Czy warto zainwestować w kosmetyki organiczne?

kosmetyki naturalne

Produkty organiczne przeżywają w tej chwili renesans. Są obecne wszędzie – od jedzenia po pielęgnację skóry. Chcemy oczywiście korzystać z najlepszych kosmetyków, które będą odżywiać naszą cerę bez żadnych skutków ubocznych.Jednak są one zazwyczaj znacząco droższe od ich tradycyjnych odpowiedników. Zastanawiamy się więc czy cena jest warta tego, co otrzymujemy w zamian. Odpowiedź brzmi tak i jest tak z kilku powodów. 

Najwyższa jakość i wyższe stężenie składników aktywnych

Typowy, nieorganiczny produkt kosmetyczny jest zwykle wypełniony toną emulgatorów, konserwantów, substancji zapachowych i innych związków chemicznych oraz dodatków poprawiających teksturę produktu. Pozostawia to bardzo mało miejsca dla aktywnych składników, które są prawdziwym źródłem substancji odżywczych dla skóry. W kosmetykach organicznych znajdziemy wyższe stężenie składników aktywnych na bazie roślin. Zamiast sztucznych aromatów dostajemy naturalne ekstrakty.

kosmetki naturalne
W sklepie z kosmetykami do makijażu Glowstore znaleźć można wysokiej jakości produkty do pielęgnacji twarzy.

Składniki, które pochodzą w wiarygodnych źródeł są niestety droższe. Jednak dzięki temu powstają bezpieczne kosmetyki, które możemy stosować przy różnych typach skóry. Substancje odżywcze są przyswajalne w łatwy sposób przez nasze ciało i nie wywołują skutków ubocznych.

Wydajność kosmetyków organicznych

Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych i braku wypełniaczy produkty te są bardzo wydajne. Możemy używać niewielkiej ilości produktu i widzieć lepsze rezultaty niż przy tradycyjnych kremach i żelach, a więc stosunek ceny do jakości jest wyższy. Taki produkt w przeliczeniu cenowym może wyjść korzystnej. Będziemy dłużej go używać, więc koszt – mimo, że wyższy – rozkłada się na dłuższy czas.

Nie szkodzą naszemu zdrowiu

Kosmetyki od lat były stosowane pomimo ich szkodliwości na ludzki organizm. W dawnych czasach popularne były produkty do oczu z ołowiem. Angielki i Włoszki malowały twarze ołowiem, pudrem z arszenikiem czy rtęcią, by wyglądać bladziej. Obecnie nie mamy tak radykalnych przypadków. Zgodnie z prawem nie można byłoby dodawać trujących substancji do produktów. Często jednak skutki działania substancji chemicznych wychodzą po czasie.

kosmetki naturalne

W 2004 roku wykryto ślady parabenów u kobiet z rakiem piersi. Dopiero wtedy okazało się, że są one wchłaniane przez skórę. Niedawno zauważono, że substancje te mogą wywierać podobne efekty jak estrogeny i mieć związek z bezpłodnością u mężczyzn. Nowinki techniczne często ułatwiają nam życie, jednak niejednokrotnie nie znamy ich długofalowych skutków na nasze zdrowie. Kosmetyki organiczne nie zawierają związków takich jak parabeny, PEGi, SLS, SLES i inne. Z tego powodu wiele osób je wybiera, bo ma pewność, że nie będą im szkodzić.

Opakowania kosmetyków organicznych

Producenci kosmetyków organicznych dbają o opakowanie tak samo, jak o swój produkt. Nie mogą w końcu pozwolić, żeby jakieś szkodliwe substancje przenikały ze słoiczka czy butelki do starannie skomponowanego kosmetyku. Kompozycja i skład kremów jest ściśle kontrolowany – od początku do samego końca. Tym końcem jest właśnie pudełko wykonane z odpowiednich substancji w taki sposób, by wyglądało pięknie, było ekologiczne i utrzymywało kosmetyki w optymalnym stanie.

kosmetki naturalne

Przyjazne dla środowiska

Ze względu na pozyskanie składników z natury, brak chemii, staranność w wyborze opakowania, większość kosmetyków naturalnych jest dużo bardziej przyjazna dla środowiska niż klasyczna chemia. Przede wszystkim kremy, żele, szampony i cała chemia w nich zawarta trafia do wody, która musi być oczyszczana i uzdatniana. Dzięki stosowaniu produktów organicznych nie zatruwamy bardziej wody i dbamy o naszą planetę.

Często sięgamy po kosmetyki pod wpływem impulsu. Jesteśmy kuszeni cudownym zapachem, nawet jeżeli pochodzi on z chemii, a nie z ekstraktów roślinnych. Próbuje nam się wmówić, że lepiej zaoszczędzić kilka złotych i kupić tradycyjne produkty w niskich cenach. Jednak, aby naprawdę zadbać o kondycję naszej skóry warto zainwestować w jeden kosmetyk z cennymi składnikami, zamiast całej gamy produktów bezużytecznych.

Niejednokrotnie rezultaty mogą być dużo lepsze. Skoncentrujmy się na minimalnych szkodach dla środowiska i maksymalnych korzyściach dla naszej skóry. Z tego powodu powinniśmy zawsze inwestować w to, co jest tego warte. Wybór kosmetyków organicznych jest rozsądny i zdrowy.