Czystość w mieście – jak ją zachować?


Jednym z najważniejszych problemów wszystkich dużych miast jest zachowanie czystości ulic, parków i innych publicznych terenów miejskich. Duży problem stanowią śmieci. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak TY osobiście możesz przyczynić się do poprawy wyglądu Twojego miasta:

– Nie śmieć na ulicy. Nie rzucaj na ziemię pustych puszek, gumy do żucia, butelek. Znajdź kosz na śmieci, a jeśli nie widzisz go w pobliżu, wrzuć śmieci do plecaka i wyrzuć je w domu lub przytrzymaj na chwilę w ręce, czekając aż dojdziesz do kosza naśmieci. Zawsze noś w plecaku lub w torebce reklamówkę, w której wszystko wygodnie schowasz i nie narazisz na szwank innych rzeczy, które się tam znajdują.

– Jeśli mieszkasz w domu, zadbaj o wygląd jego otoczenia. Czysta fasada to dobry wizerunek całej ulicy, którą zamieszkujesz, a jeśli zsumujemy wszystkie domy razem, także i miasta.

– Jeśli mieszkasz w bloku, zwróć uwagę, w jakim stanie jest teren znajdujący się bezpośrednio przy nim. A gdy jesteś świadkiem aktów wandalizmu, nie pozostawaj wobec nich obojętny.

– Dawaj przykład, dbając o ławki w parku, o wspólne trawniki, przystanki autobusowe, a także o miejskie zabytki, które są często najbardziej narażone na zniszczenie.

– utrzymuj w czystości miejskie rzeki, nie zaśmiecaj ich

– Zachowaj czujność i nie bój się zwracać uwagi osobom, które sprawiają, że ulice Twojego miasta roją się od śmieci i zanieczyszczeń.

– Czasami nie trzeba czekać, aż zrobią coś inni. Przejmuj inicjatywę: jeśli widzisz leżące śmieci, podnieś je.

– Jesteś właścicielem psa? Zwracaj uwagę na to, gdzie i w jaki sposób go wyprowadzasz. Zawsze miej przy sobie woreczki na psie odchody. Zbieranie ich to Twój obowiązek.

Niespodzianki na chodnikach

Zgodnie z opiniami mieszkańców dużych miast, to właśnie psie odchody najbardziej wpływają na zanieczyszczenie naszych miejskich chodników. Psie odchody pozostawione pod latarniami, na środku chodnika, prosto pod płotem sąsiada: to codzienność, z którą się borykamy.

Tak prosta czynność jak usuwanie odchodów psa z podwórek, trawników, chodników miejskich lub parków dla psów stanowi ważny krok w kierunku ochrony zdrowia innych i sprawia, że dzielnica, jak i całe miasto staje się przyjemniejszym miejscem do życia.

Coraz częściej w parkach, jak i na ulicach naszych polskich miast dostrzegamy kosze na psie odchody. Jest to wyciągnięcie ręki do tych właścicieli psów, którzy argumentują niezbieranie odchodów po swoim pupilu faktem, iż w pobliżu nie ma miejsca na to, by je wyrzucić.

Kosze na psie odchody są odpowiednio oznaczone i nie sposób je pomylić je z innymi kontenerami. Wydaje się, że im więcej takich koszy znajdzie się na naszych ulicach, tym częściej właściciele psów zastanowią się, zanim zostawią kupę swojego futrzaka na chodniku/ trawniku.

Jak prawidłowo zebrać psie odchody?:

– Zawsze miej przy sobie mały woreczek lub łopatkę do zbierania odchodów.

– W trosce o środowisko używaj worków najlepiej wykonanych z materiału biodegradowalnego.

– Pamiętaj o tym, by całkowicie i doszczętnie zebrać odchody.

– Worki na odchody należy dokładnie zawiązać, aby zapobiec niewłaściwemu usunięciu odpadów.

– Odchody zwierzęcia należy umieszczać w publicznych koszach lub w specjalnych koszach na psie odchody.

Ile razy Twoje dziecko lub Ty sam wdepnąłeś w psią kupę na chodniku? Natknięcie się na psie odchody na ulicy jest nieprzyjemne, nie tylko ze względu na ich zapach, ale także ryzyko na wdepnięcia w nie, dlatego niektórzy uważają, że nieusuwanie ich jest brakiem szacunku dla innych mieszkańców miasta. Zadbaj o Twoją dzielnicę i miasto, sprzątając po Twoim pupilu i „zaraź” swoją postawą również innych właścicieli psów, których spotykasz podczas spacerów.