Czy znasz zastosowanie kozetki metalowej w gabinecie lekarskim?


Kozetka metalowa stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego. Co więcej, jest ona wymagana w przypadku podpisywania umowy z NFZ na gabinet rehabilitacji i fizjoterapii. Zanim jednak wybierzesz odpowiednią kozetkę do swojego gabinetu, przekonaj się, jakie są jej najważniejsze cechy i jakie zastosowanie ma kozetka metalowa. 

Jakie zastosowanie ma kozetka metalowa?

Jedną z najważniejszych cech kozetki jest jej uniwersalność. Mebel ten znajduje się w gabinecie lekarza rodzinnego, ginekologa, w punkcie pobierania krwi, u ortopedy, neurologa, czy nawet u psychologa. W każdym z tych gabinetów pełni nieco inną funkcję. 

Na kozetce mogą być przeprowadzane zabiegi rehabilitacyjne ogólne, czerpiące m.in. z porannej gimnastyki. Oprócz tego, kozetki metalowe doskonale sprawdzą się przy wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem, synergistycznych, oddechowych, czy też w ramach prowadzenia kinezyterapii. Niektóre modele kozetek metalowych mogą również z powodzeniem służyć jako stoły do masażu.

Kozetka metalowa jest przydatnym meblem medycznym również w trakcie współpracy z pacjentem w ramach psychoterapii. Wygodne ułożenie pomaga pacjentom bardziej otworzyć się podczas sesji, podnosząc tym samym efektywność leczenia i przyspieszając powrót do zdrowia. 

Jak ważne są zastosowane tworzywa?

Materiały zastosowane w produkcji kozetki mają kluczowe znaczenie nie tylko dla jej estetycznego wyglądu, lecz też trwałości. A to jest szczególnie ważne, jako że przez gabinet lekarski przewijają się dziesiątki pacjentów w ciągu jednego dnia, co wymaga częstego mycia i dezynfekcji. 

Kozetka musi być zatem odporna na częste stosowanie silnych środków myjących i dezynfekujących, a także na zarysowania i rozerwanie tapicerki. Estetyka gabinetu ma dziś o wiele większe znaczenie niż dawniej, dlatego też wybór kozetki, która utrzyma swój estetyczny wygląd przez dłuższy czas, ma bardzo duże znaczenie. 

Jak zadbać o higienę kozetki metalowej?

Materiały zastosowane w produkcji mebli medycznych mają znacznie nie tylko z uwagi na wytrzymałość i estetykę, lecz też ze względu na niezwykle ważny punkt, jakim jest utrzymanie higieny. 

Kozetki dobrej jakości są wyprodukowane z zastosowaniem tapicerki bezszwowej, a ich konstrukcja jest przemyślana w taki sposób, by wyeliminować miejsca trudno dostępne podczas czyszczenia. Jest tak, aby możliwie ograniczyć możliwość rozwijania się groźnych bakterii i innego rodzaju patogenów. Są one szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z obniżoną odpornością.

Drugim sposobem na zabezpieczenie kozetki przed bakteriami jest zastosowanie lakieru proszkowego. Jest on w stanie nie tylko zabezpieczyć elementy metalowe przed działaniem promieniowania UV i korozją – skutecznie chroni również przed szkodliwym wpływem wilgoci. 

Jakie wyposażenie dodatkowe można zastosować przy kozetce metalowej?

W sprzedaży dostępne są kozetki metalowe wyposażone w dodatkowe kółka jezdne, dzięki czemu możliwe jest wygodne przesuwanie mebla w dogodne miejsce w każdej chwili. Ponadto dużym udogodnieniem jest zastosowanie wygodnego uchwytu na podkłady higieniczne, ułatwiające zachowanie sterylności mebla podczas kolejnych wizyt. 

kozetka lekarska

Nierzadko do kozetki może być dołączony stolik lub szafka na narzędzia, dzięki którym wszystkie niezbędne przedmioty są na wyciągnięcie ręki – nie jest konieczne oddalanie się od pacjenta, ryzykując jego upadkiem z kozetki w przypadku problemów z samodzielnym funkcjonowaniem. 

Jaki kolor tapicerki wybrać?

Jak już była o tym mowa w tekście, wygląd kozetki metalowej ma ogromne znaczenie dla ogólnego odbioru całego gabinetu. Dlatego też, wybierając model do swojej placówki, koniecznie dopasuj go do kolorystyki wnętrza. Szeroka gama kolorystyczna umożliwia zarówno dobór mebla w delikatnych, stonowanych kolorach, jak i postawienie na mebel, którego tapicerka będzie wyrazistym akcentem w łagodnej, kojącej kolorystyce. Warto dodać również, że dobrze wybrany materiał będzie odporny na działanie promieniowania słonecznego, dzięki czemu kolor nie wyblaknie przez długi czas.