Czym jest esperal?


Esperal jest „wszywką alkoholową”, która zawiera substancję o nazwie disulfiram. Jest to lek, który stosuje się w leczeniu uzależnień alkoholowych. Substancje zawarte w leku, sprawiają, że osoba posiadająca wszywkę po spożyciu alkoholu odczuwa wiele bardzo niemiłych dolegliwości. Wszywki mają działanie bardziej psychologiczne. Wywoływane po spożyciu alkoholu objawy są na tyle nieprzyjemne, że osoba uzależniona od alkoholu nabiera do niego wstrętu. Obecnie Esperal Warszawa występuje pod innymi nazwami: Anticol i Disulfiram WZT. Esperal to substancja, która jest dostępna na tynku w postaci tabletek doustnych i wszywki, czyli tabletki, która jest umieszczana podczas zabiegu chirurgicznego pod skórą pacjenta.

Wszywanie esperalu

Umieszczenie esperalu pod skórą pacjenta jest jedną z metod, której używa się w leczeniu alkoholizmu. Wielu lekarzy uważa, że lek ma działanie pomocnicze i jest tylko małym uzupełnieniem terapii osoby cierpiącej na alkoholizm. Terapeuci uważają że wszycie esperalu nie zmniejsza ochoty na alkohol u osoby pijącej ani nie sprawia, że jej uzależnienie znika. Jest to lek, który ma zdyscyplinować uzależnionego. Świadomość objawów, które występują w organizmie po spożyciu alkoholu u osoby posiadającej wszywkę sprawia, że jej obawy przed konsekwencjami tego są bardzo słuszne.

Cały zabieg polega na umieszczeniu tabletki pod skórą pacjenta. Najczęściej umiejscawia się ją w górnej części pośladka. Całość jest wykonywana przy miejscowym znieczuleniu i trwa około 30 minut. Nie ma się więc czego obawiać. Pacjent chcący wszywkę, musi wykluczyć alkohol ze swojej diety na co najmniej 48 godzin.

Zabieg może być wykonany tylko u osoby, która wyraziła na niego zupełnie świadomą zgodę. Musi być poinformowany o wszelkich skutkach spożycia wyskokowego napoju po umieszczeniu implantu pod skórą.

Życie z wszywką nie jest proste. Ale przy wsparciu osób bliskich i dodatkowej terapii naprawdę można osiągnąć stu procentowe skutki leczenia alkoholizmu. Samozaparcie i kontrola osoby cierpiącej na alkoholizm to główne czynniki mające wpływ na skuteczność leczenia. Na wszystko potrzeba czasu, tak więc stopniowo, przy użyciu odpowiednich środków można całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu.