Dlaczego Tiry na drogach są negatywnie odbierane?

Duda Transport

Wielu kierowców bardzo narzeka na obecność tirów na drogach. Mają im wiele do zarzucenia. Jakie to są jednak rzeczy? Co dokładnie sprawia, że tiry nie są mile widziane przez kierowców innych pojazdów? Owszem, przyczyn z pewnością jest wiele, jednak tutaj zostaną przytoczone wyłącznie te rzeczy, które najczęściej wychodzą w trakcie dyskusji. To są najpopularniejsze negatywy, widziane oczami innych osób, które muszą poruszać się drogami.

Powody, dla których tiry są negatywnie odbierane na drogach

Pierwszym powodem, dla którego tiry są negatywnie odbierane na drogach, jest to, że niszczą one drogi. Wiele tirów wyrusza w trasę będąc przeciążonymi, przez co na drogach wytwarzają się koleiny. Jest to jednak coś, z czym można walczyć, nie dopuszczając do użytku tych tirów, które mają za duże obciążenie. Drogi jak najbardziej mogą wytrzymać ciężar tych pojazdów, ale tylko wtedy, gdy wszelkiego rodzaju normy będą przestrzegane.

Po drugie, w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych, tiry mogą blokować drogi, ponieważ nie są w stanie pokonywać stromych podjazdów. Niestety takie wydarzenia mogą powodować powstanie korków na drogach, których przecież nikt nie lubi. Często ten punkt wiąże się z punktem pierwszym. Mobilność tira może wzrosnąć, jeżeli nie będzie on przeładowany.

Kolejną rzeczą, którą mają do zarzucenia tirom kierowcy innych pojazdów to wyprzedzanie. Zwłaszcza, kiedy tir wyprzedza innego tira. Wszyscy wiedzą, że tiry mają własne ograniczenia prędkości – i dla zachowania bezpieczeństwa nie mogą jechać szybciej. Często jednak widać taką scenę, gdy to tir wyprzedza tira na drodze szybkiego ruch. Takie manewry blokują dwa pasy drogowe, przez co inne samochody nie są w stanie wyprzedzić tirów, chociaż w teorii mogą jechać szybciej niż wspomniane tiry, bo nie mają tak drastycznych ograniczeń prędkości.

Pax Logistics

Jak można zmienić postrzeganie tirów na drogach?

Jak widać po powyższych przykładach, wiele z tego, co sprawia, że tiry są negatywnie postrzegane, jest do naprawienia. Tiry wcale nie muszą być przeciążone, wystarczy że będą ładowane do takiego stopnia, który uregulowany jest normą. To sprawi, że tiry znacznie rzadziej będą powodowały zniszczenia na drogach. Ponadto, rozwiąże się w ten sposób także problem wielu tirów, które blokują drogę ze względu na to, że nie są w stanie pokonywać stromych podjazdów podczas złych warunków pogodowych.

Co natomiast można zrobić z tirami, które się wyprzedzają? Cóż, to niestety nie jest w żaden sposób odjęte normami i wszystko zależy od kierowcy, który siedzi za kierownicą tira. Warto zatem uświadamiać kierowców, aby przestrzegali przepisów drogowych i wyprzedzali inne tiry tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Gdzie można znaleźć pracę jako kierowca tira?

Kierowcy tira są znani z tego, że zarabiają naprawdę przyzwoite pieniądze. Takie firmy, jak Duda Transport, Lkw Fredrich, Muller international spedition, Orange Logistics, Schnaider Group, Pax Logistics, Pks24 to miejsca, w których z pewnością można znaleźć dobrej jakości oferty pracy dla kierowców. To są takie miejsca, w których przestrzega się przepisów, dzięki czemu chociaż część z negatywnych przekonań jest wyeliminowana już na samym początku! Warto zatem dbać o to, by zatrudniać się tam, gdzie przepisy dotyczące ładunków tirów są przestrzegane i warto też oczywiście zachowywać pewną etykietę na drogach.