Do czego służy rozrzutnik obornika?

rozrzutnik obornika

Rozrzutnik obornika to niezwykle praktyczna maszyna, wspomagająca m.in. rozrzut nawozu, bez której nie obejdzie się wiele gospodarstw rolnych. Początkowo były zaprojektowane tak, by mogły ciągnąć je konie, dziś funkcję tę przejęły ciągniki – nie tylko te duże, ale również mniejsze traktory ogrodowe, a nawet pojazdy terenowe. Jakie są główne cechy rozrzutnika?

Rozrzutnik obornika – główne zastosowania

Najważniejsze zadania, jakie wykonuje rozrzutnik, to rozdrabnianie, rozwożenie i rozrzucanie nawozu na polu. Jest wykorzystywany nie tylko do rozwożenia nawozu produkcji naturalnej, czyli tzw. obornika, lecz wykorzystuje się go też m.in. do wapnowania czy rozprowadzaniu torfu, rozsiewania ściółki, a nawet w sadownictwie. Z uwagi na różnorodność wprowadzonych rozwiązań odnośnie komponentów wykorzystywanych w rozrzutnikach, takich jak jedno- lub dwuosiowe układy jezdne typu tandem, lub odmiany adapterów dwu- i czteroosiowych, producenci nie tyle dopuszczają, co nawet zachęcają do przewożenia różnych nawozów. Dzięki dobrze dobranym do rodzaju przewożonego nawozu zasuwom w skrzyniach ładunkowych i innym elementom nie ma ryzyka wycieku czy też wysypywania się przewożonego produktu.

Najważniejsze elementy budowy rozrzutnika

rozrzutnik obornika igametNajważniejszy jest oczywiście układ jezdny, z uwagi na bardzo duże ilości przewożonego nawozu i innych produktów. Najczęściej spotykany był układ osiowy typu tandem. Dziś, z uwagi na tendencję do ograniczania liczby osi, układy jezdne są przede wszystkim jednoosiowe, podłączone do dużych kół rozrzutnika, których bieżnik rolniczy jest taki sam jak w kołach ciągnika. Zaletą tego rozwiązania jest głównie zmniejszenie ilości mocy potrzebnej do pracy maszyny oraz lepsze manewrowanie pojazdem w porównaniu z rozrzutnikiem wyposażonym w tandemowy układ jezdny. W ostatnich latach wprowadzono jednostki hydrauliczne oraz napędzane wałem odbioru mocy, oferujące różne prędkości pracy. Kolejne istotne elementy to górny i dolny ubijak. Ubijak górny zajmuje się przede wszystkim rozrywaniem dużych płatów roślin na mniejsze elementy, co ułatwia ich sproszkowanie. Ubijak dolny, jak sama nazwa wskazuje, umieszczony poniżej, wykonuje podobną pracę do ubijaka górnego. Obraca się on w kierunku odwrotnym do koła głównego. Kolejny istotny element to rozsiewacz, służący do rozprowadzania nawozu. Jego głównym elementem jest ślimak spiralny, w którym połowa ostrzy jest ustawiona pod kątem, tak aby umożliwić obrócenie nawozu na drugą stronę. Inne części to wyjmowane mechanizmy obrotowe, tzw. naganiacze, dołączane przedłużenia boczne lub klapy do przeciągania posiekanej paszy czy ziaren. Istotny jest wybór rodzaju adaptera. Główne odmiany to adaptery dwupionowe oraz czteropionowe. Adaptery dwupionowe, ze względu na większą szerokość rozrzutu, sprawdzą się lepiej w dużych gospodarstwach, zaś adaptery czteropionowe, analogicznie – w gospodarstwach o mniejszej powierzchni.

Bogata oferta firm zaopatrujących rolnictwo

Osoby rozważające zakup nowego rozrzutnika zachęcamy do skorzystania z szerokiej oferty firm gwarantujących wsparcie dla rolnictwa. Firmy takie mogą oferować rozrzutniki obornika jednoosiowe o ładowności od 3 do 12 ton, rozrzutniki typu tandem od 6 do 10 ton lub rozrzutniki sadownicze. Rozrzutniki powinny być bardzo trwałe, uniwersalne i łatwo skomponowane je z różnego rodzaju maszynami rolniczymi. Szerokie spektrum w zakresie pojemności sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie tu coś dla siebie. Do wyboru są adaptery jedno- i dwuosiowe, dyszle mogą być sztywne lub resorowane. Dzięki dużemu zróżnicowaniu oferowanych rozrzutników produkty te sprawdzą się w każdej sytuacji. Dużą zaletą rozrzutników jest wyposażenie ich w deflektory z możliwością regulacji położenia oraz duże koła, które zapewniają minimalny nacisk na podłoże, co z pewnością jest ogromnym ułatwieniem w manewrowaniu pojazdem w czasie wykonywanej pracy. Zakup rozrzutnika to inwestycja na lata, dlatego też trzeba dobrze przemyśleć do czego będzie nam potrzebny, czyli jakie komponenty dodatkowe będzie posiadał.