Czy warto inwestować w dom?

Domy a inspektor nadzoru

Inwestycja w dom, należy do tych inwestycji, które wymagającą dużych nakładów finansowych. W związku z tym należy ją bardzo dokładnie przemyśleć, a następnie odpowiednio zaplanować. Przy podjęciu decyzji o inwestycji w dom, ważne jest aby pamiętać, że inwestycje te nie są tak popularne jak np. inwestycje w mieszania, a w związku z tym rynek zbytu tutaj jest znacznie mniejszy, aczkolwiek zyski jakie przynosi wynajem domów jest znacząco wyższy od zysków z wynajmu mieszkań. Jest to spowodowane m.in. tym, że nie występują tutaj koszty w postaci opłat czynszów opłacanych zarządcą czy też spółdzielnią.

Działka odpowiednia pod budowę domu

Aby rozpocząć inwestycje w dom, czy budowę domu, należy na samym początku wybrać odpowiednią działkę. Tutaj należy zdecydować się w jakiej dzielnicy będzie budowany dom – czy będą to tereny daleko od centrum miasta, najczęściej otoczone zielenią, czy też wygodna lokalizacja blisko centrum miasta. Decyzja ta jest o tyle ważna, że wybór działki związany jest z późniejszymi dogodnościami lub trudnościami wynajmu lub sprzedaży. Działka daleko od centrum miasta jest zdecydowanie spokojniejsza i przede wszystkim tańsza, jednakże należy tutaj się liczyć trudnościami z dojazdem do centrum miasta, szkoły czy też sklepu. Z kolei gdy decyzja pada na działkę blisko centrum miasta należy się liczyć, że jej kosztem zakupu – będzie zdecydowanie większy niż przy zakupie działki na obrzeżach miasta.

Nowe mieszkania a inspektor nadzoru
Gdy wybierzesz działkę zdobądź pozwolenie na budowę domu a następnie wzbierz projekt domu.

Wybór projektu jest niezwykle ważny. Przed podjęciem decyzji należy rozważ kwestię związaną z powierzchnią domu. Często jest to uzależnione od zdolności kredytowej inwestora – najczęściej z budową domu związany jest kredyt hipoteczny, bądź też od jego budżetu oraz od wielkości rodziny, która będzie dany dom później zamieszkiwać.

Ważne jest również określenie typu domu, tzn. czy będzie to dom parterowy, czy też piętrowy. Jest to związane z późniejszymi kosztami budowy. Zaletą domu parterowego jest brak schodów oraz lepsza komunikacja wewnątrz domu, zaś jego wadą większa powierzchnia zajmowana na działce, którą można by było wykorzystać w inny sposób np, na ogród. Gdy projekt zostanie już wybrany należy dokładnie zastanowić się komu, jakiej firmie budowlanej powierzyć budowę. Ważne jest aby wykonawca był rzetelny i uczciwy. Wybór jednego wykonawcy gwarantuje w przyszłości na szybkie usunięcie usterek i naprawy gwarancyjne.
Przykłady kosztów inwestycji budowy domu:

1)
Powierzchnia użytkowa: 69, 50 m^2
Powierzchnia zabudowy: 82, 50 m^2
Technologia: tradycyjna
Garaż: bez garażu
Piwnica: bez podpiwniczenia
Poddasze: użytkowe

Łączny orientacyjny koszt budowy takiego domu:
Stan surowy zamknięty: 84 512 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1216 PLN
Stan pod klucz: 116 760 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1680 PLN )

2)
Powierzchnia użytkowa: 155, 60m^2
Powierzchnia zabudowy: 109, 90 m^2
Technologia: tradycyjna
Garaż: bez garażu
Piwnica: bez podpiwniczenia
Poddasze: użytkowe

Łączny orientacyjny koszt budowy takiego domu:
Stan surowy zamknięty: 189 210 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1216 PLN )
Stan pod klucz: 261 408 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1680 PLN )

3)
Podstawowe dane techniczne budynku:
Powierzchnia użytkowa: 180, 30 m^2
Powierzchnia zabudowy: 115, 90 m^2
Technologia: tradycyjna
Garaż: z garażem
Piwnica: częściowo podpiwniczony
Poddasze: użytkowe

Łączny orientacyjny koszt budowy takiego domu:
Stan surowy zamknięty: 219 245 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1216 PLN)
Stan pod klucz: 302 904 PLN (koszt m^2 powierzchni użytkowej: 1680 PLN )