Mieszkanie we własnym domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że zbudowanie własnego domu wiąże się z koniecznością wybrania odpowiednich rozwiązań, dzięki którym mieszkanie w danym budynku będzie komfortowe i przyjemne.
Dom mieszkalny składa się z wielu elementów, z których jednym z ważniejszych jest oczywiście system ogrzewania centralnego. Tego typu instalacja odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury wnętrza oraz za podgrzewanie wody użytkowej do wymaganej temperatury. Z tego też względu tak ważną sprawą jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania centralnego i jego prawidłowe użytkowanie. Sercem każdego systemu ogrzewania centralnego zazwyczaj jest kocioł. Warto więc wiedzieć czym jest kocioł do ogrzewania centralnego, jak działa, w jaki sposób należy go czyścić i dlaczego jest to ważne?
Kocioł do ogrzewania centralnego – jaka jest jego budowa?
Kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie przeznaczone do spalania paliw stałych, ciekłych, lub gazowych w celu podgrzania wnętrza budynku oraz wody użytkowej. Kotły do instalacji ogrzewania centralnego bez względu na model, rodzaj materiału opałowego, samego urządzenia czy innych czynników składają się z podobnych elementów konstrukcyjnych i mają zbliżoną zasadę działania. Każdy kocioł posiada palenisko, w którym zachodzi proces spalania danego paliwa. Oprócz tego kotły posiadają również komorę spalania, w której dopalane są wszelkie gazowe produkty spalania wytworzone w palenisku. Pozwala to zminimalizować zawartość części palnych w spalinach. Dzięki palenisku i komorze spalania możliwe jest przekształcenie energii zawartej w danym paliwie poprzez proces spalania na energię cieplną, która pozwoli następnie na ogrzanie wnętrza domu lub też wody użytkowej.
Kolejny element to zasobnik paliwa, który służy do magazynowania porcji paliwa przeznaczonej do spalenia. Obecnie zasobniki te bardzo często są zautomatyzowane i to sam kocioł, a dokładniej sterownik, decyduje o tym kiedy i ile paliwa dołożyć do paleniska, aby uzyskać daną temperaturę we wnętrzu lub temperaturę wody. Dzięki temu użytkowanie kotła jest zdecydowanie łatwiejsze, a dokładnie paliwa wymagane jest zazwyczaj jedynie raz na kilka dni.
Bardzo ważnym elementem każdego kotła do ogrzewania centralnego jest wymiennik ciepła. Służy on do tego, aby wytworzone w procesie spalania ciepło zostało przekazane czynnikowi pośredniemu, czyli wodzie. Następnie woda ta trafia do grzejników, ogrzewając wnętrze domu i w taki sam sposób, ogrzewana jest woda użytkowa, z której korzystają następnie mieszkańcy danego budynku.
W jaki sposób należy czyścić kocioł do ogrzewania centralnego?
Koniec sezonu grzewczego to czas, kiedy korzystanie z kotłów ogrzewania centralnego zostaje zmniejszone do minimum, ponieważ z racji wysokich temperatur na zewnątrz, ogrzewanie wnętrza budynku nie jest już potrzebne. Warto jednak pamiętać o tym, że koniec sezonu to nie tylko przerwa w intensywnym korzystaniu z kotłów ogrzewania centralnego, ale także idealny czas na to, aby dokonać wszelkich przeglądów, konserwacji czy też napraw przed nowych sezonem grzewczym. Kotły ogrzewania centralnego, z racji tego, że są dość intensywnie użytkowane szczególnie w zimie, wymagają odpowiedniej konserwacji i czyszczenia, aby mogły działać w sposób prawidłowy.
Czyszczenie kotła należy zacząć od wypalenia do końca całego zalegającego w jego wnętrzu paliwa. Po tym etapie należy pozbyć się całego popiołu. Do oczyszczania wnętrza kotła można użyć np. pogrzebacza czy też szczotki drucianej. Bardzo ważne jest także oczyszczenie kanałów konwekcyjnych, przewodów spalinowych, komina oraz regularne czyszczenie otworów służących do dostarczania powietrza do paleniska. Pomocne może okazać się także sprężone powietrze. Z zewnątrz kocioł najlepiej oczyścić przy pomocy środków dostosowanych do materiału, z jakiego wykonana jest obudowa kotła. Oczywiście sposób oczyszczania kotła będzie się nieco różnił w zależności od modelu, rodzaju kotła czy też paliwa. Przykładowo piece na ekogroszek oczyszcza się poprzez otwory wyczystne kotła, warto więc stosować się do zaleceń producenta lub zlecić to zadanie profesjonalistom.
Dlaczego czyszczenie kotła jest ważne?
Podczas korzystania z kotła do ogrzewania centralnego jego wnętrze stopniowo ulega zabrudzeniu, co po czasie może powodować problemy z działaniem urządzenia lub nawet być przyczyną poważniejszej awarii. Chcąc, aby kocioł działał wydajnie i niezawodnie przez długi czas niezbędne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów, czyszczenia, konserwacji oraz ewentualnych napraw urządzenia.