Dobry pediatra, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

dobry pediatra

Pediatra to pierwszy lekarz, jakiego świadomie spotyka małe dziecko.

Z uwagi na specyfikę małego pacjenta oraz jego rodziców, zwłaszcza, kiedy to ich pierwszy maluch, lekarz musi posiadać wiele pozytywnych cech, które zdołają przekonać malca do siebie, a zyskać zaufanie u ich rodziców. Jaki powinien być odpowiedniego pediatra?

5 cech dobrego pediatry

Poniżej znajduje się opis 6 najważniejszych cech, jakimi powinien się odznaczać dobry pediatra. Warto wziąć je pod uwagę, kiedy chcemy wybrać odpowiedniego lekarza dla naszego dziecka.

  1. Wiedza  – to jeden z najważniejszych wyróżników dobrego lekarza. Musi on trafnie dokonać diagnozy, jeżeli proces leczenia ma być skuteczny. Z racji, że medycyna to taki obszar wiedzy, który podlega ciągłym modyfikacjom, lekarze, a w tym pediatrzy muszą nieustannie się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Z tego względu często są organizowane szkolenia dla pediatrów, na których lekarze poznają nowe metody diagnostyczne, a także sprzęt, który pomaga w walce o zdrowie i życie najmłodszych. Wykwalifikowany lekarz nie tylko dobrze leczy, ale i znacznie skraca proces badania, co korzystnie wpływa na dziecko.
  2. Empatia – maluch nie potrafi określić co go boli, gdzie i kiedy zaczął się źle czuć. Często kiedy małe dziecko widzi obcą mu osobę, boi się, zaczyna płakać i nie chce, aby ktokolwiek obcy go dotykał. Dobry lekarz potrafi nie tylko uspokoić malca, ale zdobyć jego uwagę i zaufanie, na tyle, że bobas pozwala się mu przebadać. Lekarz powinien być przez cały czas cierpliwy i wyrozumiały.
  3. Szacunek dla rodzica – ta cecha przejawia się w wielu sytuacjach. Podczas badania pediatra powinien wysłuchać rodzica dziecka, ponieważ zazwyczaj jest cennym źródłem informacji , z racji tego, że malec nie potrafi określić, co się z nim dzieje. Profesjonalny pediatra nie bagatelizuje rodzica, kiedy ten chce o coś zapytać, nawet jeśli chodzi o najbardziej błahą sprawę, jest dla niego cierpliwy i wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania. Dobry lekarz wie, że zarówno on, jak i rodzice dziecka chcą wszystkiego, co najlepsze dla małego pacjenta.
  4. Dostępność – pierwsze objawy, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego nie zawsze pojawiają się w chwili otwarcia przychodni. Często trzeba interweniować poza godzinami przyjęć, również w nocy. Jeżeli lekarz daje swój numer kontaktowy i  informuje, że można do niego dzwonić o każdej porze w ważnych przypadkach, to wtedy mamy pewność, że mamy do czynienia z dobrym pediatrą. Jeśli mamy taką możliwość, warto wybrać takiego lekarza, który realizuje wizyty domowe lub jego gabinet jest w niedalekiej odległości od naszego zamieszkania. To oszczędza dużo czasu i zapewnia większy poziom wygody.
  5. Antybiotykom nie zawsze mówi „tak”jeżeli pediatra woli dokładnie zbadać malca, poobserwować go i na początku zalecić mniej inwazyjne środki leczenia, to znaczy, że naprawdę zależy mu na dobru dziecka. Jeśli natomiast niezależnie od rodzaju infekcji dziecko dostaje antybiotyk, to nie wróży o nim dobrze. Ten rodzaj leku powinien być podawany wyłącznie w ostateczności ze względu na silne działanie oraz funkcję niszczenia bakterii, także tych dobrych.
  6. Kultura pracy – chodzi o ogólne zachowanie, jakie lekarz wykazuje podczas swojej praktyki lekarskiej. Dobry pediatra zwraca się do rodziców w bezpośredni sposób, kiedy maluch jest starszy mówi także do niego, myje ręce przed każdym badaniem, uśmiecha się ciepło do zatrwożonego dziecka i dokładnie bada malca.

jak wybrać pediatrę

Znaleźć i wybrać dobrego pediatrę nie jest proste, lecz konieczne dla zdrowia, a czasem nawet życia dziecka. Z profesjonalistą mamy do czynienia wówczas, gdy pediatra dokładnie bada malucha, potrafi zdobyć jego zaufanie oraz  odpowiednio zareagować w sytuacjach kryzysowych. Niemniej ważne są jego wiedza i doświadczenie w diagnostyce i leczeniu dzieci. Pomagają mu w tym szkolenia dla pediatrów, które aktualizują jego wiedzę na temat sposobu leczenia i chorób, z jakimi borykają się najmłodsi pacjenci.szko