Czy warto udać się na wakacje do Władysławowa?

wakacje nad polskim morzem

Polskie wybrzeże nie przestaje zaskakiwać swoją popularnością. Co roku setki tysięcy polaków wybierają nadbałtyckie miejscowości, by spędzić w nich swoje letnie wakacje. Jedną z najbardziej popularnych lokalizacji jest Władysławowo, leżące na początku półwyspu helskiego.

Dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie to miejsce?

Co można zobaczyć we Władysławowie? – atrakcje w mieście i okolicach

Władysławowo słynie przede wszystkim z szerokiej, piaszczystej plaży, na której z pewnością można oddać się odpoczynkowi nad brzegiem morza. Jednak czasami warto wyjść poza schemat i mimo pobytu nad morzem, odwiedzić także inne atrakcje, w które obfituje to miasteczko. Pozostając w tematyce morskiej, z pewnością warto zajrzeć do portu we Władysławowie, gdzie można zobaczyć żaglówki, mniejsze statki i kutry rybackie. Znajduje się tutaj także morskie przejście graniczne, brzegowa stacja ratownicza Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz stocznia remontowa. 

Niedaleko portu można wejść na wieżę widokową w Domu Rybaka, skąd można zobaczyć całe Władysławowo. Należy jednak przygotować się na dość wietrzne warunki w tym miejscu. W tym samym budynku funkcjonuje także Muzeum Motyli, w którym prezentowana jest prywatna kolekcja. Muzeum funkcjonuje od roku 2000 i można tam zobaczyć około 3 tysięcy eksponatów – spreparowanych owadów – w naturalnych warunkach występujących na całym świecie. Niektóre z okazów Pochodzą nawet z 1906 roku i przetrwały do dnia dzisiejszego w nienaruszonym stanie. Taka wyprawa może się okazać świetną lekcją przyrody dla najmłodszych.

władysławowo noclegi nad morzem
Noclegi blisko morza we Władysławowie można znaleźć w bardzo atrakcyjnej cenie, w szczególności poza sezonem.

W samym miasteczku możemy odwiedzić także Lunapark Sowiński, którego główną atrakcją jest Kolejka Górska. Będzie to doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można tutaj spotkać bohaterów Epoki Lodowcowej czy Pingwinów z Madagaskaru. Na terenie Parku znajduje się także punkt gastronomiczny, dzięki czemu można tutaj spędzić nawet cały dzień. W niewielkiej odległości znajduje się także Muzeum Figur Woskowych, gdzie można zrobić sobie zdjęcia z podobiznami słynnych osób z całego świata. Po drodze można się także przejść słynną Aleją Gwiazd Sportu, gdzie swoje płytki mają takie sławy jak: Irena Szewińska, Kazimierz Deyna, Jacek Wszoł czy Jerzy Kuleja. Jest do doskonały sposób, by zapoznać najmłodszych z gwiazdami polskiego sportu.

Atrakcje dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu

Pozostając w temacie aktywności fizycznych, we Władysławowie można także spędzić czas aktywnie. Przede wszystkim, warto odwiedzić pobliski Nadmorski Park Krajobrazowy, który składa się z kilku ścieżek i szlaków. Powierzchnia parku wynosi ponad 18 ha, więc miejsc do zwiedzania jest mnóstwo, nie można tutaj narzekać na brak różnorodności – znajdziemy tu zarówno wydmy jak i wybrzeża klifowe, dzięki czemu flora tych okolic jest bardzo bogata. 

wakacje

Dla wyjątkowo ukierunkowanych na dużą ilość ruchu jest trasa rowerowa z Władysławowa do Helu. Zaczyna się ona koło Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, a kończy na samym końcu Półwyspu Helskiego. Trasa przechodzi przez takie miejscowości jak Chałupy, Jastarnia czy Jurata, a po drodze mija się wiele atrakcji turystycznych – fortyfikacje, rezerwaty przyrody, porty – przy których można zrobić przystanki i chwilę odpocząć. Jeśli braknie nam sił, bez problemu można wrócić do Władysławowa pociągiem, gdyż składy na tej trasie mają możliwość, zabrania ze sobą roweru. Długość trasy to około niecałe 40 km, należy więc mieć to na uwadze, jeśli planujemy tę podróż z dzieckiem.

Wakacje we Władysławowie – czy się opłaca?

Ceny we Władysławowie są porównywalne do tych, które panują na całym wybrzeżu. Biorąc jednak pod uwagę ciekawe usytuowanie miasteczka, jest ono wyjątkowo warte odwiedzenie. Może okazać się świetną bazą wypadową do takich miejscowości jak Hel, Gdynia, Puck czy Łeba, czy Wejherowo. W niewielkiej odległości znajduję się także różne Parki Krajobrazowe, Rezerwaty, a także Zatoka Pucka czy Jezioro Żarnowieckie. Wszystko to sprawia, że okolica jest atrakcyjna i bogata w ciekawe atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.