykcję i emisję głosu, ale wszelkie niedoskonałości w tej materii może równie dobrze przebijać swoją charyzmą. Środowisko online
z prezentacją wideo wymaga od niego kontaktu z kamerą, która jest soczewką skupiającą wszystkich uczestników sesji, dlatego wymagane jest obycie w zachowaniu się przed nią. Także winien znać zasady savoir-vivre w internecie, czyli netykiety. Jeśli to możliwe prowadzący powinien angażować wszystkich uczestników webinarium, mieć solidnie przygotowany scenariusz, czytelną prezentację z małą ilością słów, bo cenne sformułowania powinny przez niego przepływać. Plan to podstawa, ale dobry trener, powinien być elastyczny i gotowy na różne zachowania, pytania odbiorców albo niespodziewane sytuacje takie jak problemy techniczne.
Na koniec ewaluacja
Na to, aby webinarium się udało, musi wpłynąć wiele czynników. Informacja na temat tego wydarzenia powinna dotrzeć do ludzi nim zainteresowanych. Dobrze jest w odpowiednim czasie, ale nie za wcześnie, ogłosić je w sieci. Ciekawie przygotowane, z dobrym trenerem jest połową sukcesu. Ważne jest też przeanalizowanie po sesji online, co było w nim dobrego, a co jeszcze jest do poprawy. Dlatego w dobrym tonie jest przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej wśród uczestników webinaru oceniającej szkolenie i trenera. Taka informacja zwrotna daje uczestnikom poczucie, że ważny jest ich głos i wpływa on na dalszy rozwój w dobrym kierunku kolejnego webinarium.