Dlaczego feminizuje się nasiona konopi?

marihuana

Łatwa uprawa i duże plony – to marzenie każdego plantatora. Marihuana jest rośliną rozdzielnopłciową, dlatego aby uprawa konopi była jak najbardziej urodzajna, poddawana jest procesowi feminizacji. Poznaj bliżej metodę, którą jest feminizacja nasion konopi.

Na czym polega proces feminizacji

Feminizowanie nasion konopi ma na celu sprawić,  że rozwijać się będą jedynie żeńskie rośliny. Proces feminizacji nasion polega więc na wykluczeniu chromosomów męskich podczas całego procesu hodowli. Polega to na wymuszeniu od rośliny żeńskiej, aby wytwarzała męski pyłek. Feminizacja nasion sprawia, że możesz mieć pewność powodzenia całej plantacji, ponieważ uzyskasz pąki, które są pożądane do dalszego rozwoju i powiększania się plantacji.

Zwykła roślina posiada chromosomy X i Y, dlatego podczas naturalnego rozmnażania się rośliny powstaje więcej roślin męskich niż żeńskich. Feminizowane nasiona rośliny posiadają dwa chromosomy X, dlatego prawdopodobieństwo, że z nasion feminizowanych wyrośnie żeński osobnik to aż 99%. Jest to o tyle istotne, że w naturalnych warunkach większe szanse przetrwania mają osobniki męskie, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyhodowane będą rośliny o chromosomach Y.

Feminizacja nasion konopi – po co to robić

Dzięki temu, że marihuana posiada obydwie płcie, była w stanie przetrwać oraz dalej się rozmnażać, nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Niedogodne warunki środowiskowe dla konopi np. złe warunki atmosferyczne, brak światła czy zanieczyszczenia, nie były dla rośliny dużą przeszkodą.

Umiejętność zmiany swojej płci na żeńską, a dzięki temu możliwość wytwarzania pyłku oraz samozapłodnienie własnych słupków, to z pewnością cenna umiejętność, której nie mają męskie osobniki konopi. Feminizacja nasion konopi poprzez żeńskie osobniki, które są w stanie przetrwać oraz wytworzyć nowe nasiona sprawia, że za kilka miesięcy nasiona będą nową rośliną.

Trzeba zaznaczyć, że proces feminizacji nasion konopi nie jest modyfikacją genetyczną. Osobniki żeńskie w feminizacji konopi uzyskuje się poprzez przemyślane krzyżowanie rośliny oraz metody zewnętrzne, a nie poprzez wykonywanie manipulacji w genotypie. Feminizacja nasion sprawia, że plantatorzy konopi mają niemal 100% pewności, że uzyskają pożądane osobniki żeńskie.

Rezultaty feminizacji nasion konopi

Kiedy wiedza odnośnie uprawy konopi była mniejsza, nie była tak opłacalna. Często większość hodowli stanowiły męskie rośliny, a to nie od nich zależy powodzenie plantacji konopi. Uzyskanie żeńskich roślin było dziełem szczęścia lub przypadku. Obecnie sytuacja się zmieniła. Masz realny wpływ, aby dzięki feminizacji nasion konopi uzyskać pąki żywiczne, które są tak uwielbiane przez hodowców. A warto, ponieważ…

olejek cbdOsiągnięcie bogatych plonów jest możliwe dzięki feminizowanym nasionom konopi. Dodatkowo żeńskie nasiona marihuany są bardziej aromatyczne, mają lepsze działanie oraz smak. Opieka nad żeńskimi nasionami konopi wymaga jednak specjalistycznej wiedzy oraz wprawy.

Kiedyś feminizowane nasiona były uzyskiwane wyłącznie poprzez krzyżowanie żeńskich osobników. Ta metoda miała na celu stymulację wytwarzania pręcików, była jednak nie do końca skuteczna.  Często zdarzało się, że roślina zamiast żeńskiej była obojnakiem. Obecnie ta praktyka została zastąpiona przez profesjonalne feminizowanie nasion konopi, co daje niewielkie prawdopodobieństwo niepowodzenia.

Skuteczność współczesnej feminizacji nasion

Warunkiem koniecznym, aby przeprowadzić satysfakcjonujące rezultaty feminizacji nasion, jest posiadanie w plantacji żeńskiej rośliny czystej genetycznie. Najpopularniejsza metoda feminizacji nasion konopi to sztuczne zapylanie roślin żeńskich, które polega na podawaniu roślinom inhibitorów etylenu i rodelizacja.

Uprawa nasion niefeminizowanych rzadko się opłaca. Jest bardziej kosztowna oraz pochłania więcej miejsca i czasu. Z punktu widzenia hodowcy konopi, rośliny męskie są całkowicie nieprzydatne. Feminizowane rośliny niczym nie różnią się od zwykłych hodowli, to znaczy nie wymagają specjalnych warunków ani więcej czasu na rozwój.

Feminizacja nasion konopi to dla hodowcy pewność, że rośliny, które wydadzą sfeminizowane nasiona, także zakwitną jako rośliny żeńskie. A co z tego wynika? One też wytworzą pąki oblepione żywicą. Dlatego feminizacja nasion konopi się opłaca.