W dzisiejszych czasach wszelkie urządzenia elektryczne służące do poruszania się cieszą się ogromną popularnością. Nie inaczej jest w przypadku rowerów elektrycznych, które zyskują sławę na całym świecie, pomimo ich ogromnej ceny. Wprowadzenie tego typu pojazdów na rynek stało się innowacją oraz modą, za którą podążają młodzi ludzie. Głównie z tego względu ceny „elektryków” są tak wysokie, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki zakup. Warto jednak wiedzieć skąd bierze się tak wysoka cena rowerów napędzanych energią elektryczną.
Rower elektryczny – budowa i cena
Tego typu pojazd zbudowany jest podobnie jak tradycyjny rower. Wyposażony jest w ramę, łańcuch oraz przerzutki. Sporą różnicą jest jednak sam typ ramy, który musi być dostosowany do przechowywania baterii o dużej pojemności. Rower elektryczny wyposażony jest także w jednostkę napędową, która bierze energię z ukrytego w ramie akumulatora. Technologia, która pozwala na magazynowanie energii została w znacznym stopniu udoskonalona w ostatnich latach. Obecnie pojazd elektryczny może pokonać spore odcinki drogi bez konieczności ponownego ładowania.
Bateria jest jednym z najdroższych elementów w przypadku roweru elektrycznego, który posiada silnik w przedniej bądź tylnej piaście. Zarówno sam silnik jak i bateria generują spore koszty. Niestety, ale zarówno koła jak i rama muszą również być przystosowane do montażu tego typu systemu napędzania. Powoduje to znaczne zwiększenie kosztów zakupu oraz utrzymania pojazdu. Dodatkowo rowery elektryczne często wyposażone są w nieco lepsze (droższe) hamulce, które pozwolą zatrzymać pojazd nawet z większych prędkości, które uzyskuje się za pośrednictwem napędu elektrycznego. Największym jednak kosztem jest jednak wyprodukowanie i stworzenie ramy rowerowej, która przystosowana będzie do danego napędu elektrycznego. W przypadku nieco lepszych modeli, które wykonywane są z dobrych stopów aluminium cena również zostaje wywindowana w górę.
Dla kogo przeznaczone są rowery elektryczne?
Jest to produkt zdecydowanie niszowy, na który mogą pozwolić sobie tylko zamożniejsi użytkownicy. Obecnie niewiele osób, szczególnie starszych zdaje sobie sprawę, że w zwykłym sklepie rowerowym pojawia się możliwość zakupu właśnie „elektryka”. Rowery elektryczne przeznaczone są nie tylko dla osób „leniwych”, które nie chcą się nadmiernie wysilać podczas jazdy, ale także dla tych cierpiących na różne dolegliwości uniemożliwiające korzystanie z tego typu sportu. Pojazd napędzany energią elektryczną daje możliwość poruszania się za jego pomocą osobom, które cierpią na schorzenia nóg oraz kręgosłupa i nie mogą nadmiernie wysilać się podczas jazdy. Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego można taką osobę w znacznym stopniu odciążyć.
Serwis rowerów elektrycznych
Poruszając tematykę rowerów elektrycznych pojawia się także kwestia ich serwisowania, która często przysparza wiele problemów. Zarówno sprzedawcy w sklepach rowerowych oraz serwisach wiedzą w jaki sposób naprawia się tego typu pojazdy. Ważne jest, aby przed zakupem upewnić się, że posiadamy serwis, który podejmie się ewentualnych napraw.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rowery elektryczne nie ulegają innym usterką niż tradycyjne rowery. Różnicą może być jedynie fakt, że uszkodzeniu może ulec dodatkowo bateria bądź system napędowy w piastach.
Czy warto inwestować w rower elektryczny?
Ostateczna cena zakupu roweru elektrycznego w stosunku do jego możliwości oraz technologii wykonania wcale nie wydaje się być tak wysoka. Wiele czynników i preferencji użytkownika składa się na końcowy koszt zakupu. Obecnie jest to jedno z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku – oczywiście poza poruszaniem się na piechotę. Każdy kto ceni sobie swój czas doceni zalety rowerów elektrycznych, które pozwalają poruszać się z większą prędkością oraz mniejszym nakładem sił fizycznych. Innowacją w poruszaniu się za pomocą rowerów są elektryczne pojazdy i z pewnością będą cieszyć się one coraz większą popularnością.
Warto jednak wiedzieć, że rower elektryczny można kupić nieco taniej, jeśli podejmie się decyzję o zakupie sprzętu używanego bądź powystawowego. Oczywiście są to już nieco bardziej wyeksploatowane modele, ale wciąż nadające się do użytkowania za znacznie niższą cenę.