Czym są obrotnice do skrzyniopalet?

obrotnice do skrzyniopalet

Skrzynio-palety to dziś jedna z najpopularniejszych form transportu różnego rodzaju przedmiotów i towarów zarówno w handlu, jak i wszelkich gałęziach przemysłu. Ich załadunek i rozładunek to technologiczne wyzwanie dla różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w magazynach i fabrykach. Najczęstszym sposobem ich przewożenia jest tradycyjny załadunek na wózek widłowy. Co zrobić jednak z sytuacją, gdy paleta wymaga opróżnienia poprzez przechylenie lub gdy jej przewiezienie wymaga manewrowania wózkiem, lecz pozostawienia palety w niezmienionej orientacji? Z pomocą przychodzą obrotnice do skrzynio-palet – jeden z najpopularniejszych osprzętów do ładowarek teleskopowych i wózków widłowych. Na czym polega ich praca, jak są skonstruowane i jak znaleźć te najwyższej jakości?

Zasady działania obrotnicy do skrzynio-palet

Obrotnica hydrauliczna służy do rozładunku skrzynio-palet za pomocą wózka widłowego. Jej obecność pozwala na dowolne ustawienie kąta obrotu przewożonej palety, dzięki czemu możliwe jest znacznie swobodniejsze manewrowanie przewożonym towarem i całym wózkiem widłowym. Jej działanie jest bardzo proste i opiera się na standardowych funkcjach wideł wózka widłowego, rozszerzając ich możliwości o dodatkowe obracanie ustawionej na widłach palety wokół własnej osi, a także jej obrót w pionie, co przydaje się szczególnie podczas opróżniania skrzynek. Obrotnice sprawdzają się doskonale w przemyśle sadowniczym i przetwórstwie, gdzie konieczne jest ostrożne przewożenie skrzynek ze świeżymi owocami czy też przetwarzanych produktów spożywczych na dowolnym etapie produkcyjnym. Dodatkowo obrotnice znajdują szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju magazynach, fabrykach, zakładach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność transportowania towarów zapakowanych w skrzynie lub palety.

Konstrukcja obrotnic do skrzynio-palet

Tradycyjna obrotnica do wózka widłowego jest mocowana do standardowej karetki wózka z wykorzystaniem wideł, w które ten jest już wyposażony. Aby jej podłączenie było jednak możliwe, a sama obrotnica w pełni funkcjonalna, konieczne jest zapewnienie jednego dodatkowego, wolnego układu hydraulicznego wózka widłowego. Dodatkowo, obrotnice mogą być wyposażone w ramię boczne, którego zadaniem będzie podtrzymywanie skrzynio-palet podczas transportu. Ramiona takie (możliwe do zamontowania po jednej lub obu stronach obrotnicy) gwarantują bezpieczeństwo przewożonych towarów i możliwość przechylania obrotnicy pod kątem bez ryzyka upadku palety.

Jak znaleźć dobre obrotnice do wózków widłowych?

obrotnice do skrzyniopaletRzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu jakiegokolwiek osprzętu do wózków widłowych to przede wszystkim jakość kupowanych materiałów. Zaufani i sprawdzeni producenci gwarantują najwyższej jakości osprzęty wykonane ze stali, gwarantujące dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne nawet podczas bardzo intensywnej eksploatacji. Warto sprawdzać, czy wybrany przez nas osprzęt posiada odpowiednie certyfikaty i normy dopuszczenia do użytku na terenie Unii Europejskiej – przemysł maszynowy jest ograniczany dziś przez wiele norm i regulacji standaryzujących wymogi dla wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń i osprzętów.

Przydatną cechą wszystkich osprzętów do wózków widłowych jest ich uniwersalność – te pochodzące od dobrych producentów mogą być z łatwością dopasowane do różnych modeli wózków widłowych a także ładowarek hydraulicznych, które są dziś jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn roboczych.

Obrotnice do wózków widłowych i ładowarek hydraulicznych to osprzęt, bez którego funkcjonowanie wielu gałęzi przemysłu oraz praca operatorów wózków widłowych byłaby znacznie utrudniona. Dzięki solidnym, uniwersalnym obrotnicom hydraulicznym masz gwarancję, że rozładunek i transport europalet, skrzynio-palet i skrzynek będzie szybki i łatwy.

Wózki widłowe na wynajem we Wrocławiu – ALTRI