Dzisiaj coraz trudniej jest się nam przyznać do życian duchowego w rodzinie. Wszyscy są tak nowocześni i odważni światopoglądowo, że wszystkie duchowe wyznania na temat rodziny traktują z przymrużeniem oka. To po prostu jest niemodne. Mimo, że uchodzimy za społeczeństwo bardzo wierzące, to nie przekłada się na prawdziwe życie. Można się przyznać do uprawiania jogi i to uchodzi za super nowoczesne i fajne, ale jeśli ktoś powie, że modli się wspólnie z rodziną to zostanie prawdopodobnie uznany za nieszkodliwego dziwaka.
W jaki sposób wyraża się duchowość rodziny?
Tymczasem duchowość rodziny wyraża się także we wspólnej modlitwie. Budowanie rodziny, której istota opiera się na chrześcijaństwie i wspólnej wierze nie jest wcale modne ani łatwe. Jednak, czy naprawdę rzeczy łatwe w życiu tak naprawdę sprawiają nam przyjemność? Nie do końca. Owszem dobrze jest coś mieć, zdobywać, posiadać. Tak naprawdę to jednak najbardziej cenimy rzeczy, które trudno się zdobywa. Współczesna rodzina w Polsce boryka się z różnymi problemami. Musi budować, czasami z trudem, swoją przyszłość ekonomiczną. Już to samo w sobie może nastręczać problemy. Potem musi stać się jednością. Małżonkowie powinni wychowywać dzieci opierając się na powszechnie akceptowalnych zasadach. Dużą w tym rolę odgrywa modlitwa. Niestety nie jest ona popularna. Owszem, w dzieciństwie, każdy z nas jest uczony pacierza. To najczęściej jest zadanie dziadków. Nasza wiara jakoś funkcjonuje w kolejnych latach dzieciństwa i młodości, dodatkowo podgrzewana kolejnymi sakramentami.
Kiedy może nastąpić załamanie duchowości?
Coś zaczyna szwankować w okresie dojrzewania. Wtedy jest czas zadawania pytań, szukania odpowiedzi, zwątpienia w znane autorytety. Nie jest to zresztą nic złego czy też zgubnego. Wątpić jest zadaniem młodości. Chodzi tylko o to, żeby potem do wyznawanej wcześniej wiary wrócić, a to już nie jest takie proste. Potem jeszcze następuje ślub i jest on najczęściej połączony z ceremonią religijną. Nie wiadomo, ile w tym tradycji, ile chęci sprawienia przyjemności rodzinie. Potem następuje czas, kiedy jesteśmy całkowicie wolni i to od nas zależy, jak ukształtujemy swoje życie. Tworząc rodzinę jesteśmy jednak odpowiedzialni nie tylko za siebie samych, ale co najmniej za współmałżonka i przyszłe dzieci. Duchowość rodziny jest niezwykle ważnym elementem budowania trwałych, bliskich relacji.
Dlaczego rodzina wpływa na duchowość?
Tworzenie rodziny nie tylko w aspekcie materialnym, ekonomicznym, wspólnotowym, ale i duchowym jest bardzo trudną pracą i zobowiązaniem. Bierzemy na siebie los innych osób. We współczesności, gdzie czyha na nas tak dużo różnych pokus to trudna sprawa. Wiadomo, że nie jest łatwo żyć z drugą osobą. Trzeba przecież powściągnąć swój naturalny egoizm, żyć bardziej dla innej osoby, niż dla siebie samego. Wraz z pojawieniem się dzieci ta odpowiedzialność jest jeszcze większa. Na pewno jest łatwiej, kiedy mamy oparcie w wierze. To dotyczy też momentu, kiedy na świecie pojawiają się nasze dzieci. Wychowanie ich polega też na przekazaniu pewnych wartości. Dzieci nie wychowujemy w próżni. Musimy im przekazać nie tylko dobra materialne, ale też dobra duchowe, bo to one tak naprawdę są naszym bogactwem na całe życie.
Literatura religijna przedstawia i wyjaśnia świadectwa religijne, nie zależnie od wieku czytelnika. Szeroki wybór literatury religijnej znajdziesz na ksiegarniapielgrzym.pl